ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի նոր կազմը մտահոգություն է առաջացնում, քանի որ ոչ մշտական անդամների թվում ընտրվել են այնպիսի երկրներ, որտեղ լայնորեն խախտվում են մարդու իրավունքները, հայտարարում են ամերիկյան իրավապաշտպան Freedom House կազմակերպության ներկայացուցիչները:
Ըստ կազմակերպության վարկանիշի, Սաուդյան Արաբիան ու Չադը «անազատ երկրներ են», իսկ Նիգերիան՝ «մասնակի ազատ է»:
Իրավապաշտպանները հորդորել են ՄԱԿ անդամներին նկատի ունենալ մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը ՄԱԿ ԱԽ թեկնածու երկրներում՝ կազմի վերաբերյալ քվեարկելիս, հայտնում է INTERFAX.RU-ն:
Նիգերիան, Չադը, Սաուդյան Արաբիան, Լիտվան ու Չիլին կդառնան ՄԱԿ ԱԽ նոր ոչ մշտական անդամներն առաջիկա երկու տարում՝ նրանք կստանձնեն իրենց պարտականությունները 2014 թվականի հունվարի 1-ին:
Մինչև 2014 թվականի հունվարի 1-ը ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամներն են Ադրբեջանը, Արգենտինան, Լյուքսեմբուրգը, Ռուանդան և Կորեայի Հանրապետությունը:

Новый состав Совета Безопасности ООН вызывает обеспокоенность, поскольку на правах непостоянных членов в него избраны страны, в которых широко нарушаются права человека, заявляют представители американской правозащитной организации Freedom House.
Согласно рейтингу, Саудовская Аравия и Чад являются "несвободными странами", а Нигерия – "частично свободной".
Правозащитники призвали членов ООН принимать во внимание положение дел с правами человека в странах – кандидатах в СБ ООН при голосовании по составу этой организации, передает INTERFAX.RU.
Нигерия, Чад, Саудовская Аравия, Литва и Чили станут новыми непостоянными членами СБ ООН на ближайшие два года и начнут там работу с 1 января 2014 года.
До 1 января 2014 года непостоянными членами СБ ООН являются Азербайджан, Аргентина, Люксембург, Руанда и Республика Корея.