Եվրամիության Արևելյան գործընկերության ծրագրի մասնակից երկրները անհրաժեշտություն չունեն ընտրություն կատարելու ԵՄ ու Ռուսաստանի միջև, հայտարարել է Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը: Արևելյան գործընկերության ծրագիրը միտված է ԵՄ հետ Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի, Ադրբեջանի ու Բելառուսի մերձեցմանը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Բոլոր երկրներն ինքնիշխան իրավունք ունեն ինքնուրույն որոշելու, թե ում հետ են ցանկանում առևտրային պայմանագրեր կնքել և որ դաշինքին անդամակցել: Խոսքը չի գնում Ռուսաստանի և ԵՄ միջև ընտրություն կատարելու մասին»,-հայտարարել է Շուլցը՝ վստահություն հայտնելով, որ սերտ տնտեսական ու քաղաքական կապերը ԵՄ հետ կբարելավեն նաև արևելյան հարևանների հասարակությունների հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ: «Դա բխում է մեր շահերից»,-ասել է Շուլցը:
ԵԽ նախագահը հուսով է, որ նոյեմբերին Վիլնյուսում Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովում Ասոցացման համաձայնագիր կստորագրվի ԵՄ և Ուկրաինայի միջև: Այստեղ գլխավոր զսպող գործոնը շարունակում է մնալ Ուկրաինայի նախկին վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի ազատազրկումը:
Վիլնյուսում կայանալիք ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրների ղեկավարների գագաթաժողովում նախատեսվում էր Ասոցացման համաձայնագիր նախաստորագրել Հայաստանի հետ: Սակայն, սեպտեմբերի 3-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ավարտին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց Մաքսային միությանը միանալու և հետագայում Եվրասիական տնտեսական միության ձևավորմանը մասնակցելու Հայաստանի մտադրության մասին: Հայաստանի այս որոշումը քննադատության ենթարկվեց եվրոպական կառույցների ու փորձագիտական շրջանակների կողմից, որոնք հայտարարեցին, որ Հայաստանը գործնականում խզեց բանակցությունները Եվրոպայի հետ, ինչն անհնար է դարձնում ԵՄ հետ Ասոցացման համաձայնագրի նախաստորագրումը այս տարվա նոյեմբերին Վիլնյուսում՝ ԵՄ և Արևելյան գործընկերության ղեկավարների գագաթաժողովում:
Ուկրաինայի մտադրության վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ասել է, որ Կիևի ու Բրյուսելի միջև համաձայնագրի ստորագրումը անհնար կդարձնի Ուկրաինայի անդամակցությունը Մաքսային միությանը: Պուտինը նաև նշել է, որ այդ դեպքում ՌԴ-ն ստիպված կլինի միջոցներ ձեռնարկել իր շուկան պաշտպանելու համար:

Страны-участницы программы Евросоюза "Восточное партнерство" не поставлены перед необходимостью делать выбор между ЕС и Россией, заявил председатель Европарламента Мартин Шульц. Проект "Восточное партнерство" нацелен на политическое и экономическое сближение ЕС с Украиной, Грузией, Молдавией, Азербайджаном, Арменией и Белоруссией, пишет РИА Новости.
"Все страны имеют суверенное право решать самостоятельно, с кем они хотят заключать торговые договоры и частью какого экономического блока они хотят стать. Речь не идет о выборе между Россией и ЕС", – заявил Шульц, который выразил уверенность, что тесные экономические и политические связи с ЕС также улучшат отношения восточных соседей сообщества с Россией. "Это в интересах всех нас", – сказал Шульц.
Председатель ЕП надеется, что на саммите "Восточного партнерства" в конце ноября в Вильнюсе будет подписано соглашение об ассоциации между ЕС и Украиной. Главным сдерживающим фактором этого пока остается тюремное заключение экс-премьера Украины Юлии Тимошенко.
Позицию России относительно намерения Украины заключить соглашение с ЕС озвучил Владимир Путин. По словам главы российского государства, подписание Киевом и Брюсселем этого соглашения сделает присоединение Украины к Таможенному союзу России, Белоруссии и Казахстана невозможным. Путин подчеркнул также, что РФ будет вынуждена принимать меры по защите своего рынка.