19 Հոկտեմբեր 2013 - 09:14 AMT
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ը կորցնում է աշխարհում իր ազդեցությունը: Ըստ նրա, այն, որ Սաուդյան Արաբիան դուրս է գալիս Անվտանգության խորհրդից, ապացուցում է, որ կազմակերպությունն ունակ չէ լուծելու միջազգային հակամարտությունը:
«Սաուդյան Արաբիան որոշում է կայացրել, և մենք պետք է հարգենք այն: ՄԱԿ-ը բավականին հեղինակազրկվել է, քանի որ չի արձագանքում համաշխարհային հակամարտություններին»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը, հայտնում է «Ռոսբալտը»: Ռուսաստանի ԱԳՆ-ն իր հերթին տարակուսանք է հայտնել սաուդյան իշխանությունների հիմնավորման վերաբերյալ, քանի որ իր որոշումով թագավորությունն «ինքնամեկուսանում է ՄԱԿ ԱԽ շրջանակներում կոլեկտիվ աշխատանքից»:
Լիտվան, Նիգերիան, Սաուդյան Արաբիան, Չադն ու Չիլին ընտրվել են ՄԱԿ ԱԽ նոր ոչ մշտական անդամներ 2014-2015 թթ. համար: Նրանք աշխատանքը ՄԱԿ ԱԽ-ում պետք է սկսեն 2014 թվականի հունվարի 1-ին:
Սաուդյան Արաբիան հրաժարվել է ԱԽ-ում աշխատանքից: Թագավորության իշխանությունները դա բացատրել են նրանով, որ ՄԱԿ-ն ունակ չէ «իրապես ազդելու ռազմական հակամարտությունների կարգավորման վրա»: Առաջին հերթին խոսքը Սիրիայի, ինչպես նաև Պաղեստինի մասին է:
Այժմ շուտափույթ նրա փոխարեն այլ թեկնածու էին փնրտում այդ տարածաշրջանից: Նոր թեկնածությունը նույնպես պետք է հաստատվի ԳՎ կողմից գաղտնի քվեարկության ճանապարհով:

Президент Турции Абдулла Гюль заявил, что ООН теряет влияние в мире. По его словам, выход Саудовской Аравии из Совета безопасности доказывает, что организация не способна решать международные конфликты.
«Саудовская Аравия приняла решение, и мы должны уважать его. ООН значительно потеряла репутацию, поскольку не реагирует на мировые конфликты", – сказал президент Турции, сообщает Росбалт.
В МИД России, в свою очередь, выразили недоумение аргументацией саудовских властей. По мнению представителей ведомства, своим решением королевство "самоустранилась от коллективной работы в рамках Совета Безопасности ООН по поддержанию международного мира и безопасности".
Литва, Нигерия, Саудовская Аравия, Чад и Чили были избраны новыми непостоянными членами Совбеза ООН на 2014-2015 годы. Сообщалось, что все эти государства начнут работу в Совбезе ООН с 1 января 2014 года.
Саудовская Аравия отказалась от участия в работе в Совбезе ООН на правах непостоянного члена, сообщает "Русская служба новостей". Власти Королевства объяснили решение неспособностью ООН "реально содействовать урегулированию военных конфликтов". В первую очередь речь идет о Сирии, а также о палестинском вопросе.
С отказом Саудовской Аравии от места непостоянного члена Совета Безопасности ООН начинается ускоренный процесс поиска ей замены из числа других стран азиатско-тихоокеанской региональной группы. Новая кандидатура также должна быть утверждена Генеральной Ассамблеей путем тайного голосования.