Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը գտնում է, որ Սիրիայի գծով Ժնևում կայանալիք երկրորդ խորհրդաժողովը հաջողությամբ չի պսակվի, եթե ավելի շուտ կայանա, քան պայմաններ հայտնվեն խաղաղ բանակցությունների համար: Այդ մասին սիրիացի առաջնորդը հայտարարել է լիբանանյան Al-Mayadeen հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Ասադը նաև ևս մեկ անգամ նշել է, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ և նույնիսկ ասաց, որ մտադիր է կրկին առաջադրվել նախագահի պաշտոնում:
Լրագրողի այն հարցին, թե կստացվի արդյոք խորհրդաժողով գումարել Ժնևում, Ասադը պատասխանել է. «Հայտնի չէ անցկացման օրն ու բացակայում են պայմանները, որոնք կնպաստեին նրա անցկացմանը, եթե մենք հաջողության ակնկալիք ունեինք: Ես նկատի ունեմ, թե ո՞վ է մասնակցելու համաժողովին»:
«Ժնև-2» խորհրդաժողովի մասին հարցը, ինչպես ասվում է, այսօր քննարկելու են Լոնդոնում «Սիրիայի բարեկամների խմբի» անդամ երկրների նախարարները: Միևնույն ժամանակ Վաշինգտոնը, փորձագետների վրա հղումով հայտարարել է, որ իրավիճակը Սիրիայում գնալով բարդանում է հակամարտությանն իսլամիստական խմբավորումների ակտիվ մասնակցության պատճառով, հայտնում է euronews-ը:
Բաշար Ասադը նախագահում է Սիրիայում 2000 թվականից ի վեր, հոր՝ Սիրիայի նախագահ Հաֆեզ Ասադի մահից հետո, որը կառավարել է երկիրը շուրջ 30 տարի: Ասադների ընտանիքը պատկանում է ալևիների փոքրամասնությանը:
Ժնևի խորհրդաժողովը պետք է տեղի ունենա նոյեմբերի վերջում: Խորհրդաժողովի անցկացման նախաձեռնողներն են ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:

Президент Сирии Башар Асад считает, что вторая конференция по Сирии в Женеве не увенчается успехом, если будет назначена раньше, чем появятся условия к проведению мирных переговоров. Об этом сирийский лидер заявил в интервью ливанскому телеканалу Al-Mayadeen.
Также Асад еще раз подчеркнул, что не собирается уходить в отставку и даже сообщил о своем намерении баллотироваться на пост президента на следующих выборах в Сирии.
На вопрос журналиста, получится ли провести конференцию в Женеве, Асад ответил: “Нет даты ее проведения и нет условий, которые помогли бы провести ее сейчас, если мы рассчитываем на успех. Я имею в виду, кто будет принимать участие в форуме”?
Вопрос о конференции “Женева-2”, как сообщается, будут сегодня обсуждать в Лондоне министры стран “Группы друзей Сирии”. В то же время Вашингтон со ссылкой на экспертов заявил о том, что ситуация в Сирии становится все более сложной из-за активного участия в конфликте на стороне повстанцев исламистских групп, передает euronews.
Башар Асад находится у власти с 2000 года, после смерти отца, президента Сирии Хафеза Асада, правившего страной более 30 лет. Семья Асадов принадлежит к алавитскому меньшинству.