Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որտեղ ասվում է, որ ազգամիջյան բախումների համար պատասխանատվություն են կրում տարածաշրջանային իշխանությունները, հայտնում է Կրեմլի մամլո ծառայությունը:
Օրենքում ասվում է, որ ՌԴ սուբյեկտների իշխանությունները համապատասխան լիազորություններ ունեն ազգամիջյան հարաբերությունների ոլորտում: Այժմ տեղական իշխանությունները կամրապնդեն հաշտությունը ազգերի միջև, կկանխեն լեզվական կամ կրոնական հատկանիշով խտրականությունը, ինչպես նաև կադապտացնեն միգրանտներին սոցիալական ու մշակութային հարցերում:
Ըստ նոր օրենքի, ազգամիջյան բախման համար տեղական կառավարման մարմնի ղեկավարը կարող է պաշտոնանկ արվել, հայտնում է kavkasia.net-ը:
Վերջին բախումներն ազգային հողի վրա տեղի ունեցան Մոսկվայում այն բանից հետո, երբ հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը սպանվեց Բիրյուլովոյի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվեց անկարգությունների: Բերման է ենթարկվեց 400 մարդ: Երեքշաբթի պարզվեց այդ գործով կասկածյալ ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովի անձը:Նրան ձերբակալեցին հոկտեմբերի 15-ին մերձմոսկովյան Կոլոմնայում:

22 Октябрь 2013 - 09:59 AMT
Президент России Владимир Путин подписал закон, в котором говорится, что ответственность за межнациональные конфликты будет лежать на плечах региональных властей, сообщает пресс-служба Кремля.
В данном законе обозначено, что власти субъектов РФ наделены соответствующими полномочиями в сфере межнациональных отношений. Теперь местные власти будут заниматься укреплением согласия между нациями, проживающими в регионе, предотвращать дискриминацию по признакам языковой или религиозной культуры, а также адаптировать мигрантов в социальных и культурных вопросах.
Согласно новому закону, за образовавшийся в регионе межнациональный конфликт глава муниципального образования может быть отправлен в отставку, сообщает kavkasia.net.
15 октября вечером Зейналова задержали в 120 км от Москвы, в Коломне. При задержании он оказывал сопротивление, оружия при нем не нашли. Позднее, в разговоре со следствием, подозреваемый признал свою вину — Зейналов сказал, что именно он нанес удар ножом Егору Щербакову в ночь на 10 октября. Позже, на предварительном слушании от признательных показаний Зейналов отказался.