18 Հոկտեմբեր 2013 - 13:44 AMT
Լիբիայի իշխանությունները խորհուրդ են տալիս քրիստոնյաներին հեռանալ երկրից, քանի որ չեն կարող երաշխավորել նրանց անվտանգությունը: Մասնավորապես, նման հորդորեն են հնչել քահանաների ու վանականների հասցեին, ինչպես նաև բժիշկների, որոնք օգնում են փախստականներին:
Ըստ Հյուսիսային Աֆրիկայի եպիսկոպոսների տարածաշրջանային խորհրդաժողովի նախագահ, արքեպիսկոպոս Ռաբաթ Վինսենթ Լանդելի, ստեղծված իրավիճակը սպառնալիքի տակ է դնում Լիբիայում կաթոլիկ եկեղեցու բուն գոյությանը, գրում է «Ռոսբալտը»: Ինչպես հայտնում է AsiaNews-ը, օտարերկրյա բարեգործական կազմակերպությունների աշխատակիցները, որոնք օգնում են լիբիացիներին, հիմնականում քրիստոնյաներ են: Նրանց սպառնում են զինյալ ծայրահեղական իսլամիստները, որոնք պատասխանատու են, ըստ եպիսկոպոսի, ահաբեկչության ու զանգվածային սպանությունների համար:
Լիբիայում քրիստոնյաները կազմում են բնակչության 1 տոկոսը, դրանք հիմնականում ղպտիներ են: Բոլոր հրեաներին ու կաթոլիկ իտալացիներին 1969 թվականին երկրից արտաքսեց Մուամմար Քադդաֆին: Ընդամենը Լիբիայում բնակվում է 5 700 000 մարդ:

Власти Ливии рекомендуют христианам покинуть страну, так как не могут гарантировать безопасность последователям этой религии. В частности, такие просьбы были обращены к священникам и монахам, а также врачам, помогающим беженцам.
По словам президента Региональной конференции епископов Северной Африки, архиепископа Рабата Винсента Ланделя, сложившаяся ситуация ставит под угрозу само существование Католической церкви в Ливии, пишет Росбалт. Как передает агентство AsiaNews, сотрудники иностранных благотворительных организаций, оказывающие помощь ливийцам, в основном являются христианами. Им угрожают вооруженные исламские радикалы, ответственные, по словам епископа Ланделя, за террор и массовые убийства.
В Ливии христиане составляют 1% населения, в основном копты. Всех евреев и итальянцев (католиков) выселил из страны Муаммар Каддафи в 1969 году. Всего в Ливии проживает 5 700 000 человек.