ԱՄՆ իշխանությունները դատապարտել են Դամասկոսի արվարձանների տևական պաշարումը կառավարական զորքերի կողմից ու կոչ են արել Սիրիայի իշխանություններին ապահովել հումանիտար օգնության մուտքը Դամասկոս: Պետքարտուղարության կայքում հրապարակվել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջեն Փսակիի հայտարարությունը:
Փսակին «աննախադեպ է» համարել հաղորդագրություններն այն մասին, որ պաշարման հետևանքով, Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի նստավայրից ընդամենը մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա, Դամասկոսում երեխաները մահանում են սովից: Այն փաստը, որ բնակիչների որոշ մասին թույլ են տվել հեռանալ պաշարված տարածքից, չի արդարացնում իշխանությունների գործողությունները, որոնք ստիպում են հազարավոր խաղաղ քաղաքացիների, որոնք դեռ պաշարման մեջ են, «սննդի, ջրի, բուժօգնության սուր կարիք զգալ», ասվում է Պետքարտուղարության հայտարարություն մեջ:
Պետքարտուղարությունը նաև պահանջել է պատասխանտավության կանչել այն մարդկանց, որոնք մեղավոր են Դամասկոսի արվարձաններում և Սիրիայում կատարված վայրագությունների համար: Ներկայումս, ըստ ԱՄՆ տվյալների, հատկապես պաշարումից տառապում են Մուդամիայի քաղաքի բնակիչները, որոնք արդեն գրեթե մեկ տարի է զրկված են առաջին անհրաժեշտության իրերից:
Ինչպես գրում է BBC News-ը, Դամասկոսի երեք արվարձաններ՝ Յարմուկը, Արևելյան Գուտան ու Մուդամիան, արդեն մի քանի ամիս է շրջափակված են կառավարական զորքերի կողմից: Մի քանի օր առաջ մահմեդական հոգևորականները թույլ տվեցին տեղի բնակիչներին սննդի մեջ օգտագործել շան, կատվի ու ավանակի միս, որոնք համարվում են անմաքուր կենդանիներ: Նման կրոնական հրահանգներ մինչ այդ արձակվել էին նաև Հոմսում ու Համայում:
2013 թվականի ամռանը սննդամթերքի կտրուկ գնաճի ֆոնի վրա Սիրիայի իշխանությունները քրեական պատասխանատվություն են սահմանել սնդդամթերքի վերավաճառքի համար:

19 Октябрь 2013 - 07:20 AMT
Власти США осудили продолжительную осаду пригородов Дамаска правительственными войсками и призвали сирийские власти открыть доступ к этим районам для гуманитарной помощи. На сайте Госдепа опубликовано заявление официального представителя Госдепартамента США Джен Псаки.
Пскаи назвала «беспрецедентными» сообщения о том, что в результате осады на территориях, расположенных всего в нескольких километрах от дворца президента Сирии Башара Асада в Дамаске от голода умирают дети. Тот факт, что ограниченному числу жителей позволили покинуть заблокированные территории, не извиняет действия властей, заставивших тысячи мирных граждан, остающихся в осаде, «отчаянно нуждаться в пище, воде и медикаментах», говорится в заявлении Госдепартамента.
Американское внешнеполитическое ведомство также потребовало выявить и привлечь к ответственности людей, виновных в подобных «зверствах в пригородах Дамаска и по всей Сирии». В настоящий момент в результате осады, по данным США, особенно страдают жители города Моадимия, которые остаются без предметов первой необходимости почти год.
Как пишет BBC News, по крайней мере три пригорода Дамаска, — Ярмук, Восточная Гута и Мудамия, — остаются под блокадой правительственных войск в течение нескольких месяцев. Несколькими днями ранее мусульманское духовенство издало постановление, разрешающее местным жителям есть мясо животных, считающихся «нечистыми», — кошек, собак и ослов, — чтобы спастись от голодной смерти. Подобные религиозные указы выходили ранее в городах Хомс и Хама в периоды ожесточенных боев.
Летом 2013 года на фоне резкого роста цен на продовольственные товары власти Сирии ввели уголовную ответственность за спекуляцию продуктами питания.