Ռուսաստանում շուրջ 2 մլն ներգաղթյալների մատնահետքեր են վերցրել, Մոսկվայում վերցրել են 370 հազար միգրանտների մատնահետքերը:
Այս տվյալները հրապարակել է Ռուսաստանի Դաշնային միգրացիոն ծառայության ղեկավար Կոնստանտին Ռոմոդանովսկին՝ ելույթ ունենալով Պետդումայում կառավարական ժամի շրջանակում:
«Մատնահետքերի ավտոմատացված համակարգի ստեղծումը օտարերկրացի քաղաքացիների համար թույլ է տվել տարեսկզբից պարտադիր կերպով մատնահետքեր վերցնել օտարերկրացի աշխատանքային ներգաղթյալներից»,-ասել է Ռոմոդանովսկին: Ըստ նրա, «ընդհանուր առմամբ Ռուսաստանի տարածքում այդ թիվն արդեն հատել է 2 միլիոնը, իսկ Մոսկվայում այն կազմել է 370 հազար», հայտնում է Ինտերֆաքսը:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը օրենք է ստորագրել, որտեղ ասվում է, որ ազգամիջյան բախումների պատասխանատվությունը կրելու են տարածաշրջանային իշխանությունները:
Նախկին խորհրդային հանրապետություններից ներգաղթյալների դեմ ազգային հողի վրա բողոքներն ու վերջին բախումները տեղի ունեցան Մոսկվայում: Հոկտեմբերի 13-ին Արևմտյան Բիրյուլովո թաղամասում անկարգությունների առիթ դարձավ հոկտեմբերի լույս 10-ի գիշերը տեղի բնակիչ 25-ամյա Եգոր Շչերբակովի սպանությունը: Սկզբում որպես «ժողովրդական հավաք» կազմակերպված ցույցը վերածվեց անկարգությունների: Ավելի ուշ հանցագործությունը կատարելու մեղադրանքով բերման ենթարկվեց ու ձերբակալվեց ադրբեջանցի Օրհան Զեյնալովը: Նա ձերբակալվեց մերձմոսկովյան Կոլոմնայում հոկտեմբերի 15-ին: Ձերբակալության ժամանակ Զեյնալովը դիմադրել է: Ավելի ուշ, օպերատիվ աշխատակիցների հետ զրույցում նա խոստովանել էր իր մեղքը՝ ասելով, թե ինքն է դանակով հարվածել Եգոր Շչերբակովին:
Ավելի ուշ Զեյնալովը հրաժարվեց խոստովանական ցուցմունքներից: Զեյնալովը ձերբակալված կմնա մինչև դեկտեմբերի 10-ը:

24 Октябрь 2013 - 09:02 AMT
В России дактилоскопированы более двух млн. мигрантов, в Москве отпечатки пальцев взяты у 370 тыс. иностранцев.
Такие данные привел глава Федеральной миграционной службы России (ФМС) Константин Ромодановский, выступая в Госдуме в рамках правительственного часа.
«Создание автоматизированной системы дактилоскопической информации об иностранных гражданах позволило с начала года проводить в обязательном порядке снятие отпечатков у иностранных трудовых мигрантов», – сказал Ромодановский. По его словам, «в целом по России эта цифра уже преодолела двухмиллионный барьер, в Москве "откатали" отпечатки у 370 тыс. иностранцев», передает «Интерфакс».
Президент России Владимир Путин подписал закон, в котором говорится, что ответственность за межнациональные конфликты будет лежать на плечах региональных властей.
15 октября вечером Зейналова задержали в 120 км от Москвы, в Коломне. При задержании он оказывал сопротивление, оружия при нем не нашли. Позднее, в разговоре со следствием, подозреваемый признал свою вину — Зейналов сказал, что именно он нанес удар ножом Егору Щербакову в ночь на 10 октября. Позже, на предварительном слушании от признательных показаний Зейналов отказался. В настоящее время Зейналов находится в заключении до 10 декабря.