21 Հոկտեմբեր 2013 - 13:28 AMT
Հայաստանում միջին ամսական աշխատավարձը 2013 թ. սեպտեմբերին կազմել է 150 130 դրամ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 5,8 տոկոսով: Ընդ որում սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ աշխատավարձի մակարդակը նվազել է 0,3 տոկոսով: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-սեպտեմբերին աշխատավարձը կազմել է 146 367 դրամ, ինչն ավելի է 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 4 տոկոսով:
Կառավարության 2013-2017 թթ. ծրագրով նախատեսվում է նվազագույն աշխատավարձի ամենամյա բարձրացում: Ըստ ծրագրի 2014 թ. նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 50 հազար դրամ, 2015-ին՝ 55 հազար, 2016-ին՝ 62,5 հազար, իսկ 2017 թ.՝ 70 հազար դրամ:
«Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն 2013 թ. հուլիսի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացել է 30 տոկոսով՝ կազմելով 45 հազար դրամ, ինչը պահանջեց պետբյուջեից լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ: Աշխատավարձերի հաշվարկի նոր համակարգը կներմուծվի 2014 թ. հունվարի 1-ից, ինչը բյուջեից կպահանջի լրացուցիչ 50 մլրդ դրամ:
Այնուամենայնիվ, ըստ ՀԲ տվյալների Հայաստանի բնակչության 32,5 տոկոսը աղքատության շեմից ցածր է ապրում: Իրականում աղքատության մակարդակը Հայաստանում կարող է ավելին լինել: ՀՀ ՀՆԱ անձի չափով միջին ցուցանիշը ընդամենը 3 հազար դոլար է կազմում: Ըստ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ժողովրդավարական հասարակություն կառուցելու համար հարկավոր է, որ այդ ցուցանիշը լինի 12 հազար դոլարից բարձր:
Ըստ ՀՀ ֆինանսների նախարարության, աղքատության մակարդակը Հայաստանում 2012 թվականին կազմել է 33,1 տոկոս, իսկ ծայրահեղ աղքատներինը՝ 2,8 տոկոս: Ըստ կանխատեսումների 2013 թվականի աղքատության մակարդակը երկրում կազմում է 32,1 տոկոս, ծայրահեղ աղքատներինը՝ 2,7 տոկոս, երբ աղքատության շեմը համարվում է 37 468 դրամը:

Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 5,8%, составив 150 130 драмов. При этом в сентябре по сравнению с августом 2013 года уровень зарплаты сократился на 0,3%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года зарплата составила 146 367 драмов, что выше аналогичного периода 2012 года на 4%.
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в госорганизациях среднемесячная зарплата в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 3,9%, составив 119 403 драмов, а вот в сентябре по сравнению с августом 2013 года рост составил 1,5%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост зарплаты составил 2,5% – 116 536 драмов.
Тем не менее, по официальным данным Всемирного банка 32,5% населения Армении проживает за чертой бедности. В действительности уровень бедности в Армении может быть намного выше. Среднедушевой валовой национальный доход (ВНД) в Армении на сегодняшний день составляет всего лишь порядка $3 тысяч. По мнению армянского премьера Тиграна Саркисяна, для построения демократического общества необходимо, чтобы данный показатель был выше $12 тысяч.
По данным Министерства финансов Армении, уровень бедности в 2012 году от общего числа населения составил 33,1%, а крайне бедных – 2,8% при черте бедности в 36 192 драмов в месяц. Согласно прогнозам, в 2013 году уровень бедности в стране составит 32,1%, а крайней бедности – 2,7% от общего количества населения, при черте бедности в 37 468 драмов.