Թուրք-սիրիական սահմանին երկու թուրք գեներալ է վիրավորվել, հայտնում է Sabah-ը: Ըստ թերթի, գեներալներից բացի վիրավորվել են ևս վեց թուրք զինվորականներ:
Գեներալները վիրավորվել են պարեկախմբի և սիրիական համարանիշով մեքենայի բախման արդյունքում, միջադեպը տեղի է ունեցել Քիլիս գավառում: Բոլոր վիրավորները տեղափոխվել են մոտակա հիվանդանոցներ:
Սեպտեմբերի 17-ին թուրքական ավիացիան սիրիական ուղղաթիռ խփեց Հաթայ հարավային գավառի օդային տարածքում՝ զգուշացնելով Մի-17-ի անձնակազմին սահմանը խախտելու մասին: Ըստ թուրք փոխվարչապետ Բյուլենթ Առինջի, ուղղաթիռը կործանվել է սահմանը խախտելու համար: Միջադեպը տեղի է ունեցել սիրիական ընդդիմության վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում: Երկու օդաչուները հասցրել են փրկվել և բարեհաջող վայրէջք են կատարել, սակայն սպանվել են ընդդիմադիր գրոհայինների կողմից:
Մինչ այդ նախագահ Գյուլը հայտարարել էր, որ ՄԱԿ-ը պետք է ականջալուր լինի Թուրքիայի կարծիքին Սիրիայի վերաբերյալ բանաձևի քննարկման ժամանակ:
Ըստ Vatan թերթի, Թուրքիան է սիրիացի գրոհայիններին բաղադրիչներ է մատակարարել քիմիական զենքի արտադրության համար:
Սեպտեմբերի 17-ին 7 մարդ է զոհվել, շուրջ 25-ը վիրավորվել է պայթուցիկով ավտոմեքենայի պայթեցման արդյունքում թուրք-սիրիական սահմանին Բաբ էլ Հավա սահմանակետում սիրիական տարածքում:

23 Октябрь 2013 - 12:33 AMT
На турецко-сирийской границе ранено два турецких генерала, сообщает Sabah. По данным газеты, кроме генералов ранено еще шестеро турецких военных.
Генералы были ранены в результате столкновения конвоя с автомобилем с сирийским номером, инцидент произошел в провинции Килис. Все раненые были доставлены в ближайшие больницы.
17 сентября турецкие ВВС сбили сирийский вертолет над южной провинцией Хатай после того, как вертолет Ми-17 был предупрежден о нарушении границы. Об этом говорится в заявлении Генштаба Турции. По словам вице-премьера Турции Бюлента Арынджа, вертолет был сбит из-за нарушения границы. Инцидент произошел на территории, подконтрольной сирийской оппозиции. Два пилота успели катапультироваться и благополучно приземлились, однако были убиты боевиками оппозиционной группировки "Свободная сирийская армия".
Ранее президент страны Абдулла Гюль заявил, что ООН должно прислушаться к мнению Турции при обсуждении резолюции по Сирии.
По данным газеты Vatan, Турция поставляла сирийским боевикам компоненты для производства химического оружия.
17 сентября семь человек погибли, более 25 получили ранения в результате взрыва начиненного взрывчаткой автомобиля на турецко-сирийской границе в пограничном пункте Баб эль-Хава на сирийской территории