23 Հոկտեմբեր 2013 - 13:47 AMT
«Նրանց համար, ով ուրախացել է Սաֆար Աբիևի պաշտոնանկության համար, ես վատ նորություն ունեմ: Ըստ իմ տեղեկությունների, շուտով նրան կնշանակեն ոչ պակաս կարևոր պաշտոնի: Կտեսնեք, որ իշխանությունը չի զրկի իր ուշադրությունից մի մարդու, որը 1995 թ. ի վեր զբաղեցնում էր Ադրբեջանի ամենակարևոր պաշտոններից մեկը»,-հայտարարել է ադրբեջանցի ռազմական փորձագետ, պաշտոնաթող գեներալ-լեյտենանտ Ուզեիր Ջաֆարովը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավար Սաֆար Աբիևի պաշտոնանկությունը, հայտնում է Salamnews-ը:
Ըստ Ջաֆարովի, նա եղել է նրանցից մեկը, ով ամենից շատն է քննադատել Սաֆար Աբիևին բանակաշինության ոլորտում անգործության համար: «Բայց գտնում եմ, որ նորանշանակ նախարար Զաքիր Հասանովի նորմալ ու ազատ գործունեության համար պետք է ազատվի զբաղեցրած պաշտոնից ամեն չափ ու սահման անցնող Գլխավոր շտաբի պետ Նաջիմեդդին Սադիխովը»,-հայտարարել է փորձագետը:
Ըստ նրա, պաշտոնից պետք է ազատվի նաև ադրբեջանական բանակի պատահական գեներալներից մեկը՝ Չինգիզ Մամեդովը: «Մի խոսքով, նոր նախարարի համար շատ դժվար ու պատասխանատու շրջան է սկսվում»,-ասել է փորձագետը:
Իր հերթին haqqin.az-ը գրում է, որ վերջին 10 տարում Ադրբեջանի ռազմական բյուջեն աճել է 23 անգամ, սկսել է ՌԱՀ ստեղծման գործընթացը, արդիական զենք է գնվում: «Սակայն այդ ներդրումները սպասվող արդյունքը չտվեցին: Բանակում համատարած կոռուպցիա է տիրում, բացակայում է կարգապահությունը զորամասերում, անձնակազմը չունի անհրաժեշտ մարտական պատրաստվածություն: Պաշտպանության նախարարությանը չհաջողվեց նաև շտկել բանակում ոչ մարտական կորուստների վիճակագրությունը: Ամեն տարի ադրբեջանական բանակը ոչ մարտական պայմաններում այնքան կորուստներ էր կրում, որ դա հանգեցնում էր լայնածավալ բողոքի ակցիաների՝ քաղաքական ճգնաժամ սերմանելով երկրում: Հասարակության դժգոհությունը, որն անցած գարնանը աղմկահարույց բողոքի ակցիաների վերածվեց, ներքաղաքական ճգնաժամ առաջացրեց»,-գրում է haqqin.az-ը:
Հոկտեմբերի 22-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել Զաքիր Հասանովին Ադրբեջանի ՊՆ ղեկավար նշանակելու մասին: Մինչ այդ նա ՆԳՆ զորքերի հրամանատարն էր:

«Для тех, кто обрадовался снятию с должности Сафара Абиева, у меня плохая новость. По имеющейся у меня информации, в скором времени его назначат на не менее значимую должность. Вы увидите, что власть не обделит вниманием человека, с 1995г. занимавшего один из самых важных постов в Азербайджане», – заявил азербайджанский военный эксперт, полковник-лейтенант в запасе Узеир Джафаров, комментируя отстранение от должности министра обороны Азербайджана Сафара Абиева, передает Salamnews.
По словам Джафарова, он был одним из тех, кто больше всех критиковал Сафара Абиева за бездействие в вопросах армейского строительства.«Но считаю, что для нормальной и свободной деятельности нового министра обороны генерал-полковника Закира Гасанова в ближайшее время с должности должен быть освобожден переходящий все границы начальник Генштаба Наджмеддин Садыхов», – заявил эксперт.
По его словам, также с должности должен быть освобожден один из случайных генералов азербайджанской армии Чингиз Мамедов. «Одним словом, для нового министра обороны Закира Гасанова начинается очень трудный и ответственный период», – заявил он.
В свою очередь haqqin.az пишет, что последние за 10 лет военный бюджет Азербайджана увеличился в 23 раза, начался процесс создания ВПК, закупается современное вооружение. «Однако все эти инвестиции не дали нужного результата. В армии царит тотальная коррупция и бардак, отсутствие дисциплины в войсковых частях, и необходимой боевой подготовки личного состава явились главным препятствием на пути армейского строительства. Минобороны так и не удалось выправить статистику небоевых потерь азербайджанской армии. Ежегодно азербайджанская армия в небоевых условиях теряла так много солдат, что это приводило к перманентным и широкомасштабным акциям протеста, обуславливая политический кризис в стране. Недовольство в обществе, вылившееся в громкие протесты минувшей весной, привело к возникновению внутриполитического кризиса», – пишет haqqin.az.
22 октября президент АР Ильхам Алиев подписал указ о назначении Закира Гасанова министром обороны Азербайджана. До последнегог времени Гасанов был командующим войсками МВД республики.