Ճապոնական «Ֆուկուսիմա» ԱԷԿ օպերատոր ընկերությունը՝ Tokyo Electric Power Company (TEPCO)-ն հայտնել է մի քանի տոննա անձրևաջրի արտահոսքի մասին, որը պարունակում էր բարձր ռադիոակտիվություն ունեցող ստրոնցիում-90, հայտնում է «Ռոյթերսը»:
Ջուրն արտահոսել է հատուկ պահեստարաններից, որտեղ այն կուտակվում է սառեցման համակարգից: Ըստ TEPCO-ի, անկանխատեսելի հորդառատ անձրևների պատճառով «Ֆուկուսիմայում» տեղադրված պոմպակայնները չեն հասցրել քաշել ջուրը և այն արտահոսել է պահեստարաններից: Թե որքան ջուր է հասցրել ներթափանցել հողի մեջ, այժմ հայտնի չէ:
Այդ երևույթը նկատվել է 11 հողամասերում: Ըստ չափումների, վեցում ռադիացիայի մակարդակը գերազանցել է ջրի արտահոսքի համար հաստատված նորմերը: Մասնավորապես, հայտնաբերվել է ստրոնցիում-90-ի պարունակություն, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Տեղամասերի մի մասում նկատվել է ցեզիում-134-ի և 137-ի պարունակության գերազանցում: Ընկերությունը չի բացառում, որ ջուրը դրենաժային կանալներով կարող էր ծովը թափվել:
Օգոստոսին «Ֆուկուսիմա» ԱԷԿ-ում հայտնաբերվեց 2011 թ. հետո ջրի խոշորագույն արտահոսքը՝ 300 տոննա ռադիոակտիվ ջուր: Ատոմային էներգետիկայի վերահսկողության կոմիտեն INES սանդղակով հաստատել էր վտանգի երրորդ մակարդակը:
Ռադիոակտիվ ջրի խնդիրը չլուծվածներից մեկն է մնում «Ֆուկուսիմա-1»-ում: Ստորգետնյա պահեստներում կուտակվել է մոտ 440 հազար տոննա աղտոտված ջուր: Ըստ մասնագետների, կայանի տեխնիկական թունելում կա ևս 15 հազար տոննա:
«Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ի վթարը տեղի է ունեցել 2011թ. մարտի 11-ին Ճապոնիայի հյուսիս-արևելքում գրանցված 9,0 մագնիտուդ ուժգնության երկրաշարժից հետո: Վթարը վերջին 25 տարվա ընթացքում ամենախոշորն էր Չեռնոբիլի ԱԷԿ-ի վթարից հետո: Տեղի էր ունեցել ռադիացիայի արտահոսք դեպի մթնոլորտ և ծով: Վթարը խոշարագույնն էր վերջին 25 տարում Չերնոբիլի ԱԷԿ-ի վթարից հետո:

Компания-оператор японской АЭС "Фукусима-1" Tokyo Electric Power Company (TEPCO) сообщила об утечке нескольких тонн дождевой воды, в которой содержался высокий уровень радиоактивного строниция-90, передает Reuters.
Вода вытекла из специальных резервуаров, куда она попадала из системы охлаждения. По информации ТЕРСО, из-за непредвиденных сильных дождей установленные на "Фукусиме" насосы не успели откачать воду, и она перелилась через край резервуаров. Сколько именно воды успело просочиться в почву, в настоящий момент неизвестно.
Из-за сильных дождей вода, которая скопилась за стенками бордюра вокруг цистерн, переполнила ограждение и вытекла за его пределы на 11 участках. Согласно проведенным замерам, на шести из них уровень радиации превышал нормы, установленные для сброса воды в почву или океан.
В частности, обнаружено содержание стронция-90 в концентрации от 21 до 710 беккерелей на литр при установленных законом нормах в 10 беккерелей на литр, передает РИА Новости.
На ряде участков отмечено и незначительное превышение норм содержания цезия-134 и цезия-137. Компания не исключает, что вода по дренажным каналам могла попасть в море.
В августе на АЭС "Фукусима-1" была обнаружена крупнейшая после аварии 2011 года утечка 300 тонн радиоактивной воды (с концентрацией стронция около 80 миллионов беккерелей на литр) из цистерны, где вода хранится после охлаждения реакторов. Комитет по контролю над атомной энергетикой присвоил утечке третий уровень опасности по шкале INES.
Проблема радиоактивной воды остается одной из нерешенных на "Фукусиме-1". В подземных помещениях и в цистернах скопилось около 440 тысяч тонн загрязненной воды. По оценкам специалистов, в техническом тоннеле станции — еще 15 тысяч тонн. Количество загрязненной воды в подземных помещениях ежедневно растет на 400 тонн за счет поступающих с возвышенности грунтовых вод.
Авария на АЭС "Фукусима-1" произошла после землетрясения магнитудой 9,0 на северо-востоке Японии 11 марта 2011 года. Вслед за подземными толчками на побережье пришла 14-метровая волна цунами, которая затопила четыре из шести реакторов АЭС и вывела из строя систему их охлаждения, что привело к серии взрывов водорода, расплавлению активной зоны. На первом и третьем блоках была повреждена крыша. Авария стала крупнейшей за последние 25 лет после катастрофы на Чернобыльской АЭС.