Դերաա գավառում կառավարական զորքերի հետ մարտերի ժամանակ զոհվել է ընդդիմադիր Սիրիայի ազատ բանակի գլխավոր հրամանատարներից մեկը՝ Յասիր ալ Աբուդը:
Ինչպես գրում է լիբանանյան Daily star թերթը, Ալ Աբուդը, որը նախկինում փախուստի էր դիմել սիրիական բանակից, գլխավորում էր այն ստորաբաժանումը, որ մասնակցել է բանակային անցակետի վրա հարձակմանը Թաֆասում, հայտնում է Mail.Ru-ն:
Հուլիսին գրոհայինները, կապված «Ալ Քայիդայի» հետ, սպանել էին Սիրիայի ազատ բանակի հրամանատար Քամալ Համամիին: Համամին սպանվեց «Իրաքի իսլամական պետություն» կազմակերպության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Լաթակիա սիրիական քաղաքում:
Սիրիայում զինյալ ընդդիմադիրները պայքարում են երկրի նախագահի դեմ իսլամիստների հետ միասին, հաճախ նրանց միջև բախումներ են լինում:

22 Октябрь 2013 - 10:28 AMT
Один из главных командующих оппозиционной Свободной сирийской армией (ССА) Ясир аль-Абуд погиб во время боев с правительственными войсками в провинции Дараа на юге Сирии.
Как пишет ливанская газета Daily star, аль-Абуд, ранее дезертировавший из сирийской армии, возглавлял повстанческое подразделение, которое участвовало в нападении на армейский КПП в городе Тафас, передает Mail.Ru.
В июле боевики, связанные с «Аль-Каидой», убили одного из командующих Свободной сирийской армии (ССА) Камаля Хамами. Хамами был убит во время встречи с представителями организации «Исламское государство Ирак» в сирийском городе Латакия.
Вооруженные сирийские оппозиционеры в Сирии сражаются против президента страны Башара Асада наряду с исламистами, однако зачастую между ними происходят конфликты.