Եվրամիության Խորհուրդը ԱԳՆ ղեկավարների մակարդակով հետաձգել է Ուկրաինայի հետ Ասոցացման պայմանագրի ստորագրման մասին որոշման կայացումը: ԵՄ պաշտոնյաները գտնում են, որ երկիրը դեռ չի հասել անհրաժեշտ առաջընթացի: Ինչպես հայտնում է Facenews-ը, ճգնաժամից ելք գտնելու համար Կիև և Խարկով կայցելի Պատրիկ Քոքսի ու Ալեքսանդր Կվասնեվսկու առաքելությունը արտահերթ այցով:
Հոկտեմբերի 21-ին Լյուքսեմբուրգում ԵՄ Միջազգային գործերի խորհրդի նիստում նախատեսվում էր որոշում կայացնել Ուկրաինայի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման մասին: Սակայն անցած շաբաթ Բրյուսելում պաշտոնապես հայտարարեցին, որ այսօր այդ հարցի վերաբերյալ որոշում չի կայացվի:
ԵՄ Խորհուրդը որոշել է հետաձգել որոշումը, որպեսզի Ուկրաինան անհրաժեշտ բարեփոխումները կատարի: Խորհրդի մամուլի քարտուղար Սյուզաննա Քիֆերը հայտարարել է. «Երբ քաղաքական կամք կլինի ստորագրման համար, խորհուրդը կհաստատի ԵՄ կողմից ստորագրման մանդատը: Այդ իրավաբանական ակտը պետք է ընդունվի խորհրդի նիստում նոյեմբերին»:
Մինչ Վիլնյուսի գագաթաժողովը, որն անցնելու է նոյեմբերի 28-29-ը, տեղի կունենա Խորհրդի միայն մեկ նիստ, այն նախատեսվում է անցկացնել նոյեմբերի 18-ին:
Անցած շաբաթ Ուկրաինայի վարչապետ Նիկոլայ Ազարովը հայտարարել էր, որ ԵՄ հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի նախագծից հանել են Ուկրաինայի եվրոպական հեռանկարը, գրում է rosbalt.ru-ն:
Եվրամիությունը պահանջում էր Կիևից բարեփոխել ընտրական օրենսգիրքը և ազատ արձակել նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյին: Հոկտեմբերի 17-ին Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը հայտարարեց, որ պատրաստ է ստորագրել օրենքը, որը թույլ կտա Տիմոշենկոյին բուժվել արտերկրում, եթե օրինագիծը ստանա խորհրդարանի հավանությունը: Միևնույն ժամանակ ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացուցիչները վստահ են, որ նախագահը պետք է ներում շնորհի Տիմոշենկոյին: Ավելի վաղ Տիմոշենկոն ընդունել էր Գերմանիայում բուժվելու առաջարկը, որը նրան փոխանցել էին Ուկրաինայում Եվրախորհրդարանի առաքելության դիտորդներ Պատրիկ Քոքսը ու Ալեքսանդր Կվասնեվսկին: Ուկրաինայի նախագահին կից ներման հարցերով հանձնաժողովի առաջիկա նիստը նշանակված է հոկտեմբերի 24-ին:

21 Октябрь 2013 - 09:55 AMT
Совет Европейского союза на уровне глав МИД отложил принятие решения о подписании договора об ассоциации с Украиной. Чиновники ЕС считают, что страна еще не достигла необходимого прогресса. Как передает Facenews, для поиска выхода из кризиса Киев и Харьков посетит миссия Патрика Кокса и Александра Квасьневского с экстренным визитом.
На заседании 21 октября в Люксембурге Совет ЕС по международным делам планировал принять решение о подписании соглашения об ассоциации с Украиной. Однако на прошлой неделе в Брюсселе официально заявили, что сегодня решение по этому вопросу не будет принято.
Совет ЕС решил дать отсрочку для того, чтобы Украина провела требуемые от нее реформы. Пресс-секретарь Совета ЕС Сюзанна Кифер заявил: "Когда политическая воля для подписания появится, совет должен будет утвердить мандат на подписание со стороны Европейского союза. Этот юридический акт должен быть принят на заседании совета в ноябре".
До вильнюсского саммита, который запланирован на 28-29 ноября, состоится лишь одно заседание Совета ЕС по международным делам. Она запланировано на 18 ноября.
На прошлой неделе украинский премьер Николай Азаров заявил, что из проекта Соглашения об ассоциации с Европейским союзом изъяли европейскую перспективу Украины, пишет rosbalt.ru.
Евросоюз требовал от Киева реформы избирательного законодательства и прежде всего освобождения экс-премьера Украины Юлии Тимошенко. 17 октября украинский президент Виктор Янукович заявил, что готов подписать закон, который позволит Тимошенко выехать на лечение за рубеж, если такой законопроект получит одобрение парламента. В то же время представители оппозиционных партий уверены, что Тимошенко должна быть помилована президентом.
Ранее Юлия Тимошенко приняла предложение лечиться в Германии, которое передали ей наблюдатели миссии Европарламента на Украине Пэт Кокс и Александр Квасьневский. Ближайшее заседание комиссии при президенте Украины по вопросам помилования, на котором может быть рассмотрено ходатайство миссии Европарламента о помиловании экс-премьера Юлии Тимошенко, назначено на 24 октября.