Նախօրեին Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի «Երևան Էքսպո» ցուցահանդեսային համալիրում բացվել է «Արմպրոդէքսպո» ամենամյա մասնագիտացված ցուցահանդեսը: Դրա շրջանակում հոկտեմբերի 20–ին կանցկացվի նաև «Ագրոֆորում»՝ նվիրված Գյուղատնտեսի օրվան:
Եռօրյա «ԱրմՊրոդէքսպո» ցուցահանդեսը ներկայացնում է Հայաստանում արտադրվող պարենային ապրանքների լավագույն նմուշները` ոգելից խմիչքներ, հյութեր, պտուղ-բանջարեղենի պահածոներ, հրուշակեղեն, մսամթերք և կաթնամթերք, չոր մրգեր, սուրճ, ծխախոտ, հայրենական արտադրողների բերքն ու բարիքը, ինչպես նաեւ փաթեթավորման,լաբորատոր և գյուղատնտեսական ծառայություններ մատուցող հայաստանյան ընկերությունների արտադրանքը: Ընդհանուր առմամբ, «Արմպրոդէքսպո»-ին մասնակցում են հինգ տասնյակից ավելի ընկերություններ, իսկ ցուցահանդեսային համալիրի բակում բացօթյա առանձին տաղավարներով «Արմպրոդէքսպո»-ին մասնակցել են հանրապետության բոլոր մարզերն՝ իրենց բերք ու բարիքով:
«Արմպրոդէքսպո» առաջին միջազգային ցուցահանդեսը տեղի է ունեցել 2001 թվականին: Կազմակերպիչներն են գյուղատնտեսության նախարարությունը, ԱԳՆ-ն, Երևանի քաղաքապետարանը, Առևտրա-արդյունաբերական պալատը և «Ագրոբիզնեսի զարգացման կենտրոն ՓԲԸ-ն:
Կազմակերպիչների գնահատմամբ ցուցահանդեսը հնարավորություն կտա ևս մեկ անգամ գնահատել սեփական արտադրանքի մրցունակությունն և կոչված է արտահանման հնարավորություններն ընդլայնելու, նաև գործարար կապեր հաստատելու:
Կառավարությունը 2014 թվականին գյուղատնտեսության ոլորոտում 5 տոկոս աճ է կանխատեսում:
2013թ. առաջին յոթ ամիսներին գյուղմթերքի արտադրության իրական ծավալն աճել է 5,6 տոկոսով, որտեղ զգալի մասնաբաժին ունի բուսաբուծական արտադրանքը՝ 8,8 տոկոս:
Կաթի և մսի արտադրության ոլորտում իրական աճը գրանցվել է 1,6 տոկոսի չափով, որտեղ զգալի է 4,4 տոկոս կաթնամթերքի արտադրությունը: Իսկ Սպանդի համար նախատեսված կենդանիների ու թռչունների գլխաքանակը կրճատվել է համապատասխանաբար 1,4 և 2,1 տոկոով:

С участием президента Армении Сержа Саргсяна накануне открылась международная продовольственная выставка «Армпродэкспо-2013». Выставка продлится до 20 октября, когда в Армении будут отмечать «День сельского работника».
Двенадцатая по счету специализированная выставка проходит в экспо-центре «Ереван» на территории НИИ «Институт математических машин» им. Мергеляна. На выставке свою продукцию представили более 50-и компаний, производящих алкогольные напитки, минеральные воды и натуральные соки, плодово-овощные консервы, молочную, мясную и рыбную продукцию, сухофрукты, кондитерские изделия и кофе, и другие пищевые продукты, а также компании, предоставляющие упаковочные и лабораторные услуги. Также посетителям были представлены различное сельскохозяйственное оборудование и техника.
Первая международная выставка «Армпродэкспо» прошла в 2001 году. Организаторами выставки являются Министерство сельского хозяйства Армении, Министерство иностранных дел, мэрия Еревана, Торгово-промышленная палата и ЗАО ''Центр развития агробизнеса''.
Организаторы «Арпродэкспо» рассматривают выставку как площадку для оценки конкурентоспособности продукции производителей, ознакомления с передовыми технологиями, расширения возможностей экспорта, демонстрации новых продуктов, а также налаживания бизнес-связей и контактов.
В рамках празднования «Дня сельского работника», который в Армении отмечается в тертье воскресенье октября, пройдет «Агрофорум».
Правительство Армении прогнозирует в 2014 году 5%-ый рост сферы сельского хозяйства. Об этом говорится в проекте закона РА "О государственном бюджете на 2014 год".
За первые семь месяцев 2013 года реальные объемы производства сельскохозяйственной продукции возросли на 5,6%, в которой значительную долю составляют продукция растениеводства (рост 8,8%).
В сфере производства мясомолочной продукции зарегистрирован реальный рост в 1,6%, в котором значительную долю составляет рост (4,4%) производства молочной продукции. Поголовье же скота и птицы, предназначенные для убоя, сократилось соответственно на 1,4% и 2.1%.