Անկարան շահագրգռված է զարգացնելու հարաբերությունները, այլ ոչ թե անդամակցելու Մաքսային միությանը, պնդում է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը՝ մեկնաբանելով Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հայտարարությունը, որը մեծ անակնկալ էր հենց Թուրքիայի համար:
«Գիտեմ, որ հետաքրքրություն են հայտնում ոչ այնքան ՄՄ-ին միանալու հարցում, որքան միության հետ հարաբերությունները զարգացնելու վերաբերյալ»,-հայտարարել է Լավրովը, գրում է «Կոմերսանտը»:
Ըստ նրա, օրերս Մոսկվա կատարած այցի ժամանակ Հնդկաստանի վարչապետ Մանմոհան Սինգխը նույնպես շահագրգռվածություն հայտնեց ՄՄ-ին մերձենալու հարցում՝ այն է, ազատ առևտրի գոտու ստեղծման առումով: Այդ նույն թեմայով ՄՄ-ն դեռ անցյալ տարվանից բանակցում է Վիետնամի, Նոր Զելանդիայի ու Ազատ առևտրի եվրոպական ասոցիացիայի հետ:
«Հետաքրքրությունը, որ հայտնում են այլ երկրները, բնական է և լիովին կառուցողական է ընդունվում մեր եռյակի կողմից,-հավաստիացրել է Լավրովը:-Մաքսային միությունը փակ դաշինք չէ, այն բաց է այլ երկրների հետ համագործակցության համար»:
Աղբյուրը Թուրքիայի ԱԳՆ-ում հայտնել էր, որ Նուրսուլթան Նազարբաևի հայտարարությունն այն մասին, թե Անկարան ուզում է ոչ թե ուղղակի զարգացնել հարաբերությունները Մաքսային միության հետ, այլ հենց անդամակցել նրան, «անակնկալ» դարձավ թուրքական կողմի համար:
Նախօրեին Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևն առաջարկել է լուծարել Եվրասիական Տնտեսական Ընկերակցությունը (ԵվրԱզԷՍ): Նա բացատրել է դա նրանով, որ արդեն գոյություն ունի Մաքսային միություն, իսկ երկու զուգահեռ կազմակերպությունների անհրաժեշտություն այսօրվա դրությամբ չկա:
Նա նաև առաջարկել է Թուրքիային ևս ընդունել Մաքսային միության շարքերը: «Թուրքիայի նախագահը դիմել է ինձ ՄՄ-ին անդամակցելու խնդրանքով: Եկեք ընդունենք Թուրքիային»,-ասել է Նազարբաևը Մինսկում Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստում:
Ըստ նրա, արտերկրում նրան հաճախ են հարցնում, թե «մենք ի՞նչ ենք ստեղծում՝ ԽՍՀՄ թե Ռուսաստանի գլխավորությամբ ինչ-որ բան»:
«Գուցե Թուրքիային ընդունենք, մեծ երկիր է, ու այդ խոսակցությունները վերջանա՞ն»,-առաջարկել է Նազարբաևը ՌԴ և Բելառուսի նախագահներին:
«Նույն հետաքրքրվածությունը ՄՄ հանդեպ ունի նաև Հնդկաստանը, որը կցանկանար ՄՄ հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին պայմանագիր կնքել»,-հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը: Նա վստահ է, որ հարկավոր է շատ զգուշավոր մոտենալ ՄՄ ընդլայնմանն ու միասնական պահանջներ ներկայացնել բոլոր թեկնածուներին:

25 Октябрь 2013 - 08:49 AMT
Турция заинтересована в развитии отношений, а не во вхождении в Таможенный союз, утверждает глава МИД РФ Сергей Лавров, комментируя заявление президента Казахстана Нурсултана Назарбаева, которое для самой Турции стало большой неожиданностью.
"Знаю, что интерес проявляется не столько к присоединению, сколько к развитию отношений с Таможенным союзом", – заявил Лавров, пишет «Коммерсант».
По его словам, во время состоявшегося на днях визита в Москву премьера Индии Манмохана Сингха индийская сторона также выразила заинтересованность в сближении с ТС — а именно в создании вместе с ним зоны свободной торговли. На эту же тему ТС еще с прошлого года ведет переговоры с Вьетнамом, Новой Зеландией и Европейской ассоциацией свободной торговли (EFTA).
"Интерес, который проявляют другие страны, естественен и будет в полной мере конструктивно встречен нашей тройкой,— заверил Лавров.— Таможенный союз — это не замкнутый блок, он открыт к взаимодействию с другими странами".
Источник в МИД Турции сообщил, что заявление Нурсултана Назарбаева о том, что Анкара хочет не просто развивать отношения с Таможенным союзом, а именно вступить в него, стали для турецкой стороны "сюрпризом".
Накануне президент Казахстана Нурсултан Назарбаев предложил распустить Евразийское экономическое сообщество (ЕврАзЭС). Он объяснил это тем, что уже существует Таможенный союз (ТС), а необходимости в двух параллельных организациях на сегодняшний день нет.
Также он предложил принять Турцию в члены Таможенного союза. "Президент Турции обратился ко мне с просьбой вступить в наш Таможенный союз. Давайте и примем Турцию", – сказал Назарбаев в Минске на заседании Высшего евразийского экономического совета.
По его словам, бывая за рубежом, к нему часто обращаются с вопросом о том, что "мы создаем СССР или что-то под Россией".
"Может, Турцию принять, большая страна, и разговор закончится?", – предложил Назарбаев президентам России и Белоруссии.
«Такой же интерес к Таможенному союзу проявляет Индия, которая хотела бы заключить соглашение о зоне свободной торговле с Таможенным союзом», – заявил президент России Владимир Путин. При этом Путин уверен в необходимости крайне аккуратно подходить к расширению Таможенного Союза и предъявлять всем кандидатам единые требования.