Մեծ Բրիտանիայի հատուկ օդային ծառայությունը (SAS) ԱԳՆ պատվերով վարժեցրել է ադրբեջանցի հատուկջոկատայիններին, նպատակ ունենալով հզորացնել իր ազդեցությունն այդ հետխորհրդային հանրապետությունում, գրում է The Sunday Times-ը: Ըստ փաստաթղթի, որը հայտնվել է The Sunday Times-ի տնօրինության տակ, բրիտանացի հատուկջոկատայինները 6-շաբաթյա մարզումների շրջանակում սովորեցրել են ադրբեջանցի գործընկերներին շենքեր գրոհել, դիպուկահարների հմուտթյուններին տիրապետել:
«Lanark գործողության» ծրագրի նպատակներից մեկը բրիտանական ԱԳՆ ներկայության հզորացումն է Ադրբեջանում: Արևմտյան քաղաքական գործիչները ցանկանում են լավ հարաբերություններ ունենալ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ այդ երկրի հարուստ նավթագազային պաշարների պատճառով: Սակայն իրավապաշտպանները մեղադրում են Ալիևի կառավարությանը ձերբակալությունների միջոցով ընդդիմադիրներին ճնշելու մեջ»,-գրում է The Sunday Times-ը:
Մեծ Բրիտանիայի հատուկ օդային ծառայությունը (SAS) հիմնվել է 1950 թվականի մայիսի 31-ին: Հանդիսանում է Մեծ Բրիտանիայի հատուկ նշանակության զորքերի (UKSF) մասը և մոդել է ծառայել շատ երկրների հատուկ նշանակության ուժերի համար:
SAS 22-րդ գունդը կազմավորվել է Երկրորդ համաշխարհայինի տարիներին: Գնդի «Increment» ջոկատը գործում է արտաքին հետախուզության MI6 շրջանակներում:

21 Октябрь 2013 - 11:53 AMT
Специальная воздушная служба (SAS) Великобритании по заказу Министерства иностранных дел тренировала азербайджанский спецназ с целью усиления влияния в этой постсоветской республике, пишет The Sunday Times.
Согласно документу, попавшему к The Sunday Times, британские спецназовцы в рамках шестинедельных тренингов учили своих азербайджанских коллег штурмовать здания, а также обучали снайперским навыкам.
«Одной из целей программы под кодовым названием «Операция Lanark», начатой в 2006 году, является усиление присутствия британского МИД в Азербайджане. Западные политики стараются быть в хороших отношениях с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым из-за богатых нефтегазовых ресурсов этой страны. Однако правозащитники обвиняют правительство Алиева в подавлении оппозиции путем арестов тысяч активистов по сфабрикованным обвинениям», – пишет The Sunday Times.
Специальная воздушная служба (SAS) — подразделение вооруженных сил Великобритании, официально учрежденное 31 мая 1950 года. Является частью войск специального назначения Великобритании (UKSF) и послужила моделью для подразделений специального назначения во многих других странах по всему миру. SAS, совместно с Особой лодочной службой, Специальным разведывательным полком, Группой поддержки Сил специального назначения, Объединенным авиакрылом спецназа и 18 полком связи спецназа формируют войска специального назначения Великобритании под командованием начальника управления спецназа. 22-й полк SAS образован во время Второй мировой войны. Сводный отряд служащих полка «Increment» действует в интересах внешней разведки MI6.