25 Հոկտեմբեր 2013 - 08:54 AMT
ԱՄՆ-ն քննադատել է Եվրոպայի խորհրդի առաքելությանն Ադրբեջանում նախագահական ընտրությունները դրական գնահատելու համար: Քննադատությունը հնչել է ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ առաքելության գործող ղեկավար Քրիսթոֆեր Մադուրոյի ԵԽ գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդին հասցեագրված հայտարարության մեջ:
«ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը լուրջ խնդիրներ է բացահայտել ընտրությունների բոլոր փուլերում՝ ներառյալ քվեարկության օրը և պարզել է, որ տեղ է գտնել արտահայտությունների, հավաքների ու միավորումների ազատության սահմանափակում: Միևնույն ժամանակ մենք զարմացած ենք, որ ԵԽԽՎ առաքելությունը հայտարարել է, թե ընտրություններն եղել են ազատ ու թափանցիկ, ներառյալ քվեարկության օրը»,-ասվում է նամակում:
Ավելի ուշ Քրիսթոֆեր Մադուրոն հղում կատարեց Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մերի Հարֆի հայտարարությանը, որը հոկտեմբերի 10-ին հավանություն էր հայտնել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ գնահատականներին ու մտահոգություն տեղ գտած խախտումների վերաբերյալ:
Մադուրոն նաև նշել է, որ ԱՄՆ-ն վերջերս է որպես լիիրավ անդամ անդամակցել ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովին և հուսով է, որ ակտիվ համագործակցություն կհաստատվի մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարական կառավարման ոլորտում այդ կարևոր ինստիտուտի օգնությամբ:
«Միացյալ Նահանգները հավատում են, որ ԵԱՀԿ-ն ու Եվրոպայի խորհուրդը հսկայական դերակատարություն ունեն մարդու իրավունքների, հիմնարար ազատությունների, ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության ամրապնդման գործում»,-ասվում է նամակում:
2013 թ. հոկտեմբերի 9-ին Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ տեղի ունեցան: 2003 թ. նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ալիևը ստացավ ձայների 84,5 տոկոսը, իսկ ընդդիմության միասնական թեկնածու Ջամիլ Հասանլին՝ 5,53 տոկոս: Ընտրություններին մասնակցել է 10 թեկնածու: Ալիևի հաղթանակը կանխորոշում էին նաև նախընտրական կանխատեսումները: Ընդդիմությունը հայտարարեց, որ չի ընդունում ընտրությունների արդյունքները համատարած խախտումների պատճառով: Եվրախորհրդարանի դիտորդական ու ԵԽԽՎ առաքելությունները դրական են արտահայտվել ընտրությունների մասին, սակայն ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ, Եվրախորհրդարանը ընտրություններն անվանել են ոչ ժողովրդավարական ու ԵԱՀԿ չափանիշներին չհամապատասխանող:
Ընդդիմադիր թեկնածու Ջամիլ Հասանլին մեղադրեց Ադրբեջանի իշխանություններին ԵԽԽՎ առաքելության անդամներին կաշառելու մեջ: Ըստ նրա, բանակցութհյուններն առաքելության անդամների հետ ընթացել են Ստրասբուրգի Hilton հյուրանոցում: ԵԽ-ն չարձագանքեց այդ մեղադրանքներին:
2012 թվականի մայիսին «Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» (European Stability Initiative) ոչ առևտրային կազմակերպությունը հրապարակեց «Խավիարային դիվանագիտություն» սկանդալային զեկույցը, որտեղ ասվում էր, որ Ադրբեջանին բարեկամաբար տրամադրված ԵԽ անդամներն աչք են փակում մարդու իրավունքների խախտման վրա՝ փոխարենը Բաքվից խավիար ստանալով, մետաքսագործ գորգեր, ոսկե ու արծաթե զարդեր և այլ թանկարժեք նվերներ:

25 Октябрь 2013 - 08:02 AMT
США раскритиковали миссию Совета Европы за позитивную оценку президентских выборов в Азербайджане. Критика прозвучала в заявлении действующего главы миссии США в ОБСЕ Кристофера Мадуро на имя генсека Совета Европы Тьорнборна Ягланда.
«БДИПЧ/ОБСЕ выявила серьезные проблемы на всех этапах процесса выборов, включая день голосования, и выявила, что имело место ограничение свободы выражений, собраний и объединений. В то же время, мы были удивлены миссия ПАСЕ заявила о том, что выборы были свободными и прозрачными, включая день голосования», – сказано в письме. Далее Кристофер Мадуро ссылается на заявление представителя Госдепартамента Мэри Харф, которая 10 октября выразила поддержку оценкам БДИПЧ/ОБСЕ и озабоченность в связи с имевшими место нарушениями. Мадуро также отмечает, что США недавно вошли, как полноправный член в Венецианскую Комиссию Совета Европы и надеются на активное сотрудничество в вопросах продвижения прав человека и демократического управления с помощью этого важного института. «США верят, что ОБСЕ и Совет Европы играют огромную роль в деле укрепления уважения прав человека, фундаментальных свобод, демократии и верховенства закона», – говорится в заключение письма.
9 октября 2013г. в Азербайджане прошли президентские выборы. Согласно официальным данным, набрав 84,5% голосов, победу одержал действующий президент Ильхам Алиев, избиравшийся на третий срок. На втором месте- единый кандидат от оппозиционного Национального совета демократических сил Джамиль Гасанли. Он набрал 5,53 % голосов. Оппозиция заявила, что не принимает итоги выборов из-за тотальных нарушений, вбрасывании бюллетеней, «каруселей» и пр. Миссия наблюдателей Европарламента и ПАСЕ положительно отозвались о выборах в Азербайджане, однако Бюро по демократии и правам человека ОБСЕ, Госдеп США, МИД Великобритании и Европарламент назвали выборы не демократическими и не соответствующими стандартам ОБСЕ.
Кандидат на выборах от оппозиции Джамиль Гасанли обвинил власти Азербайджана в подкупе членов миссии ПАСЕ. По его утверждению , переговоры с членами миссии велись в страсбургском отеле Hilton. Совет Европы на эти обвинения не среагировал.
В мае 2012 года некоммерческая организация "Инициатива европейской стабильности" (European Stability Initiative) опубликовала скандальный доклад "Икорная дипломатия». В докладе говорится, что дружественные Азербайджану члены Совета Европы закрывают глаза на нарушения прав человека, получая взамен от Баку осетровую икру, шелковые ковры, золотые и серебряные украшения и другие богатые дары.