Հոկտեմբերի 18-ին Երևանում աշխատանքն է սկսել «Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիայի» սեմինարը: Այս անգամ սեմինարը կազմակերպել էր «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության հետ համատեղ: Միջոցառման պատվավոր հյուրերն էին Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Ջոնաթան Էյվսը և բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Թիես Քլեմենցը, ինչպես նաև Հայ-բրիտանական առևտրային պալատը: Ընդհանուր առմամբ, սեմինարին մասնակցում է շուրջ 40 ձեռնարկատեր:
Առևտրի ֆինանսավորման ակադեմիան Հայաստանում իր գործունեությունը սկսել է 2010 թվականին և նպատակ է հետապնդում աջակցել Հայաստանի արտահանող և ներմուծող կազմակերպություններին բացահայտել առևտրի ֆինանսավորման ոչ ռիսկային գործիքների օգտագործման առավելությունները և անհրաժեշտությունը այսօրվա արագ փոփոխվող միջազգային առևտրային աշխարհում:
Լրագրողների հետ զրույցում «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ առևտրավարկային դեպարտամենտի տնօրեն Արամ Փինաջյանը նշել է, որ Մեծ Բրիտանիայի շուկայի հետ համագործակցության համար առևտրի ֆինանսավորման լծակների օգտագործման ամենահեռանկարային ուղղություններն են, օրինակ, սարքավորումների ձեռք բերումը, օրինակ գյուղմթերքի վերամշակման համար:
Սեմինարի օրակարգում էին նաև հետևյալ հարցերը. «ո՞ւմ և ինչո՞ւ են հարկավոր առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունները», «ինչո՞ւ բիզնես սկսել Մեծ Բրիտանիայի հետ», սեմինարների ընթացքում ներկայացվել են նաև առևտրի ֆինանսավորման գործիքները, մասնավորապես, դոկումենտար ակրեդիտիվները, բանկային երաշխիքները և այլն: Պետք է նշել, որ բանկը հնարավորություն է տալիս հաճախորդներին գործարքներ կնքել նաև չինական յուանով:
Արամ Փինաջյանն ասել է, որ առևտրի ֆինանսավորման գործիքները թույլ են տալիս բանկի հաճախորդներին նվազեցել ռիսկերը միջազգային առևտրի ժամանակ, ինչպես նաև թույլ են տալիս հայ գործարարներին 30-50 տոկոսով նվազեցնել ծախսերը: Նա հավելել է, որ բանկը ակցիա է սկսել՝ առևտրի ֆինանսավորման գործիքներ տրամադրելով 2013 թ. ապրիլից տարեկան մինչև 7 տոկոս տոկոսադրույքով: «Ակցիայի մեկնարկից սկսած մինչ օրս բանկը թողարկել է առևտրի ֆինանսավորման գործիքներ 6,9 մլրդ դրամ ընդհանուր գումարով»,-ասել է նա:
Իր հերթին բանկի Առևտրի ֆինանսավորման բաժնի կառավարիչ Կամո Մարգարյանը հավելել է, որ հաշվետու շրջանում 2012 թվականի սեպտեմբերի համեմատ բանկն ապահովել է առևտրի ֆինանսավորման ծավալների 31 տոկոս աճ: Դրամական արտահայտությամբ ընթացիկ տարում բանկը տրամադրել է 20 մլրդ ընդհանուր գումարի ֆինանսավորում, այդ ծառայությունից օգտվել է մոտ 40 հաճախորդ, գործարքի միջին չափը կազմել է 500 000 եվրո: Մինչև տարեվերջ բանկը մտադիր է տրամադրել առևտրի ֆինանսավորման նպատակով ևս 4 մլրդ դրամ:
Հիշեցնենք, որ «Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստանը» հուլիսի 10-ին պարգևներ հանձնեց առևտրի ֆինանսավորման ոլորտի իր լավագույն 5 հաճախորդներին: Գլխավոր մրցանակը՝ ԳՐԱՆ ՊՐԻ-ն բաժին ընկավ – EUROTERM LLC ընկերությանը (Վահե Ղազարյան, կազմակերպության տնօրեն)՝ Տարվա լավագույն հաճախորդ: Այս անվանակարգում առաջադրված ընկերություններն ունեն առևտրի ֆինանսավորման ծառայությունների ամենաընդգրկուն պորտֆելները, համարվում են լավագույն բանակցող ընկերություններ, ինչպես նաև կիրառում են առևտրի ֆինանսավորման բազմապիսի գործիքներ` օգտվելով Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի բանկերից թե Եվրոպական, թե Ասիական շուկաներում:
Միջազգային Առևտրի Մրցանակ ստացավ ALFA PET LLC (Սամվել Թումանյան, կազմակերպության հիմնադիր): Նորարարական Առևտրի Մրցանակի արժանացավ – PIRALYAN LLC (Հարություն Մինասյան, կազմակերպության գլխավոր հաշվապահ), որը ներկայացնում է Հայաստանում հայտնի կոշիկի Roberto բրենդը: Լավագույն նորեկ հաճախորդ է ճանաչվել MENTOR GRAPHICS DEVELOPMENT SERVICES CJSC (Իրինա Դումանյան, կազմակերպության տնօրեն): Միջազգային առևտրի համար մրցանակի արժանացավ HYTEXPlastic ընկերությունը:

