Սադրիչներն օգտագործեցին մոսկվաբնակ Եգոր Շչերբակովի սպանությունը Բիրյուլովոյում ազգամիջյան բախում հրահրելու համար, հայտարարել է Ռուսաստանի ՆԳՆ ղեկավար Վլադիմիր Կոլոկոլցևը, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
«…Կցանկանայի միանգամից տարանջատել կատարվածի տարբեր ասպեկտները: Այսպես կոչված «ժողովրդական հավաքը», զոհվածի ընտանիքին ցավակցելու նրանց բնական ցանկությունը, պատշաճ կարգապահության բացակայության հետևանքով առաջացած դժգոհությունը: Եվ ազգամիջյան բախման միտումնավոր բորբոքումը, առանձին սադրիչների խուլիգանական գործողությունները, որոնք օգտվեցին մարդկանց զգացմունքային վիճակից ու ողբերգական առիթից»,-ասել է նախարարը Պետդումյաում «կառավարական ժամի» շրջանակում:
Կոլոկոլցևը պարզաբանել է, որ հենց նման կրկնակի սցենարով են զարգացել իրադարձությունները 25-ամյա Շչերբակովի սպանությունից հետո: Տարբեր ագությունների ներկայացուցիչների նույնիսկ կենցաղային բախումը կարող է օգտագործվել իրավիճակի ապակայունացման համար, ասել է նա
Մինչ այդ ՆԳՆ ղեկավարը հայտնել էր, որ անկարգությունների մասնակիցների միայն 30 տոկոսն է Բիրյուլովոյի բնակիչ եղել, մյուսները քաղաքի այլ շրջաններից էին:
Հոկտեմբերի 13-ին մոսկովյան Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անկարգությունների առիթ է դարձել հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվել էր անկարգությունների: Մասնակիցները մեղադրում էին ոստիկանությանը, որը, իբր, պատշաճ չի կատարում իր պարտականությունները, տեղաբնակները շրջանի պարեկում են կազմակերպել: Ակցիայի ագրեսիվ տրամադրված մասնակիցների մի մասը՝ մոտ 1000 մարդ, ազգայնամոլների ու ֆուտբոլային ֆանատների առաջնորդությամբ կոտրել է «Բիրյուզա» առևտրային կենտրոնի ցուցափեղկերը, իսկ հետո շարժվել դեպի բանջարեղենի բազա, որտեղ միգրանտներ են աշխատում:
Վրդովված մարդիկ ջարդել են բազայի դարպասները, վնասել սառնարանները, կոտրել կայանած մեքենաները, ջախջախել ձմերուկների առևտրի տաղավարը: Կեսգիշերից հետո իրավիճակը հաջողվել է համեմատաբար կայունացնել հատուկ ուժերի միջամտությամբ:
Շչերբակովի ենթադրյալ մարդասպանի անձը պարզվեց մի քանի օր անց՝ դա ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովն էր: Նրան ձերբակալեցին հոկտեմբերի 15-ին մերձմոսկովյան Կոլոմնայում:
ՌԴ իրավապահ մարմինները հայտարարել են, որ Զեյնալովը չունի ՌԴ քաղաքացիություն: Ըստ ՌԴ ՔԿ տվյալների, կասկածյալը մոտ 10 տարի է բնակվում է Մոսկվայում, սակայն բնակության մշտական վայր չունի, չարաշահում է ալկոհոլային խմիչքները, բռնկուն է, ագրեսիվ, մշտական աշխատանք չունի: Ավելի ուշ Զեյնալովը հրաժարվել է խոստովանական ցուցմունքներից:
Այսօրվա դրությամբ Բիրյուլովոյում անկարգությունների գործով ձերբակալվել է չորս հոգի, որից մեկը ազատ է արձակվել քաղաքից չբացակայելու ստորագրությամբ: Երեքը՝ Արտյոմ Նովիկովը, Տիմուր Մուսիկաևը և Անդրեյ Տիտարենկոն ձերբակալված են: Նրանք մեղադրվում են «Մի խումբ անձանց կատարած խուլիգանություն» հոդվածով:
Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը չի բացառել, որ Բիրյուլովոյի իրադարձությունները կարող են կրկնվել: Նա խոստացել է, որ քաղաքը կսատարի Մոսկվայի բնակիչների պահանջներին ու կարգ ու կանոն կհաստատի առևտրի ու ներգաղթի ոլորտներում:

Провокаторы использовали убийство москвича Егора Щербакова для преднамеренного разжигания межнационального конфликта в Бирюлево, заявил глава МВД России Владимир Колокольцев, передает в среду ИТАР-ТАСС.
"… Хотел бы сразу разграничить аспекты произошедшего. Так называемый "народный сход граждан", их абсолютно естественное желание выразить сочувствие семье погибшего, недовольство отсутствием должного порядка в районе. И преднамеренное разжигание межнационального конфликта, хулиганские действия отдельных провокаторов, использовавших трагический повод и эмоциональное состояние людей", – сказал министр на "правительственном часе" в Госдуме.
Колокольцев пояснил, что именно по такому двойному сценарию развивались события в районе "Бирюлево Западное" в Москве после убийства 25-летнего жителя этого района Егора Щербакова.
Даже бытовой конфликт с участием представителей разных национальностей может быть использован для попытки расшатывания ситуации, заявил глава МВД.
Ранее глава МВД сообщил, что только 30 процентов участников беспорядков в Бирюлево были местными жителями, остальные – представители других регионов.
Последние по времени выступления националистов против мигрантов из бывших советских республик и конфликты на национальной почве произошли после того, как в ночь на 10 октября в Западном Бирюлево, районе на юге Москвы, неизвестный зарезал молодого человека, после чего скрылся. Позднее по подозрению в этом преступлении был задержан и арестован Орхан Зейналов. Это преступление вызвало широкий общественный резонанс, что привело к беспорядкам в районе и проверкам мигрантов в Москве.
Личность предполагаемого убийцы Егора Щербакова была установлена через пять дней после преступления. Как выяснилось, Орхан Зейналов проживает в России уже более 10 лет, постоянного заработка не имеет и занимается частным извозом. 15 октября вечером Зейналова задержали в 120 км от Москвы, в Коломне. При задержании он оказывал сопротивление, оружия при нем не нашли. Позднее, в разговоре со следствием, подозреваемый признал свою вину — Зейналов сказал, что именно он нанес удар ножом Егору Щербакову в ночь на 10 октября. Позже, на предварительном слушании от признательных показаний Зейналов отказался.
На сегодняшний день в деле о беспорядках в Бирюлево Западное четыре фигуранта. Один выпущен под подписку о невыезде, три человека – Артем Новиков, Тимур Мусикаев и Андрей Титаренко – под стражей. Они обвиняются по статье "Хулиганство, совершенное группой лиц".
За беспорядки у торгового центра в Бирюлеве были задержаны 400 человек, к административной ответственности были привлечены более 70 из них.
Мэр Москвы не исключает, что события, подобным происшествию в Бирюлеве, могут повториться. Сергей Собянин пообещал, что город поддержит требования москвичей и будет наводить порядок в сфере торговли и миграции.