Ադրբեջանում օրեցօր աճում է վահաբիթների քանակը, իսկ առավել ակտիվություն են ցուցաբերում Ադրբեջանում վահաբիզմի տարածման գործում հովանավորներն արաբական երկրներից, մասնավորապես Սաուդյան Արաբիայից: Այդ գործում ակտիվ է նաև Թուրքիան: Ինչպես գրում է «Ռուսաստանի ձայնը», առավել ակտիվ են հովանավորներն արաբական երկրներից: Բարեգործական գործունեության քողարկման տակ նրանք քարոզ են տանում բնակչության աղքատ շերտերի շրջանում: Օրինակ, առաջարկում են աղքատ երիտասարդներին անվճար ուսուցում իրենց երկրներում: Ստանալով այնտեղ հոգևոր կրթություն՝ ադրբեջանցի շրջանավարտները վերադառնում են հայրենք «ոչ ավանդական» հայացքներով զինված:
Վերջերս տարբեր միջազգային ԶԼՄ-ներում կանոնավոր հաղորդագրություններ են հայտնվում Ադրբեջանի քաղաքացիների մահվան մասին, որոնք գործում են Սիրիայում գրոհայինների կողմից: Ըստ որոշ տվյալների, շուրջ 300 ադրբեջանցիներ են կռվում Աֆղանստանում ու Պակիստանում: Ծայրահեղական իսլամիստական խմբավարումների հզորացումն Ադրբեջանում սպառնում է ոչ միայն Կովկասի, այլ նաև Կենտրոնական Ասիայի կայունությանը:
Ադրբեջանում ծայրահեղ իսլամիստական հոսանքների հետնորդների թիվն, ըստ տարբեր գնահատականների, հասնում է 20 հազարի: Նրանք կարող են ցանկացած պահի դուրս գալ ստվերից ու իրական սպառնալիք դառնալ:
Կապերը միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների ու Ադրբեջանի միջև սկիզբ են առել դեռ 1990-ականներին, երբ ադրբեջանական բանակը, անհաջողություն կրելով ԼՂՀ դեմ ագրեսիայում, նահանջում էր՝ կորուստներ կրելով: Փորձելով փրկել իրավիճակը՝ ադրբեջանական ղեկավարությունը Հեյդար Ալիևի գլխավորությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ պատերազմում ներգրավեց միջազգային ահաբեկիչների ու Աֆղանստանից ծայրահեղական խմբավորումների անդամների՝ Գուլբեդդին Հեքմաթիյարի խմբավորումից, Թուրքիայից՝ «Գորշ գայլեր» և այլն, Չեչնիայից՝ Բասաևի, Ռադուևի խմբավորումներից: Չնայած հազարավոր վարձկանների ու ահաբեկիչների մասնակցությանը պատերազմին ադրբեջանական բանակի կազմում՝ ադրբեջանական ագրեսիան ԼՂՀ դեմ ձախողվեց և Բաքուն ստիպված եղավ հրադադար կնքել ԼՂՀ ու Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ: Սակայն միջազգային ահաբեկիչներն անհրաժեշտ կապեր ձեռք բերեցին Ադրբեջանում և հետագայում ևս օգտվում էին դրանցից: Անդամագրում էին ադրբեջանցիներին, հետո ուղարկում Աֆղանստան կամ Հյուսիսային Կովկաս, որտեղ նրանք մասնակցում էին մարտերին միջազգային կոալիցիայի ուժերի կամ ռուսաստանցի իրավապահների դեմ: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիներն ակտիվորեն մասնակցում են ահաբեկչական և ծայրահեղական գործողություններին Ռուսաստանում, Աֆղանստանում ու Սիրիայում:
Բուն Ադրբեջանում այդ հանրապետության քաղաքացիները, որոնք դատապարտվել են քրեական պատասխանատվության Աֆղանստանում «ապօրինի զինյալ կազմավորումներին» մասնակցելու համար, դատապարտվում են ազատազրկման աննշան ժամկետների:

22 Октябрь 2013 - 13:07 AMT
Численность ваххабитов в Азербайджане растет с каждым днем, а наиболее активное участие в распространении ваххабизма в Азербайджане принимают спонсоры из арабских стран, в частности, из Саудовской Аравии и Турции. Как пишет «Голос России», под видом благотворительной деятельности они ведут пропагандистскую работу среди бедных слоев населения. Например, предлагают местной молодежи бесплатное обучение в своих странах. Получив там духовное образование, азербайджанские выпускники возвращаются на родину с «нетрадиционными» взглядами. В последнее время в различных зарубежных СМИ регулярно появляются сообщения о гибели граждан Азербайджана, которые действовали на стороне боевиков в Сирии. По некоторым данным, более 300 выходцев из Азербайджана воюют в Афганистане и Пакистане. Усиление радикальных исламских группировок в Азербайджане угрожают стабильности не только на Кавказе, но и в Центральной Азии.
Численность последователей радикальных исламских течений в Азербайджане, по разным оценкам, достигает 20 тысяч человек. Умело прикрываясь, они действуют под эгидой разных благотворительных обществ и религиозных течений. В любую минуту они могут выйти из тени и стать реальной угрозой.
Связи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда азербайджанская армия, потерпев неудачу в агрессии против Нагорно-Карабахской Республики, отступала, неся потери. Пытаясь спасти положение, азербайджанское руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.).
Несмотря на участие в войне в составе азербайджанской армии тысяч иностранных наемников и террористов, азербайджанская агрессия против Нагорно-Карабахской Республики потерпела неудачу, и бакинские власти были вынуждены подписать перемирие с представителями НКР и Армении. Однако международные террористы обрели необходимые им связи в Азербайджане и пользовались ими в дальнейшем. Велась вербовка среди азербайджанцев, которые затем направлялись в Афганистан и на Северный Кавказ, где участвовали в боях против сил международной коалиции и российских структур.
В последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане и Сирии.
В самом Азербайджане граждане этой республики, привлеченные к уголовной ответственности за участие в «незаконных вооруженных формированиях» в Афганистане, приговариваются к незначительным срокам лишения свободы.