Կան բազում գործեր, որոնց վերաբերյալ նախագահ Սահակաշվիլին, հավանաբար, ստիպված կլինի պատասխանել իրավապահ մարմինների հարցերին, այդ թվում կարող է լինել նաև վարչապետ Զուրաբ Ժվանիայի մահվան գործը, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին:
«Բնականաբար, կան հարցեր, և բնականաբար, եթե ես հիմա ասեմ, որ չկան կամ նման հավանականություն չկա, դա սուտ կլինի և ոչ ոք դա չէր հասկանա: Եթե նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլին բանտում է, եթե ՊՆ նախկին ղեկավար Բաչո Ախալայան բանտում է, եթե ՊՆ երկրորդ նախարար Դավիթ Կեզերաշվիլուն ձերբակալել են Ֆրանսիայում, նախկին գլխավոր դատախազ Զուրաբ Ադեիշվիլին հետապնդվում է, ինչպես և բազում այլ պաշտոնյաներ, եթե նրանց վերաբերյալ այդքան հարցեր կան հասարակության շրջանում, բնականաբար, հարցեր կան նաև Սահակաշվիլիի պարագայում»,-հայտարարել է վարչապետը: «Իմեդի» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, որը եթեր դուրս եկավ հոկտեմբերի 21-ին, Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարեց նաև, որ «ոչ մի ցանկություն չունի, որ իր նախագահին հարցաքննեն կամ առավել ևս բանտ նստեցնեն: Իմ երկրի նախագահ Սահակաշվիլին առանձին իրադարձություն է, նա անձնավորություն է»:
«Դա լավ չէ երկրի իմիջի համար»,-հայտարարել է նա, հավելելով, սակայն, որ ինքը չէ, որ պետք է լուծի այդ հարցը և չի կարող միջամտել ապագային, առավել ևս, երբ «ես հեռանում եմ քաղաքականությունից»: Նա նաև նշել է, որ Սահակաշվիլին չունի քաղաքական ապագա, հայտնում է «Գրուզիա online»-ը:
Վրաստանի վարչապետ Զուրաբ Ժվանիան մահացել է 2005 թվականի փետրվաին: Ըստ քննության նախնական պաշտոնական վարկածի, որը հրապարակվեց նրա մահից մի քանի ժամ անց, վարչապետը մահացավ գազի արտահոսքից՝ սխալ տեղադրված գազային ջեռուցման սարքի պատճառով: Ժվանիայի հետ էր այդ բնակարանում նաև Քվեմո Քարթլի տարածաշրջանի փոխնահանգապետ Ռուլ Ուսուպովը, որը, ըստ գոյություն ունեցող վարկածի, մահացել է նույն պատճառով:
Քանի որ մահվան պաշտոնական վարկածում բազում անհամապատասխանություններ կան, Զուրաբ Ժվանիայի եղբայրը՝ Գոգլա Ժվանիան, որն այժմ պատգամավոր է «Վրացական երազանք» կոալիցիայից, վաղուց արդեն հայտարարում է, որ իր եղբայրը սպանվել է: Նա մեղադրում է նախագահ Սահակաշվիլիին հանցագործությունն առնվազն պարտակելու մեջ:
Նախագահ Սահակաշվիլին հոկտեմբերի 17-ին հայտարարել է. «Ժվանիան իմ մերձավոր ընկերն էր և բոլորը հիանալի գիտեն, թե այնտեղ ինչ է տեղի ունեցել: Դժբախտ պատահար է տեղի ունեցել: Եղել է նաև ՀԴԾ եզրակացությունը, ընտանիքը ծանոթ է դրան: Մենք չհրապարակեցինք այդ եզրակցությունը հասկանալի պատճառներով, քանի որ այնտեղ շատ խորը ու մանրակրկիտ հարցեր են վեր հանվում…Իրականում Զուրաբի անունը սրբության սրբոց է իմ համար: Ոմանց համար այն անձեռնմխելի չէ, այդ թվում ընտանիքի անդամների, թող դա նրանց խղճին լինի»:

Есть множество дел, по которым президенту Саакашвили, вероятно, придется отвечать на вопросы правоохранительных органов и их числе может быть также дело о смерти премьер-министра Зураба Жвания, – заявил премьер-министр Грузии Бидзина Иванишвили.
«Естественно, вопросы в его отношении есть, и, естественно, если я скажу сейчас, что этого нет и такой вероятности не существует, было бы ложью и никто бы не понял, если бывший премьер-министр Вано Мерабишвили в тюрьме, если бывший министр обороны Бачо Ахалая в тюрьме, если второго бывшего министра обороны Давида Кезерашвили поймали во Франции, бывший генеральный прокурор Зураб Адеишвили преследуется и также преследуются другие чиновники, и в их отношении существует столько вопросов в обществе; естественно вопросы существуют и в отношении Саакашвили», – заявил премьер-министр.
В интервью телекомпании «Имеди», которое вышло в эфир 21 октября, Бидзина Иванишвили также заявил, что «никакого желания у меня нет, что моего президента допросили или тем более, посадили в тюрьму – президент моей страны, Саакашвили отдельное событие, он личность».
«Это не хорошо для имиджа страны», – заявил он, однако добавил, что не ему решать и он не сможет вмешаться и в будущем, тем более, когда «я ухожу из политики», в то, каким образом будут действовать правоохранители. Он также подчеркнул, что у Саакашвили нет политического будущего, передает Грузия online.
Премьер-министр Зураб Жвания умер в феврале 2005 года. Согласно предварительной официальной версии следствия (формально это дело никогда не было закрыто), которое было озвучено спустя несколько часов после смерти Жвания, премьер-министр умер в результате отравления от угарного газа, просочившегося в помещение из неправильно установленного газового обогревателя. Случай произошел в одной из квартир в районе Сабуртало 3 февраля 2005 года. Вместе с Жвания в той же квартире было обнаружен труп заместителя губернатора региона Квемо Картли Рауля Усупова, который, по существующей версии, также скончался в результате отравления угарным газом.
В связи с тем, что в официальной версии смерти Зураба Жвания множество несоответствий, брат Зураба Жвания Гогла Жвания, который в настоящее время является депутатом Парламента от коалиции Грузинская мечта, уже давно заявляет, что его брат был убит. Он обвиняет президента Саакашвили, как минимум, в сокрытии преступления.
После прихода к власти коалиции Грузинская мечта Прокуратура Грузии возобновила расследование этого дела в ноябре 2012 года и после этого, без уточнения каких-либо деталей, несколько раз заявляла, что у следствия есть определенный прогресс.
Президент Саакашвили заявил 17октября: «Зураб Жвания был моим близким другом и все прекрасно знают, что там произошло. Был несчастный случай. Все прекрасно знают это, хорошо, что еще было… детальное заключение ФБР. Семья знакома с этим заключением. Мы не стали публиковать это заключение по понятным причинам потому, что дело касается очень многих глубоких и таких деталей человек… И на самом деле имя Зураба было святое святых для меня. Если для кого-то это не является неприкосновенным, в том числе и для члена семьи, пусть это будет на их совести».