25 Հոկտեմբեր 2013 - 06:54 AMT
Եվրամիությունը Ֆրանսիայի և ԳԴՀ նախաձեռնությամբ բանակցություններ կպահանջի ԱՄՆ հետ Եվրոպայում տվյալների չարտոնված ենթադրյալ հավաքագրման վերաբերյալ, հայտնել է ԵԽ նախագահ Հերման վան Ռոմպեյը:
«ԵՄ անդամ բոլոր 28 երկիրը համամիտ են նախաձեռնությանը»,-հայտարարել է Վան Ռոմպեյն ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների երկօրյա գագաթաժողովի առաջին օրվա ավարտին: Ըստ նրա, Միացյալ Թագավորությունը նույնպես համաձայն է նախաձեռնությանը, չնայած ԱՄՆ հետ սերտ կապերին, հայտնում է Reuters գործակալությունը:
Ֆրանսիան ու Գերմանիան առաջարկել են բանակցություններ սկսել ԱՄՆ հետ՝ 2013 թ. լրտեսական սկանդալի հետ կապված տարաձայնություններին վերջ դնելու համար՝ առաջարկելով անդամ մյուս երկրներին միանալ իրենց: ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների լրտեսությունն եվրոպական երկրներում գագաթաժողովի առաջին օրվա հիմնական թեման էր, թեև ի սկզբանե նախատեսվում էր նվիրել այն թվայնացման շուկայի քննարկմանը:
Մասնավորապես, ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հասկացրել է Օբամային, որ «ընկերներին լրտեսելը գեղեցիկ չէ» և անընդունելի է: Մերկելի հայտարարությունը, որն արվել է Բրյուսելում, արձագանք էր այն հաղորդագրությանը, թե, իբր, ԱՄՆ իշխանությունները գաղտնալսում են կանցլերի բջջային հեռախոսը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
«Փաստը մնում է փաստ: Մենք չենք կարող ընդունել այդ լրտեսությունը: Մենք պետք է միջոցներ ձեռնարկենք, ես չեմ կարող ազգային մակարդակով միջոցներ ներկայացնել, դրանք պետք է ձեռնարկվեն Եվրոպայի մակարդակով»,-հայտարարել է Բելգիայի վարչապետ Էլիո դը Ռուպոն:
Նիդերլանդների վարչապետ Մարկ Ռյուգեն սատարել է Մերկելին՝ նշելով, որ մինչ քայլեր ձեռնարկելը պետք է ապացուցել, որ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները տվյալներ են հավաքագրել:
«Նման տեղեկատվություն հավաքելու մեր ունակությունն ուղղված է ահաբեկչության, հանցավորության ու պատերազմների կասեցմանը: Դա պարզ է: Գնում ենք այդ միջոցներին մեր հանրությունների ազատությունը պահպանելու համար: Այդ գործիքները չպետք է օգտագործվեն միմյանց գաղտնալսելու համար»,-ասել է Շվեդիայի վարչապետ Ֆրեդերիկ Ռայնֆելդտը:
Ավստրիայի փոխկանցլեր Միխաել Շպինդելեգերը հայտարարել է, որ իր երկիրը չի հանդուրժի, որ ինչ-որ մեկն առանց օրինական հիմնավորման վերլուծել է ավստրիական ամբողջ տեղեկատվությունը: «Բարեկամական հարաբերությունների դեպքում չի կարելի ուրիշի խոսակցությունները գաղտնալսել: Մենք, եվրոպացիներս, պետք է վստահ լինենք ու հստակ բացատրենք դա ԱՄՆ-ին: ԱՄՆ-ի և այլ երկրների միջև պետք է վստահելի հարաբերություններ կառուցվեն, ինչը գերադասելի է»,-ասել է քաղաքական գործիչը:

25 Октябрь 2013 - 05:56 AMT
Европейский союз по инициативе Франции и ФРГ будет добиваться начала переговоров с США относительно их предположительного несанкционированного сбора данных в Европе, сообщил президент европейского совета Херман ван Ромпей.
"Все 28 стран – членов согласны со смыслом инициативы", – заявил Ромпей в ходе пресс-конференции по итогам первого дня двухдневного саммита лидеров стран-членов Евросоюза. По его словам, Соединенное Королевство также выразило согласие с инициативой, невзирая на наличие тесных связей с Соединенными Штатами, передает Reuters.
Франция и Германия предложили в ходе саммита провести переговоры с США с тем, чтобы уладить шпионский скандал до конца 2013г., предложив прочим странам – членам ЕС присоединиться к своей инициативе. Предполагаемое наблюдение разведслужб США за их европейскими союзниками стало основной темой первого дня саммита, хотя изначально планировалось посвятить его обсуждению цифрового рынка и прочих социальных и экономических проблем.
В частности, канцлер ФРГ Ангела Меркель ясно дала понять президенту США Бараку Обаме, что "шпионить за друзьями некрасиво" и неприемлемо. Заявление Меркель, сделанное в Брюсселе, стало реакцией на появившуюся ранее информацию о том, что власти США якобы прослушивают сотовый телефон немецкого канцлера, передает РБК.
Свое отношение к сложившейся ситуации, по мере прибытия на саммит в Брюссель, высказали и другие видные европейские политики.
"Факты есть факты. Мы не можем принять этого систематического шпионажа, каким бы он ни был. Мы должны предпринять меры, и я не могу себе представить мер на уровне национальном. Это должны быть меры на уровне всей Европы", – заявил премьер-министр Бельгии Элио ди Рупо.
Его коллега, премьер-министр Нидерландов Марк Рютте выразил полную поддержку А.Меркель, подчеркнув неприемлемость подобного. Политик, однако, подчеркнул, что для принятия возможных шагов необходимы доказательства того, что спецслужбы США занимались сбором информации.
Премьер-министр Финляндии Юрки Катайнен разделил мнение нидерландского коллеги, отметив, что необходимо разобраться в том, что случилось, а также не допустить повторения подобного.
"Наша способность собирать такого рода информацию направлена на пресечение терроризма, преступности и войн. Это должно быть предельно ясно. Мы идем на эти меры на самом деле для того, что сохранить свободу и открытость наших обществ. Такие инструменты не должны использоваться для прослушки друг-друга", – прокомментировал ситуацию шведский премьер Фредрик Райнфельдт.
Австрийский вице-канцлер Михаэль Шпинделеггер заявил, что его страна не потерпит, чтобы кто-то, без законных на то оснований, выкачивал и анализировал австрийскую информацию. "Понятно, что в случае дружественного отношения стран нельзя просто подслушивать чужие разговоры, выуживать информацию и анализировать ее, за исключение тех случаев, когда для этого есть обоюдные основания. Мы, европейцы, должны уверено и четко дать понять это Штатам. Мы должны выстраивать с США отношения доверия, которые были подпорчены", – заявил политик.