25 Հոկտեմբեր 2013 - 07:35 AMT
Օբամայի վարչակազմը հուսով է համոզել օրենսդիրներին հետաձգել նոր պատժամիջոցների սահմանումն Իրանի դեմ, այդ նպատակով վարչակազմը հանդիպում էր կազմակերպել, հայտնում է «Ռոյթերսը»՝ Սենատի կոմիտեներից մեկի ներկայացուցչի վրա հղումով:
Սպիտակ տունը ճնշում է գործադրում պատժամիջոցների նոր փաթեթի ընդունումը հետաձգելու նպատակով, որի վերաբերյալ քվեարկությունը պետք է տեղի ունենար դեռ սեպտեմբերին, սակայն հետաձգվեց Իրանի հետ բանակցությունների շեմին Օբամայի ուղերձի պատճառով: Հանրապետականները կդիմադրեն հետաձգմանը, այն դեպքում, երբ որոշումը կայացվելու է կոմիտեի նախագահ, սենատոր Թիմ Ջոնսոնի Դեմոկրատական կուսակցությունից, և սենատական մեծամասնության ղեկավար Հարրի Ռիդի կողմից:
Ջոնսոնի ներկայացուցիչը հաստատել է, որ Իրանի վերաբերյալ հանդիպում է տեղի ունեցլ Սպիտակ տանը, սակայն մանրամասներ չի ներկայացրել: Ռիդի ներկայացուցիչը չի կարողացել մեկնաբանել իրավիճակը, հայտնում է ՌԲԿ-ն: Կոնգրեսը պնդում է, որ Իրանի հանդեպ պատժամիջոցները խստացվեն, սակայն, նախագահի աշխատակազմը ցանկանում է մի քիչ ժամանակ շահել, որպեսզի շանս տա Իրանի հետ բանակցություններին: Վեց տերությունների մասնակցությամբ բանակցությունները պետք է շարունակվեն նոյեմբերի 7-8-ը Ժնևում:
ԱՄՆ-ն մեղադրում է Իրանին ատոմային զենքի ստեղծման ուղղությամբ գաղտնի աշխատանք տանելու մեջ: Դեռ 2002թ. ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշը դասեց Իրանը «չարիքի առանցքի» երկրների շարքին, որոնք ֆինանսավորում են ահաբեկիչներին ու ձգտում միջուկային զենք ստանալ: ԱՄՆ-ն փորձում է հասնել Իրանի միջազգային մեկուսացման: Սակայն ԱՄՆ ջանքերը հակազդեցություն են ստանում Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ու Մեծ Բրիտանիայի, ինչպես նաև Ռուսաստանի կողմից:
Պատժամիջոցները սահմանվեցին 2011 թվականին, երբ ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը կրաճտեցին 1 մլն բարելով իրանական նավիթ ներկրումը:
ԵՄ անդամ երկրների կառավարությունները միջոցներ են ձեռնարկել իրանական նավթի առաքումների գլխավոր ուղղության համար պատժամիջոցները խստացնելու համար: Պատժամիջոցների խստացումը կարող է խանգարել և նույնիսկ ձախողել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները:
Իրանի ԱԳ փոխնախարար և միջուկային հարցով գլխավոր բանախոս Աբբաս Արաքչին հոկտեմբերի 28-ին Վիեննայում հանդիպելու է ՄԱԳԱՏԷ-ի ղեկավար Յուկիո Ամանոյի հետ, հայտնում է Associated Press-ը՝ միջազգային գերատեսչության վրա հղումով:
Իրանցի դիվանագետի հանդիպումը Վիեննայում մի քանի ժամով կնախորդի գործակալության փորձագետների հետ Իրանի պատվիրակության հանդիպմանը:
Հոկտեմբերի 30-ին և 31-ին նույնպես Վիեննայում Իրանն ու «վեցնյակը» հանդիպում կունենան փորձագիտական մակարդակով: «Սինհուա» գործակալությունը հայտնում է, որ Իրանն այդ հանդիպման համար լրացուցիչ պատժամիջոցների գծով չորս փորձագետի է ընդգրկել բանկային, առևտրի, նավթի ու տրանսպորտի ոլորտներից, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:

25 Октябрь 2013 - 06:35 AMT
Администрация президента США Барака Обамы провела встречу с представителями комитетов сената конгресса в надежде убедить законодателей отложить применение нового пакета санкций, более жестких, чем ранее, против Ирана в попытках добиться решения ядерной проблемы, которую представляет эта страна, передает Reuters со ссылкой на представителя одного из сенатских комитетов.
Белый дом будет оказывать давление в пользу задержки принятия закона о новом пакете санкций, голосование по которому должно было состояться в банковском комитете сената еще в сентябре, но было отложено тогда после обращения БОбамы в преддверие переговоров с Ираном.
Сообщается, что республиканцы будут сопротивляться задержке, в то время как решение будет принято председателем комитета, сенатором Тимом Джонсоном от Демократической партии, и лидером сенатского большинства Гарри Ридом, также демократом.
Представитель Джонсона подтвердил, что встреча по Ирану состоялась в Белом доме, однако не предоставил никаких подробностей. Представитель Рида не смог прокомментировать ситуацию, сообщает РБК.
Конгресс настаивает на ужесточении санкций в отношении Ирана, администрация президента, однако, хочет выиграть немного времени для того, чтобы дать шанс продолжающимся переговорам с Ираном. Переговоры с участием шести мировых держав должны продолжиться 7-8 ноября 2013г. в Женеве.
Вашингтон и его союзники полагают, что Тегеран разрабатывает технологию создания ядерного оружия, однако иранская сторона настаивает, что ядерная программа имеет лишь два измерения: энергетическое и медицинское.
Введение санкций пришлось на 2011г., когда США и Евросоюз сократили экспорт иранской нефти на более 1 млн барр. в день, лишив Тегеран миллиардов долларов ежемесячно, поспособствовав также росту инфляции и безработицы в стране.
Правительства стран – членов ЕС приняли меры по возобновлению санкций в отношении главной линии поставок иранской нефти. Предположительно возобновление санкций может помешать или даже сорвать переговоры относительно ядерной программы Ирана.
Заместитель главы иранского МИД и главный ядерный переговорщик страны Аббас Аракчи 28 октября встретится в Вене с главой МАГАТЭ Юкио Амано, передает агентство Associated Press со ссылкой на представителей международного ведомства.
Встреча иранского дипломата с главой МАГАТЭ в Вене пройдет за несколько часов до того, как здесь же начнутся переговоры иранской делегации с экспертами агентства.
Как сообщалось ранее, в ходе переговоров стороны, в частности, обсудят допуск инспекторов МАГАТЭ для проведения специальных проверок иранских ядерных объектов. На прошедших 15-16 октября в Женеве переговорах с "шестеркой" международных посредников Иран заявил о готовности разрешить инспекторам МАГАТЭ проводить внезапные проверки своих атомных объектов.
Также в Вене 30 и 31 октября Иран и "шестерка" международных посредников проведут переговоры на экспертном уровне. Агентство Синьхуа сообщает, что Иран для этой встречи дополнительно включил в свою делегацию четырех экспертов по санкциям, касающимся банков, торговли, нефти и транспорта, сообщает РИА Новости.