Հոկտեմբերի 21-ին Վոլգոգրադում ավտոբուս է պայթել, ինչի արդյունքում 5 մարդ զոհվել է, 28-ը՝ հոսպիտալացվել, որոնցից 27-ի վիճակը ծանր է:
«Այսօր 14.05-ին Վոլգոգրադում երթուղային ավտոբուսում անհայտ պայթուցիկ է պայթել, որի հետևանքով կան մարդկային զոհեր»,- ասվում է ՌԴ Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեի (ԱՀԿ) հաղորդագրությունում: Ավտոբուսում պայթյունն իրականացնողը եղել է ավազակային խմբավորումներից մեկի կինը: Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի Տարածաշրջանային քննչական վարչությունից տեղեկացրել են, որ դրա համար կինն օգտագործել է մարմնին ամրացված սարքը:
Պայթյունի հետևանքով 3 հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել՝ «սպանություն», «ահաբեկչական գործողություն» ու «զենքի անօրինական շրջանառություն»:
RIA Novosti-ն՝ իրավապահ մարմիններում իր ներկայացուցչի վրա հղումով նշում է, որ ավտոբուսում նռնակի մասեր են հայտնաբերվել, ինչպես նաև չպայթած նռնակ:
Վոլգոգրադի շրջանում եռօրյա սուգ է հայտարարվել, որը կմեկնարկի վաղը՝ հոկտեմբերի 22-ին:
Քննչական կոմիտեի տվյալներով, հոսպիտալացվել է 32 մարդ, որոնցից մեկը երեխա է: Կոմիտեի հաղորդագրությունում նշվում է, որ տուժածներից ութի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, գրում է Lenta.ru-ն:

21 Октябрь 2013 - 12:46 AMT
Днем 21 октября в Волгограде взорвался автобус, в результате чего погибли не менее пяти человек, 28 – госпитализированы, 27 из них находятся в тяжелом состоянии и не транспортабельны.
"Сегодня в 14.05 в городе Волгограде в салоне рейсового автобуса в результате срабатывания неустановленного взрывного устройства произошел взрыв, повлекший за собой человеческие жертвы", — говорится в сообщении Национальный антитеррористический комитет (НАК) РФ.
Взрыв в рейсовом автобусе произвела смертница — жена одного из главарей бандформирований. В региональном следственном управлении Следственного комитета России сообщили, что для этого женщина использовала закрепленное на своем теле устройство.
По факту взрыва возбудили уголовное дело по статьям «убийство», «террористический акт» и «незаконный оборот оружия».
РИА Новости со ссылкой на неназванного представителя силовых ведомств сообщает, что под днищем автобуса оперативники обнаружили части ручной гранаты, а также неразорвавшуюся гранату.
В Волгоградской области объявлен трехдневный траур в память о погибших, траур начнется во вторник, 22 октября.
По данным СК, госпитализированы 32 человека, один из них ребенок. В сообщении Следственного комитета уточняется, что восемь пострадавших находятся в крайне тяжелом состоянии, пишет Lenta.ru.