21 Հոկտեմբեր 2013 - 07:38 AMT
2014 թվականին ՌԴ Դաշնային միգրացիոն ծառայությունը շահագործման կհանձնի 81 հատուկ կենտրոն ապօրինի միգրանտների համար: Այդ մասին «Կոմերսանտին» տված հարցազրույցում հայտարարել է ԴՄԾ ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին:
Ըստ նրա, կենտրոնների կեսը զրոյից կստեղծվի, իսկ երկրորդ կեսը կտրամադրի ոստիկանությունը: Հատուկ կենտրոնների կառուցումն ու հագեցումը կիրականացվի շրջանային բյուջեների հաշվին: «Ինչ վերաբերում է Մոսկվային, ապա ներգաղթյալների կենտրոնների խիստ պակաս է զգացվում: Մոսկվայի ԴՄԾ պետը պայքարում է դրանց քանակն ավելացնելու համար: Քաղաքի ղեկավարությունը մեզ չի լսում և չի օգնում»,-ասել է Ռոմոդանովսկին:
Նա նշել է, որ դեմ է ժամանակավոր խոշոր ճամբարների ստեղծմանը՝ 2013թ. օգոստոսին Մոսկվայում «Գոլյանովո» Ճամբարի նմանությամբ: «Դա ժամանակավոր և ոչ քաղաքակիրթ մոտեցում է, որը լավ արդյունք չի տա, միայն կվնասի: Պետք է ամեն ինչ անել հիմնավոր, օրինական, որպեսզի մարդիկ այնտեղ մարդ մնան, ոչ թե պահվեն կենդանիների նման»,-ասել է նա:
Բացի այդ Ռոմոդանովսկին մեկնաբանել է միգրանտների գործած հանցագործությունների վիճակագրությունը, ըստ որի մոսկվացիները կատարում են հանցագործությունների 52 տոկոսը, իսկ եկվորները՝ 48 տոկոսը: Ընդ որում, եկվոր ասելով հասկանում են ինչպես օտարերկրացիներին, այնպես էլ այլ շրջանների բնակիչներին: Օտարերկրյա քաղաքացիները կատարում են հանցագործությունների 20 տոկոսը:
2013 թվականի օգոստոսին Մոսկվայում ստեղծվեց «Գոլյանովո» ապօրինի միգրանտների ճամբարը՝ ոստիկանության կողմից բերման ենթարկված ներգաղթյալների համար: Հիմնականում դրանք Վիետնամի քաղաքացիներ էին, որոնք աշխատում էին ընդհատակյա արտադրություններում: Զանգվածային շուրջկալների համար առիթ հանդիսացավ ծեծկռտուքը Մոսկվայի Մատվեևսկի շուկայում, երբ Դաղստանից եկած ներգաղթյալը վնասվածք հասցրեց ոստիկանին:

21 Октябрь 2013 - 06:56 AMT
В 2014 году Федеральная миграционная служба РФ введет в эксплуатацию 81 спеццентр для нелегальных мигрантов. Об этом в интервью «Коммерсанту» заявил глава ФМС Константин Ромодановский.
По словам Ромодановского, половина центров будет создана с нуля, а вторую половину ФМС получит от полиции. Постройка и оборудование спеццентров будут осуществляться за счет региональных бюджетов. «Что касается Москвы, то центров для содержания мигрантов катастрофически не хватает. Начальник столичного ФМС бьется над тем, чтобы увеличить их количество. Руководство города нас слышит и помогает», — рассказал Ромодановский.
Он также подчеркнул, что выступает против создания временных крупных лагерей по типу лагеря для нелегалов в Гольяново, который был организован в Москве в августе 2013 года. «Это временный и нецивилизованный подход, который никому добра не принесет, а лишь навредит — в том числе в плане имиджа. Надо делать основательно, законно, чтобы граждане находились там не как животные, а как люди», — сказал глава ФМС.
Кроме того, Ромодановский прокомментировал часто обсуждаемую на фоне межнациональных волнений статистику преступлений, которые совершаются мигрантами. Он сослался на статистику, согласно которой москвичи совершают в столице 52% преступлений, а иногородние, соответственно, 48%. При этом под иногородними подразумеваются иностранцы и приезжие из других регионов. На долю иностранных граждан приходится 20% преступлений.
В августе 2013 года в специально созданный лагерь в московском районе Гольяново были свезены сотни нелегалов, задержанные полицией. В основном это были граждане Вьетнама, работавшие на подпольных производствах. Поводом для массированных рейдов против нелегалов стала драка на Матвеевском рынке в Москве, в ходе которой приезжий из Дагестана нанес черепно-мозговую травму сотруднику полиции. Полицейские на рынке задерживали подозреваемого в изнасиловании, также приезжего из Дагестана, за которого попытались вступиться родственники.