18 Октябрь 2013 - 07:45 AMT
«HSBC Банк Армения» предлагает армянским бизнесменам воспользоваться инструментами финансирования торговли для сделок на рынке Великобритании
18 октября в Ереване начал свою работу семинар «Академия финансирования торговли». На этот раз семинар организован ЗАО «HSBC Банк Армения» совместно с посольством Великобритании в Армении. Почетными гостями мероприятия являются посол Великобритании в Армении Джонатан Эйвс и генеральный исполнительный директор Тиес Клеменц, а также представители Армяно-Британской торговой палаты. В целом же, в семинаре принимают участие порядка 40 предпринимателей.
«Академия финансирования торговли» была создана ЗАО «HSBC Банк Армения» в июне 2010 года, уже состоялось 8 семинаров, в которых приняли участие 200 представителей бизнеса из разных сфер экономики Армении – от сферы строительства до пищевой промышленности.
В беседе с журналистами директор торгово-кредитного департамента ЗАО «HSBC Банк Армения» Арам Пинаджян отметил, что наиболее перспективными направлениями для использования инструментов финансирования торговли для сотрудничества с рынком Великобритании является приобретение оборудования, например, для перерабатывающей продукции сельскохозяйственной сферы.
В повестку дня семинара включены такие вопросы как, «кому и зачем нужны услуги финансирования торговли?», «почему начинать бизнес с Великобританией?», в ходе семинара были также представлены инструменты финансирования торговли, в частности, документарные аккредитивы, банковские гарантии и т.д. следует отметить, что банк предоставляет возможности своим клиентам осуществлять сделки в китайских юанях.
Арам Пинаджян сказал, что инструменты финансирования торговли позволяют клиентам банка снизить риски во время международной торговли, а также позволят армянскому бизнесу сократить расходы на 30-50%. В связи с этим он добавил, что банк начал акцию по предоставлению инструментов финансирования торговли с апреля 2013 года до 7% годовых. «Начиная со старта акции и по сегодняшний день, банком было выпущено инструментов финансирования торговли на общую сумму в 6,9 млрд драмов», – сообщил он.
Со своей стороны руководитель отдела Финансирования торговли ЗАО «HSBC Банк Армения» Камо Маркарян добавил, что в отчетном периоде по сравнению с сентябрем 2012 года банк обеспечил 31% рост объемов финансирования торговли. В денежном выражении в текущем году банком было выпущено инструментов финансирования торговли на общую суму в 20 млрд драмов, данной услугой воспользовалось более 40 клиентов, средний размер сделки составил 500 000 евро. До конца года ЗАО «HSBC Банк Армения» намерен выпустить инструменты финансирования торговли еще на 4 млрд драмов.
Напомним, что ЗАО «HSBC Банк Армения» 10 июля вручил награды своим лучшим пятерым клиентам в сфере финансирования торговли. «Премия главный приз» достался компании «Евротерм», новый вино – коньячный завод Golden Grape Armas был удостоен «Премии генерального исполнительного директора банка», «Премия нового клиента» была вручена компании «Mentor Graphics», «Премия за инновационную торговлю» досталась известному в Армении бренду обуви Roberto, а вот «Премию за международную торговлю» получила компания компании HYTEXPlastic