24 Հոկտեմբեր 2013 - 13:10 AMT
2013 թ. առաջին կիսամյակում, ըստ ՀՀ ԿԲ գնահատումների, որոշակի նվազել է գործազրկության մակարդակը և կազմել 16.2%: Շարունակում է խնդրահարույց մնալ 1 տարուց ավելի աշխատանք փնտրող 35-45 տարեկան անձանց զբաղվածության հարցը, ինչը հետագայում կարող է սահմանափակել վերջիններիս՝ համապատասխան աշխատանք գտնելու հնարավորությունները: Ընդհանուր առմամբ, որոշ մարզերում և զբաղվածությունը, և անվանական աշխատավարձերը շարունակում են մնալ միջինից ցածր մակարդակի վրա, ինչն իր անդրադարձն է ունենում այդ մարզերում բնակչության կենսամակարդակի, հետևաբար նաև ֆինանսական ներգրավվածության մակարդակի վրա:
Ըստ ՀՀ ԿԲ գնահատումների, 2013 թ. անվանական աշխատավարձերը կբարձրանան 3.8%-ով՝ պայմանավորված ինչպես սպասվող գնաճային միջավայրով, այնպես էլ արտադրողականության և 2013 թ. երրորդ եռամսյակում նվազագույն աշխատավարձերի աճով: Տարվա ընթացքում կնվազի նաև գործազրկությունը, որը տարեվերջին կկազմի 15.2%:
Ինչպես ասվում է ԿԲ «Ֆինանսական կայունության մասին հաշվետվության մեջ», դիտարկվող ժամանակահատվածում բնակչության եկամուտների վրա դրական ազդեցություն են ունեցել աշխատանքի շուկայի զարգացումները, որոնք, սակայն, ուղեկցվել են 2013 թ. երկրորդ եռամսյակում ձևավորված բարձր գնաճային միջավայրով և տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղմամբ՝ հանգեցնելով իրական աշխատավարձերի նվազմանը: Մասնավորապես, անվանական աշխատավարձերի աճ գրանցվել է ինչպես մասնավոր (5.8%), այնպես էլ պետական (2.1%) հատվածներում և ընդհանուր վերցրած կազմել 3.5%:
Ըստ վիճակագրության, Հայաստանում միջին ամսականաշխատավարձը 2013 թ. սեպտեմբերին կազմել է 150 130 դրամ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 5,8 տոկոսով: Ընդ որում սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ աշխատավարձի մակարդակը նվազել է 0,3 տոկոսով: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-սեպտեմբերին աշխատավարձը կազմել է 146 367 դրամ, ինչն ավելի է 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 4 տոկոսով:
Կառավարության 2013-2017 թթ. ծրագրով նախատեսվում է նվազագույն աշխատավարձի ամենամյա բարձրացում: Ըստ ծրագրի 2014 թ. նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 50 հազար դրամ, 2015-ին՝ 55 հազար, 2016-ին՝ 62,5 հազար, իսկ 2017 թ.՝ 70 հազար դրամ: «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն 2013 թ. հուլիսի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացել է 30 տոկոսով՝ կազմելով 45 հազար դրամ, ինչը պահանջեց պետբյուջեից լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ: Աշխատավարձերի հաշվարկի նոր համակարգը կներմուծվի 2014 թ. հունվարի 1-ից, ինչը բյուջեից կպահանջի լրացուցիչ 50 մլրդ դրամ:

24 Октябрь 2013 - 11:48 AMT
По оценкам Центрального банка Армении в первом полугодии 2013 года в стране в определенной степени сократился уровень безработицы и составил 16,2%. Продолжает оставаться проблематичным вопрос занятости граждан в возрасте от 35 до 45 лет, что в дальнейшем может ограничить их возможности в поисках работы. В целом же, в ряде областей Армении и занятость, и номинальные зарплаты продолжают оставаться на уровне ниже среднего, что отражается на благосостоянии и, следовательно, на уровне финансовой вовлеченности.
По оценкам ЦБ РА, в 2013 году номинальные зарплаты в стране повысятся на 3,8%, что обусловлено как ожидаемой инфляционной средой, так и производительностью, а также повышением размера минимальной зарплаты. В течение года сократиться и безработица, которая к концу года составит 15,2%.
Как отмечается в «Отчете финансовой стабильности ЦБ РА за первое полугодие 2013 года», рост номинальной зарплаты был зафиксирован как в частном (5,8%), так и в государственном секторе (2,1%), в результате чего рост средняя номинальная зарплата в отчетном периоде составила 3.5%
Согласно статданным, среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 5,8%, составив 150 130 драмов. При этом в сентябре по сравнению с августом 2013 года уровень зарплаты сократился на 0,3%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года зарплата составила 146 367 драмов, что выше аналогичного периода 2012 года на 4%.
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в госорганизациях среднемесячная зарплата в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 3,9%, составив 119 403 драмов, а вот в сентябре по сравнению с августом 2013 года рост составил 1,5%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост зарплаты составил 2,5% – 116 536 драмов.