24 Հոկտեմբեր 2013 - 14:12 AMT
Բաքուն կասեցրել է անդամակցությունն Եվրանեսթի ԽՎ-ում ընտրությունների ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ բացասական գնահատման պատճառով
Ադրբեջանի պատվիրակությունը Եվրանեսթի Խորհրդարանական վեհաժողովում կասեցրել է անդամակցությունը կազմակերպությանը: Այդ մասին ասվում է Եվրանեսթի Խորհրդարանական վեհաժողովի փոխնախագահ, կառույցում Ադրբեջանի պատվիրակության ղեկավար Էլհան Սուլեյմանովի այսօր տարածված հայտարարության մեջ, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ որոշումը կապված է նախօրեին Եվրախորհրդարանի ընդունած բանաձևի 32-րդ կետի հետ, որտեղ ասվում է, որ հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրությունները «չեն համապատասխանել ԵԱՀԿ չափանիշներին ու պահանջներին»: Ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը հիշեցրել է, որ Եվրախորհրդարանի դիտորդական առաքելությունը դրական է գնահատել ընտրությունները՝ ճանաչելով դրանք ազատ, արդար ու թափանցիկ:
«Չնայած ընտրությունների դիտարկմանը մասնակցած չորս միջազգային կազմակերպություններից երեքի դրական գնահատականներին, մասնավորապես, Եվրախորհրդարանի, ԵԽԽՎ-ի ու ԵԱՀԿ ԽՎ-ի, Եվրախորհրդարանը, հենվում է ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության կանխակալ բանաձևի վրա, որը լուրջ հարված է հասցնում Եվրախորհրդարանի դիտորդական առաքելության հեղինակությանը»,-ասվում է հայտարարության մեջ: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Եվրախորհրդարանի հորդորը՝ հենվել ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳ գնահատականների վրա, «տանում է սադրանքների ու անկարգությունների Ադրբեջանում»:
«Քանի դեռ հետաքննություն չի անցկացվել և համապատասխան քայլեր չեն ձեռնարկվել, Ադրբեջանի պատվիրակությունը հարկադրված է դադարեցնել իր գործունեությունը Եվրախորհրդարանում ստեղծված Եվրանեսթի ԽՎ-ում»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Նախագահական ընտրություններն Ադրբեջանում կայացան հոկտեմբերի 9-ին, հաղթեց գործող նախագահ Իլհամ Ալիևը: Ընտրոթյուններին բացասական գնահատականներ են տվել ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ-ն, ԵԱՀԿ-ն և մի շարք այլ կազմակերպություններ:
Եվրանեսթ ԽՎ-ն ստեղծվել է 2009 թ. մայիսի 7-ին Արևելյան գործընկերության Պրահայի գագաթաժողովում որպես մարմին, որը պատասխանատու է խորհրդարանական խորհրդակցությունների, ԱԳ ծրագրի վերահսկողության ու դիտարկման համար:

Делегация Азербайджана в Парламентской ассамблее (ПА) «Евронест» приостановила свою деятельность. Об этом говорится в распространенном сегодня заявлении от имени вице-президента ПА «Евронест», руководителя азербайджанской делегации Эльхана Сулейманова, передает ИТАР-ТАСС.
В заявлении отмечается, что решение связано с 32-м пунктом принятой накануне Европарламентом резолюции, в которой утверждается, что состоявшиеся 9 октября президентские выборы в Азербайджане «не соответствовали стандартам и требованиями ОБСЕ». Руководитель азербайджанской делегации напомнил, что наблюдательная миссия самого Европарламента положительно оценила выборы, признав их свободными, прозрачными и справедливыми.
«Несмотря на положительные оценки трех из четырех международных организаций, наблюдавших выборы, в частности, Европарламента, ПАСЕ и Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, Европарламент, опираясь на предвзятую резолюцию наблюдательной миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека БДИПЧ/ ОБСЕ, состоящую из чиновников низкого ранга, нанес серьезный удар по имиджу прав человека», – говорится в заявлении. В нем подчеркивается, что настойчивый призыв Европарламента опираться на оценки выборов, данные БДИПЧ /ОБСЕ, невзирая на положительные оценки других наблюдательных миссии, «является частью планов, направленных на организацию провокаций и беспорядков в Азербайджане».
«Пока не будет проведено расследование, и пока не будут приняты соответствующие меры, делегация Азербайджана вынуждена приостановить свою деятельность в созданной Европарламентом ПА «Евронест»», – говорится в заявлении.
Президентские выборы в Азербайджане прошли 9 октября, на которых победил действующий президент Ильхам Алиев. Негативную оценку выборам дали Госдеп США, МИД Великобритании, ОБСЕ и ряд других наблюдателей
Парламентская ассамблея «Евронест» была создана 7 мая 2009 года на пражском саммите «Восточного партнерства» в качестве органа, ответственного за парламентские консультации, контроль и мониторинг программы ВП.