22 Հոկտեմբեր 2013 - 09:24 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հայտարարել է, որ քանի դեռ Բաշար Ասադն է Սիրիայի նախագահը, խաղաղ կարգավորումն անհնար է:
Քերին հանդես է եկել հայտարարությամբ կիրակի օրը Քաթարի ԱԳ նախարար Հալիդ ալ Աթիայի և Սաուդյան Արաբիայի ԱԳ նախարար Սաուդ ալ Ֆայզալի հետ հանդիպումից հետո՝ քանի որ տեղեկություններ են հայտնվել, որ Ասադը պատրաստվում է վերընտրվել հաջորդ տարի:
«Ես չգիտեմ ոչ ոքի, ով կարծում է, որ ընդդիմությունն երբևէ կհամաձայնվի, որ Ասադը լինի այդ կառավարության կազմում: Եթե նա գտնում է, որ խնդիրները կարելի է լուծել ուղղակի վերընտրվելով, ապա ես հաստատ կարող եմ ասել, որ այդ պատերազմը չի ավարտվի, քանի դեռ Ասադն է իշխանության ղեկին»,-ասել է ԱՄՆ պետքարտուղարը:
Երեքշաբթի Լոնդոնում Քերին կհանդիպի «Սիրիայի բարեկամների» գլխավոր անդամների ու Սիրիայի ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ:
Այդ բանակցությունները կանցնեն Սիրիայի գծով խաղաղ խորհրդաժողով գումարելու ջանքերի ֆոնի վրա, որին պետք է մասնակցեն Սիրիայի կառավարության և ընդդիմության ներկայացուցիչները, փորձելու համար հասնել ճգնաժամի քաղաքական կարգավորման:
Բաշար Ասադը նախագահում է Սիրիայում 2000 թվականից ի վեր, հոր՝ Սիրիայի նախագահ Հաֆեզ Ասադի մահից հետո, որը կառավարել է երկիրը շուրջ 30 տարի: Ասադների ընտանիքը պատկանում է ալևիների փոքրամասնությանը:
Ժնևի խորհրդաժողովը պետք է տեղի ունենա նոյեմբերի վերջում: Խորհրդաժողովի անցկացման նախաձեռնողներն են ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:

Госсекретарь США Джон Керри заявил, что пока президент Сирии Башар Асад продолжает править страной, мирное урегулирование конфликта невозможно.
Керри выступил в воскресенье после встреч с министром иностранных дел Катара Халидом аль-Аттия и министром иностранных дел Саудовской Аравии принцем Саудом аль-Файзалом, в связи с появившейся информацией о том, что Асад собирается переизбираться в следующем году.
«Я не знаю никого, кто считает, что оппозиция когда-либо согласится на то, чтобы Башар Асад вошел в состав этого правительства. Если же он считает, что проблемы можно решить, просто переизбравшись, я могу точно сказать, что эта война не закончится, пока Асад остается у власти», – сказал Госсекретарь США.
Во вторник в Лондоне Керри встретится с другими главными «друзьями Сирии» и представителями сирийской оппозиции.
Эти переговоры пройдут на фоне усилий, прилагаемых к созыву мирной конференции по Сирии, в которой смогли бы принять участие представители сирийского правительства и оппозиции, с тем чтобы попытаться добиться политического урегулирования кризиса.
Башар Асад находится у власти с 2000 года, после смерти отца, президента Сирии Хафеза Асада, правившего страной более 30 лет. Семья Асадов принадлежит к алавитскому меньшинству.