Ադրբեջանի լրագրողների և մշակույթի իշխանամետ գործիչների մի խումբ կոչ է արել Իլհամ Ալիևին հրաժարվել Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրից ու փոխել երկրի արտաքին քաղաքականության գերակայությունը: Նախաձեռնողները պատճառաբանում են դա ԵՄ հանդուգն վերաբերմունքով Ադրբեջանի հանդեպ, Բրյուսելի «երկակի չափանիշներով» ղարաբաղյան հարցում և այլն, գրում է «Ենի Մուսավաթ» թերթը:
«Իրոք, վերջին տարիներին Ադրբեջանի հանդեպ ԵՄ վերաբերմունքում լարվածություն է նկատվում: Սակայն պատճառը ԵԽ և ԵՄ առջև Բաքվի կողմից ստանձնած պարտավորությունները չկատարելն է, որոնք վերջինս ստանձնել է Արևելյան գործընկերության շրջանակում: Վերջին 20 տարում Բաքուն այդպես էլ իրական քայլեր չձեռնարկեց Եվրոպայի մաս դառնալու համար, թեև ԵՄ-ն ու մյուս արևմտյան կառույցները լուրջ ֆինանսական ու տեխնիկական օժանդակություն ցուցաբերեցին Ադրբեջանին, օգնեցին պետական ինստիտուտների կայացմանը: Ադրբեջանի եվրաինտեգրման հակառակորդներն այլընտրանքը տեսնում են ՌԴ հետ մերձեցման, Շանհայի կազմակերպությանն անդամակցելու մեջ»,-նշում է հոդվածագիրն ու հարց տալիս. իսկ ի՞նչ կարող է առաջարկել Մոսկվան: «Բուն Ռուսաստանում նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ձգտում է լուծել բոլոր խնդիրները, գործելով «երկաթե ձեռքով»: Նա գերադասում է կոշտ լեզվով խոսել ԱՊՀ երկրների նախագահների հետ: Պուտինն առաջարկեց ՄՄ և Միասնական տնտեսական տարածքի հիմքի վրա Եվրասիական միություն ստեղծել, ինչը դիտարկվում է որպես ԽՍՀՄ վերականգնում մի փոքր այլ ձևով: Մյուս կողմից, Ռուսաստանում նկատվում է ազգայնամոլական ֆաշիստական տրամադրությունների ուժեղացում և իրադարձությունները Բիրյուլովոյում մեկ անգամ ևս դա ցույց տվեցին: Բորիս Ելցինի կառավարման կարճ ժամանակահատվածի բացառությամբ՝ Ռուսաստանում երբեք չի եղել ժողովրդավարական կառավարում: Անցյալի դասերը քննադատաբար գնահատելու փոխարեն, հակառակը, ուժեղանում են նոր կայսերական նկրտումները:
Այդ ֆոնի վրա Ադրբեջանի հեռացումը ԵՄ-ից ու Արևմուտքից և մերձեցումը Ռուսաստանի հետ կարող է հանգեցնել անկախության կորստի: Ուստի Բաքուն չպետք է սրի հարաբերություններն Արևմուտքի հետ, այլ հակառակը, պետք է իրական ժողովրդվարական բարեփոխումներ անցկացնի քաղաքական ու տնտեսական ոլորտներում»,-նշում է ադրբեջանական պարբերականը:
Նոյեմբերի 29-ին Վիլնյուսում տեղի կունենա Արևելյան գործընկերության ծրագրի անդամ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովը, որտեղ նախատեսվում էր նախաստորագրել Ասոցացման ու Ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրերը Հայաստանի ու Ուկրաինայի հետ, իսկ Մոլդովայի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի հետ՝ Ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիր ստորագրել: Սակայն Հայաստանը սեպտեմբերի 3-ին հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու մտադրության մասին, իսկ ԵԽ Խորհուրդը դեռ չի որոշել կստորագրի արդյոք Ուկրաինայի հետ համաձայնագիրը մինչ Յուլիա Տիմոշենկոյի հարցի հանգուցալուծումը:

25 Октябрь 2013 - 09:33 AMT
Группа провластных журналистов и деятелей культуры Азербайджана призвала Ильхама Алиева отказаться от участия в программе «Восточное партнерство» Евросоюза и сменить внешнеполитические приоритеты страны. Инициаторы мотивирует это высокомерным поведением ЕС по отношению к Азербайджану, «двойными стандартами» Брюсселя в Карабахском вопросе и т.д., пишет газета «Ени Мусават».
«Действительно, в последние годы в отношениях Азербайджана с ЕС наблюдается напряженность. Однако причиной тому является невыполнение официальным Баку обязательств перед Советом Европы и ЕС, взятых в рамках программ европейской политики соседства и «Восточное партнерство». За прошедшие 20 лет Баку так и не предпринял реальных шагов, чтобы стать частью Европы. Хотя ЕС и другие западные структуры оказывали Азербайджану серьезную финансовую и техническую помощь, помогали в становлении государственных институтов. Противники евроинтеграции Азербайджана видят альтернативу в сближении с Россией, вступлении в Шанхайскую организацию сотрудничества, отмечает автор статьи и задается вопросом: что же может предложить Москва? «В самой России президент Владимир Путин стремится решить все проблемы, действуя «железной рукой». Он предпочитает говорить на жестком языке и с лидерами стран СНГ. Путин предложил создать на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства Евразийский союз, что рассматривается как воссоздание СССР в несколько иной форме. С другой стороны, в России наблюдается усиление националистически-фашистских настроений и события в Бирюлево еще раз это продемонстрировали.
За исключением короткого периода правления Бориса Ельцина, в России никогда не было демократической формы управления. Там, вместо того, что критически оценить уроки прошлого, напротив, усиливаются неоимперские амбиции.
На этом фоне, отдаление Азербайджана от ЕС и Запада и сближение с Россией может обернуться утратой независимости страны. Поэтому Баку не должен обострять отношений с Западом, а, напротив, должен взять курс на осуществление реальных демократических реформ в политической и экономической сферах», – подчеркивает азербайджанское издание.
29 ноября в Вильнюсе состоится саммит стран «Восточного партнерства», на котором планировалось парафировать соглашение с Арменией и Украиной, а с Молдовой, Грузией и Азербайджаном подписать соглашение об Ассоциации по зоне свободнойц торговле. Однако Армения 3 сентября решила присоединиться к Таможенному Союзу, а Совет ЕС пока решил не подписывать с Украиной соглашения до решения участи экс-премьера Юлии Тимошенко.