18 Հոկտեմբեր 2013 - 06:47 AMT
Թուրքիայի ՆԳՆ ղեկավար Մուամմեր Գյուլերը հերքել է Սիիայի հետ սահմանին պատի կառուցման վերաբերյալ տեղեկությունը: Ըստ նրա, թուրք-սիրիական սահմանին պատնեշ է կառուցվում զերծ պահելու համար Թուրքիայի քաղաքացիներին ականապատ տարածքներ անցնելուց:
Ավելի վաղ ասվել է, որ Թուրքիան ձեռնամուխ է եղել պատի շինարարությանը Սիրիային սահմանակից շրջաններում կանխելու համար ապօրինի ներգաղթյալների մուտքն այդ երկիր: Ըստ CNN Turk հեռուստաալիքի, պատը պետք է 2 մ բարձրություն ունենար: Մինչ այդ Արտակարգ իրավիճակների կանխման ու հետևանքների վերացման վարչության ղեկավար Ֆուադ Օքթայը հայտարարել էր, որ սիրիացի փախստականների քանակը, որոնք այժմ գտնվում են Թուրքիայի տարածքում, մոտեցել է 300 հազարի: Ըստ նրա, շուրջ 181 հազար մարդ է ապրում սիրիացի փախստականների համար թուրքական կառավարության կողմից ստեղծված ճամբարներում: Բացի այդ, շուրջ 100 հազար փախստականներ հիմնավորվել են Թուրքիայի սահմանամերձ շրջաններում, որտեղ բնակվում են ճամբարներից դուրս, հայտնում է «Թրենդը»:
Մինչդեռ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը հայտարարել է, որ Թուրքիան թանկ կվճարի Սիրիայում ահաբեկիչներին աջակցելու համար, որոնք ցանկացած պահի կարող են զենքն Անկարայի դեմ շրջել:

18 Октябрь 2013 - 06:24 AMT
Глава МВД Турции Муаммер Гюлер опроверг информацию о строительстве стены на границе с Сирией. По его словам, на турецко-сирийской границе строятся заграждения для предотвращения прохода граждан Турции на заминированные территории на границе, передает Тренд.
Ранее сообщалось, что Турция приступила к строительству стены в приграничных с Сирией районах для предотвращения проникновения нелегалов из этой страны. По данным телеканала CNN Turk, стена должна была иметь высоту в два метра.
До того глава турецкого Управления по предотвращению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций (AFAD) Фуат Октай заявлял, что число сирийских беженцев, проживающих на территории Турции, приблизилось к 300 тысячам человек. По его словам, свыше 181 тысячи человек проживает в лагерях, созданных турецким правительством для сирийских беженцев. Кроме того, более 100 тысяч беженцев обосновались в приграничных провинциях Турции, где проживают вне лагерей, сообщает Тренд.
Между тем, президент Сирии Башар Асад заявил, что Турция дорого заплатит за поддержку террористов в Сирии, которые в любой момент могут повернуть оружие против Анкары.