Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիայի «YerevanShow-2013» երրորդ միջազգային ոսկերչական ցուցահանդեսը կանցնի հոկտեմբերի 28-30 Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Ցուցահանդեսն կանցնի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո:
Հայաստանն աշխարհի միակ երկիրն է, որտեղ Ոսկերչի օրը պետական տոն է համարվում, այն նշվում է ամեն տարի հոկտեմբերի վերջին կիրակի օրը:
YerevanShow-2013 մասնակիցների թվում են համաշխարհային ճանաչում ունեցող ոսկերչական և ժամագործական ընկերություններ, արտադրողներ ու դիստրիբյուտերներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Բելգիայից, Շվեյցարիայից, Թուրքիայից, ԱՄԷ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից, Թաիլանդից, Հոնկոնգից, Արգենտինայից, Չինաստանից, Հորդանանից, Իսրայելից, Հունաստանից և այլ երկրներից:
Իրենց մասնակցությունը ցուցահանդեսին հաստատել են ոսկերչական ոլորտի հայտնի գործիչներ, ինչպիսիք են Համաշխարհային ոսկերչական կոնֆեդերացիայի (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալիերին, հայտնի Malca-Amit Global Limited ընկերության ղեկավար Նայջել Փաքսմանը և այլոք:
Ցուցահանդեսին կներկայացվեն ոսկերչական գործեր թանկարժեք ու կիսաթանկարժեք քարերից, մարգարիտներով զարդեր, ժամացույցներ, ինչպես նաև բիժուտերիա, սարքավորումներ և գործիքներ ոսկերչական արտադրության համար:
Ցուցահանդեսի շրջանակում տեղի կունենա «Ոսկերչական ոլորտի ժամանակակից վիճակը՝ խնդիրներ և հեռանկարներ» խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովում AJA նախագահ Գագիկ Գևորգյանը (նա նաև գլխավորում է Ռուսաստանի ոսկերիչների գիլդիան) կներկայացնի AJA ևս մեկ կարևոր նախաձեռնություն՝ Երևանում ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, որի իրականացման դեպքում Հայաստանը կվերածվի ոսկերչական ոլորտի առաջատար համաշխարհային կենտրոններից մեկը:
Խորհրդաժողովում կներկայացվի նաև AJA նոր հետազոտական հիմնադրամը՝ ArmenianJewellersFoundation – AJF-ն:
Ոսկերչական իրերի արտադրության ծավալը Հայաստանում 2013 թ. հունվար–օգոստոսին կազմել է 11,8մլրդ դրամ' 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 14,6 տոկոսով, հայտնում է հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում արտադրվել է 759,1 կգ ոսկերչական իրեր՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 703,9 կգ դիմաց (աճը՝ 7,8%). Ադամանդների արտադրության ծավալը Հայաստանում այս տարվա հունվար–օգոստոսին կազմել է 58 927 կարատ' 2012 թվականի հունվար–օգոստոսի համեմատ ավելանալով 49, 2 տոկոսով:
Միաժամանակ, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղներից և դրանցից պատրաստած իրերի արտահանումն այս տարվա հունվար–օգոստոսին կազմել է 120,3 մլն դոլար: 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 5,9 %:

Третья международная ювелирная выставка «YerevanShow-2013» Всемирной ассоциации армянских ювелиров (AJA) пройдет 28-30 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна в Ереване. Выставка проходит под высоким патронажем президента Армении Сержа Саргсяна.
Армения – единственная в мире страна, где День Ювелира (отмечается в последнее воскресенье октября) является государственным праздником.
Среди участников YerevanShow-2013 – всемирно известные ювелирные и часовые компании, ювелиры, производители и дистрибьюторы ювелирных украшений из Армении, России, США, Канады, Франции, Италии, Бельгии, Швейцарии, Турции, ОАЭ, Великобритании, Ливана, Египта, Таиланда, Гонконга, Аргентины, Китая, Иордании, Израиля, Греции и других стран.
Своё участие в выставке подтвердили такие видные деятели мировой ювелирной отрасли как президент Всемирной ювелирной конфедерации (CIBJO) Гаэтано Кавальери, глава всемирно известной компании Malca-Amit Global Limited Найджел Паксман и др.
На выставке будут представлены ювелирные изделия из драгоценных и полудрагоценных камней, украшения с жемчугом, кораллами, часы, а также бижутерия, оборудование и инструменты для ювелирного производства.
В рамках выставки состоится конференция: «Современное состояние ювелирной отрасли: проблемы и перспективы». На ней президент AJA Гагик Гургенович Геворкян (он также возглавляет Гильдию ювелиров России) представит ещё один важный проект AJA –создание в Ереване ювелирной Свободной экономической зоны, реализация которого превратит Армению в один из ведущих мировых центров ювелирной отрасли.
Во время конференции также будет презентован новый исследовательский Фонд AJA –ArmenianJewellersFoundation – AJF.
Объем производства ювелирных изделий в Армении в январе-августе 2013 года составил 11,8 млрд. драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 14,6%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, за отчетный период было произведено 759,1 кг ювелирных изделий против 703,9 кг за тот же период прошлого года, рост на 7,8%. Объем производства бриллиантов в Армении за январь-август текущего года составил 58 927 карат, увеличившись на 49,2% по сравнению с январем-августом 2012 года.
При этом экспорт драгоценных и полудрагоценных камней, драгоценных металлов и изделий из них составил за январь-август текущего года $120,3 млн., рост на 5,9% по сравнению с аналогичным периодом 2012 годом.