22 Հոկտեմբեր 2013 - 12:00 AMT
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս ֆոգ Ռասմուսենը պատմել է կազմակերպությանը Վրաստանի ու Ուկրաինայի անդամակցելու պլանների մասին: Ըստ նրա, 2008 թ. ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում Բուխարեստում երկու կողմերն էլ հավանություն էին տալիս Վրաստանի անդամակցությանը կազմակերպությանը՝ և ՆԱՏՕ-ն, և Վրաստանը: Նոր կառավարությունը սատարեց Դաշինքին անդամակցելու գաղափարին, սակայն, այնուամենայնիվ, 2014 թվականին դա տեղի չի ունենա և համագործակցությունը կշարունակվի ՆԱՏՕ-Վրաստան Խորհրդի շրջանակում:
Իսկ Ուկրաինան, որը նախկինում հայտարարում էր ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ցանկության մասին, որոշել է չանդամակցել ոչ մի միջպետական դաշինքի: Այդ կապակցությամբ համագործակցությունն այդ երկրի հետ նույնպես կշարունակվի ՆԱՏՕ-Ուկրաինա Խորհրդի շրջանակներում, ասել է Ռասմուսենը Բրյուսելում, հայտնում է eer.ru-ն:

Андерс Фог Расмуссен, генеральный секретарь НАТО, рассказал о планах на вступление в организацию Грузии и Украины. По словам генсека Альянса, во время саммита в 2008 году в Бухаресте за вступление Грузии в члены НАТО выступали обе стороны – и НАТО, и Грузия. Новое правительство государства подтверждает намерения вступить в Североатлантический альянс, тем не менее, в следующем, 2014 году, этого не случится, и сотрудничество будет продолжено в рамках Совета НАТО-Грузия.
Украина, ранее заявлявшая желание вступить в НАТО, приняла решение не вступать в любые межгосударственные союзы. В связи с внеблоковой позицией этого государства сотрудничество Альянса будет с ним продолжаться в рамках союза НАТО-Украина, сообщил Расмуссен в Брюсселе, передает eer.ru.