Անկարան պետք է ակտիվացնի Իսրայելի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը մինչև 2015 թվականը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցը, քանի որ հրեական լոբբին ամբողջ աշխարհում զգալիորեն մեղմացրել է այդ հարցումիր մոտեցումը, իսկ նախկինում միշտ սատարում էր Թուրքիային: Այդ մասին հայտարարել է Իսրայելում թուրքաբնակ հրեաների ասոցիացիայի նախագահ Զալի դը Տոլեդոն: Ըստ նրա, Թուրքիան պետք է հաշվի առնի իր շահերն ու կարգավորի հարաբերություններն Իսրայելի հետ՝ հնարավորինս շուտ դեսպան նշանակելով Թել Ավիվում: «Եթե երկու երկրները բաց թողնեն կապեր հաստատելու շանսը, հավանաբար, իսրայելյան լոբբին չեզոք կլինի 2015 թվականին»,-հայտարարել է նա «Today’s Zaman»-ի հետ զրույցում:
Եթե նման հայտարարություն հնչեր Նյու Յորքում, Փարիզում կամ Լոնդոնում, դա, անկասկած, կշիռ կունենար: Սակայն մի տեսակ անլուրջ է սպառնալ Թուրքիային 1,5 հազար հրեաների անունից, որոնք հիմնականում բնակվում են Ստամբուլում: Առավել ևս լուրջ չէ խոսել ամբողջ հրեական լոբբիի անունից, որը մի քանի անգամ կմտածի Իսրայելի դեմ ուղղված ցանկացած հայտարարության հետևանքների մասին, հետո նոր արդեն կասի իր խոսքը. կամ չի ասի:
Չնայած «ժողովրդավարացմանն» ըստ Էրդողանի, Թուրքիայում հակասեմիտիզմը մտադիր չէ զիջել դիրքերը, որի հիմքում բոլոր «անհավատների» հանդեպ մահմեդականների վերաբերմունքն է: Թեև Ղուրանում հրեաները ներկայացված են որպես «գրքի ժողովուրդ», վերաբերմունքն այդ ժողովրդի հանդեպ, մեղմ ասած, այնքան էլ լավը չէ: Անկասկած, Թուրքիայի հրեաների ասոցիացիայի ղեկավարի հետ կվարվեին նույն կերպ, ինչպես միշտ վարվում են թուրքահայերի հետ՝ շանտաժի և հետապնդումների միջոցով հասնելով ուզածին: Բավական է հիշել միայն Կոստանդնուպոլսի պատրիարք Մեսրոբ Մութաֆյանի օրինակը՝ ստիպելով նրան հանդես գալ ԱՄՆ Կոնգրեսի Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բանաձևի դեմ, թուրքական իշխանությունները, փաստորեն, առողջ մարդուն կենդանի դիակի վերածեցին:
Տեսանելի օրինակն ամենից լավ է գործում՝ թուրքաբնակ հրեաներն որոշեցին ասել և անել այն, ինչ հուշում են Էրդողանի նստավայրից: Ինչ վերաբերում է բուն Իսրայելին, ապա այժմ Թուրքիան դադարել է ռազմավարական գործընկեր լինել Երուսաղեմի համար Mavi Marmara-ի միջադեպի (և ոչ միայն դրա) պատճառով: Էրդողանի դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում չափազանց անհանդուրժող է և Ցեղասպանությունը ճանաչած կամ նման հավակնություն ունեցող երկիրը դառնում է Թուրքիայի թիվ 1 թշնամին: Բացատրությունը պարզ է՝ ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը Թուրքիան որպես պետություն կարող է այնպիսի ցնցումների առջև կանգնել, որոց արդյունքում երկիրը կարող է մասնատվել:
Մինչև 2015 թվականը ազգային փոքրամասնությունների անունից դեռ շատ նման հրապարակումներ կհայտնվեն թուրքական մամուլում, սակայն դա ոչինչ չի փոխի: Չի կարող Հոլոքոսթը վերապրած ժողովուրդը ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, թեև հենց դա է Իսրայելի պետական քաղաքականությունը: Սակայն, պետք չէ մոռանալ, որ հավերժ ոչինչ չկա և մի օր Իսրայելը, ինչպես մյուս երկրները, կճանաչի օսմանների ժառանգներից բարոյական ու նյութական փոխհատուցում պահանջելու հայ ժողովրդի իրավունքը:

Анкара должна активизировать усилия по нормализации отношений с Израилем до 2015 года – годовщины Геноцида армян, так как израильское лобби по всему миру значительно смягчило тон своей ранее неизменной поддержки Турции в этом вопросе. Об этом заявила глава ассоциации турецких евреев в Израиле Зали Де Толедо. По ее словам, Турция должна принять во внимание свои интересы и нормализовать отношения с Израилем, назначив посла в Тель-Авиве как можно скорее. «Если обе страны упустят шанс наладить связи, израильское лобби скорее всего останется нейтральным в 2015 году»,- заявила она в беседе с «Today’s Zaman».
Если бы такого рода заявление было озвучено из Нью-Йорка, Парижа или Лондона, то оно, вне всякого сомнения, имело бы вес. Но грозить Турции от имени полутора тысяч евреев, проживающих преимущественно в Стамбуле как-то несерьезно. А уж тем более несерьезно говорить от имени всего еврейского лобби, которое несколько раз подумает о последствиях любых заявлений, направленных против Израиля, а потом уже скажет свое слово. Или не скажет.
Несмотря на «демократизацию» по Эрдогану, в Турции антисемитизм не собирается сдавать позиции, имея под собой основание в качестве отношения мусульман ко всем «неверным». Хотя в Коране евреи называются «народом книги», отношение к этому народу, мягко говоря, не очень хорошее. Нет никакого сомнения, что с главой ассоциации евреев Турции поступили точно так же, как всегда поступают с турецкими армянами: методом шантажа и выкручивания рук власти добиваются того, чего хотят. Один пример с Патриархом Константинополя Месропом Мутафяном чего стоит – вынудив его выступить против резолюции Конгресса США, турецкие власти фактически превратили здорового человека в полуживой труп.
Наглядный пример действует лучше всего, и турецкие евреи сочли за лучшее не связываться, а говорить и делать то, что говорят из резиденции Эрдогана. Что касается самого Израиля, то в настоящее время Турция перестала быть для Иерусалима стратегическим союзником из-за инцидента с Mavi Marmara, да и не только. Позиция Эрдогана вопросе Геноцида армян слишком бескомпромиссна и любое государство, признавшее или собирающееся признать его, становится врагом Турции №1. Объяснение этому очень простое – с признанием Геноцида армян Турция как государство может стать перед потрясениями, результатом которых может быть раздробление страны.
До 2015 года появится еще много аналогичных публикаций в турецкой прессе от нацменьшинств, но они ничего изменить не смогут. Не может народ, переживший Холокост, отрицать Геноцид армян, хотя именно это и является государственной политикой Израиля. Однако не следует забывать, что нет ничего вечного и в один день и Израиль, да и другие страны признают право армянского народа на моральную и материальную компенсацию от наследников османов.