21 Հոկտեմբեր 2013 - 11:48 AMT
2013-ի սեպտեմբերին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 0,2 տոկոսով 2012թ. նույն շրջանի համեմատ: Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013-ի սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 10,3 տոկոսով: Միաժամանակ 2013-ի հունվար-սեպտեմբերին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3,2 տոկոսով:
Միաժամանակ, 2013-ի սեպտեմբերին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ Հայաստանում սպառողական գներն աճել են 8,2 տոկոսով: Միժամանակ 2013թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է 0,2 տոկոս գնանկում: Միաժամանակ 2013թ. հունվար- սեպտեմբերին 2012թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ գրանցվել է 5,6 տոկոս գների աճ սպառողական շուկայում:
Տնտեսական ակտիվության բարձր մակարդակը պայմանավորված է սեզոնային գործոնով, երբ գյուղատնտեսության ոլորտում հաջողվում է ապահովել զգալի արդյունքներ: Լավ արդյունքներ են արձանագրվել նաև արդյունաբերության մեջ:
2013 թ. սեպտեմբերին 2013 թ. օգոստոսի համեմատ աճն արդյունաբերության ոլորտում կազմել է 12,7 տոկոս, իսկ ամսական կտրվածքով՝ 6,7 տոկոս: Ընդ որում 2013 թ. հունվար-սեպտեմբերին 20012 թ. նույն շրջանի համեմատ աճն արդյունաբերության մեջ գրանցվել է 7 տոկոսի մակարդակով՝ 874,615 մլրդ դրամ: 2013 թ. սեպտեմբերին 2012 թ. նույն շրջանի համեմատ աճը գյուղատնտեսության ոլորտում կազմել է 1,5 տոկոս: ամսական կտրվածքով՝ 29,4 տոկոս, 2013 թվականի հունվար-սեպտեմբերին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 5,5 տոկոս՝ 663,413 մլրդ դրամ:
Հատկանշական է այն փաստը, որ շինարարության ոլորտում, որն ամենից շատ տուժեց ճգնաժամից և այժմ դանդաղ վերականգնվում է, ամսական կտրվածքով աճն արձանագրվել է 36,6 տոկոսի մակարդակում, իսկ 2013 թ. հունվար-սեպտեմբերին՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ անկումն այդ ոլորտում կազմել է 9,2 տոկոս, տարեկան կտրվածքով՝ 11,9 տոկոս:
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանում 2013 թ. սեպտեմբերին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 0,9 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտում աճ է գրանցվել՝ 0,4 տոկոս, էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը կրճատվել է 0,5 տոկոսով:
Ըստ պաշտոնակնա վիճակագրական տվյալների, 2013թ. սեպտեմբերին Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառության տարեկան ցուցանիշը կազմել է 513,1 մլն դոլար (209,5 մլրդ դրամ)՝ 2012թ. նույն շրջանի համեմատ ավելանալով 18,4 տոկոսով: Ընդ որում, ամսական կտրվածքով այս ցուցանիշն աճել է 10 տոկոսով: Իսկ 2013-ի հունվար-սեպտեմբերին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման աճը կազմել էր 4,5 տոկոս՝ 4 169,6 մլն դոլար (1 713,1 մլրդ դրամ):
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013թ սեպտեմբերին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալը կազմել է 136,4 մլն դոլար (55,7 մլրդ դրամ)` աճելով 23,3 տոկոսով: Ընդ որում, ամսվա կտրվածքով այն աճել է 7,6 տոկոսով: Իսկ 2013թ. հունվար-սեպտեմբերին 2012թ. նույն շրջանի համեմատ արտահանումը կազմել է 1 088,6 մլն դոլար (447,3 մլրդ դրամ), աճը՝ 10,6 տոկոս:
Ներկրման ծավալը 2013թ. սեպտեմբերիին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 376,7 մլն դոլար (153,8 մլրդ դրամ)՝ աճելով 16,7 տոկոսով, իսկ ամսական կտրվածքով աճը կազմել է 10,9 տոկոս: Իսկ 2013-ի հունվար-սեպտեմբերին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ներկրումը կազմել է 3 081 մլն դոլար (1 265,8 մլրդ դրամ)` աճելով 2,5 տոկոսով:
Արտաքին առևտրի բացասական սալդոն 2013թ. հունվար-սեպտեմբերին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 1 992,4 մլն դոլար կամ 818,5 մլրդ դրամ:

Показатель экономической активности в Армении в сентябре 2013 года увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 0,2%. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в сентябре по сравнению с августом 2013 года был зафиксирован рост показателя на 10,3%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года показатель экономической активности в республике по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился на 3,2%.
В сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года потребительские цены в Армении выросли на 8,2%. При этом в сентябре по сравнению с августом 2013 года в республике была зафиксирована 0,2%-ая дефляция. Одновременно в январе-сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на потребительском рынке республики был зафиксирован рост цен на 5,6 %.
Рост показателя экономической активности обусловлен в значительной степени ростом объемов произведенной в республике промышленной и сельскохозяйственной продукции.
В сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост в сфере промышленности составил 12,7%, а месячном разрезе – 6,7%. При этом в январе-сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост в сфере промышленности зафиксирован на уровне 7% (874,615 млрд драмов).
В сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост в сфере сельского хозяйства республики зафиксирован на уровне 1,5%, в месячном разрезе – 29,4%, а в январе-сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост составил 5,5% (663,413 млрд драмов).
Примечательным является и то, что в сфере строительства, которая больше всех пострадала от кризиса и сейчас восстанавливается, в месячном разрезе был зафиксирован рост на уровне 36,6%, а в январе-сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года спад в этой сфере составил 9,2%, в годовом разрезе спад составил 11,9%.
Товарооборот в Армении в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года сократился 0,9%, сфера услуг зафиксировала небольшой рост – на 0,4%, производство электроэнергии за год сократилось на 0,5%.
Согласно официальным статистическим данным, в сентябре 2013 года внешнеторговый оборот Армении составил $513,1 млн. (209,5 млрд драмов), увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 18,4%. При этом в месячном разрезе этот показатель увеличился на 10%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост данного показателя составил 4,5% – $4 169,6 млн. (1 713,1 млрд драмов).
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года объем экспорта составил $136,4 млн (55,7 млрд драмов), увеличившись на 23,3%. При этом данный показатель в месячном разрезе увеличился на 7,6%. А вот в январе-сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года экспорт обеспечил рост на 10,6%, составив $1 088,6 млн (447,3 млрд драмов). Объем импорта в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился на 16,7% и составил $376,7 млн (153,8 млрд драмов), а вот в месячном разрезе показатель обеспечил рост на 10,9%. В январе-сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года импорт увеличился на 2,5% – до $3 081 млн (1 265,8 млрд драмов),
Отрицательное сальдо внешнеторгового баланса в январе-сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года составило $1 992,4 млн или 818,5 млрд. драмов.