25 Հոկտեմբեր 2013 - 14:08 AMT
Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների պաշտպանությունը դարձել է Պուտինի քաղաքականության ռազմավարական հարցերից մեկը, գրում է La Stampa-ն: Կրեմլը պատրաստ է քննարկել Սիրիայի Կալամուն շրջանի շուրջ 50 հազար քրիստոնյաներին ՌԴ քաղաքացիություն տալու հարցը, որոնք անցած շաբաթ հավաքական խնդրագրով դիմել էին Ռուսաստանի ԱԳՆ: Նախագահ Պուտինի ու ԱԳՆ մամլո քարտուղարների հայտարարություններում ասվում է, որ ՌԴ գերագույն ղեկավարությունը քննարկում է հարցը: «Քրիստոսի ծննդից ի վեր առաջին անգամ մենք՝ Սեդնայի, Մաարայի, Մաալուլայի քրիստոնյաներս, մեր հողից տարագրվելու վտանգի առջև ենք հայտնվել»:
«Ուշադրությունը, որին արժանացավ նամակը, վկայում է այն մասին, որ Կրեմլի համար այս պատմությունն ունի այդ թվում նաև աշխարհաքաղաքական նշանակություն: 50 հազար քրիստոնյաների նամակը Մոսկվայի պատրիարքությունը շտապեց ներկայացնել որպես Մերձավոր Արևելքում, հատկապես քրիստոնյա փոքրամասնության շրջանում, Ռուսաստանի մեծ հեղինակության վկայություն»,-ասվում է հոդվածում: Վկայելու համար Սիրիայի ու Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների ճակատագրով մտահոգ լինելու փաստը՝ Պատրիարք Կիրիլը սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության 12-րդ տարելիցի շեմին իրեն հատուկ ճարտասանական պերճախոսությամբ նամակ հղեց Բարաք Օբամային: Նամակում նա խնդրում էր ԱՄՆ նախագահին ականջալուր լինել կրոնական առաջնորդների ձայնին, որոնք «միասնաբար» դեմ են հանդես գալիս Ասադի դեմ ռազմական հարվածին: Ուղերձում Կիրիլը գրել է նաև «Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների զանգվածային արտագաղթի կամ ոչնչացման սպառնալիքի մասին», ռուս դիվանագետների հետ համահունչ ձևով կոչ անելով «կարգավորել հակամարտությունը դիվանագիտական ճանապարհներով»,-գրում է հեղինակը:
«Մերձավոր Արևելքի քրիստոնեական եկեղեցիների ճակատագրի հանդեպ հետաքրքրվածությունը ՌՈւԵ գործունեության ուղղություններից մեկն է: Նրա ներկայիս վերածնունդը Մերձավոր Արևելքի քիստոնյաներին փրկելու բարձր կոչերով միանգամայն համահունչ է պուտինյան Ռուսաստանի քաղաքականությանն այդ տարածաշրջանում: ԽՍՀՄ փլուզումից 20-ից ավելի տարի անց, խորհրդային կոմունիստական աթեիզմի տասնամյակներից հետո, Պուտինն իր աշխարհաքաղաքականության մեջ ստանձնել է այդ թվում նաև Արևելքի քրիստոնյաների պաշտպանի դերը»,-եզրակացնում է թերթը, հայտնում է InoPressa-ն:
Հոկտեմբերի 16-ին շուրջ 50 հազար սիրիացի քրիստոնյաներ դիմել են ՌԴ ԱԳՆ՝ խնդրելով Ռուսաստանի քաղաքացիություն շնորհել նրանց:
Սիրիացի ապստամբները ծայրահեղական իսլամիստական «Նուսրայի ճակատը» խմբավորումից սեպտեմբերի 4-ին գրոհեցին հին քրիստոնեական Մաալուլա բնակավայրը Դամասկոսից դեպի հյուսիս-արևելք:
Այժմ Մաալուլայում ահաբեկիչներ չկան: Բնակավայրը հայտնի է նրանով, որ բնակիչները խոսում են հին եբրայերեն լեզվով: «Ալ Նուսրայի ճակատը» չի թաքցնում Սիրիայում իսլամական էմիրություն հիմնելու իր մտադրությունը:

Защита ближневосточных христиан стала стратегическим аспектом политики Путина, пишет La Stampa. Кремль, как отмечает издание, готов рассмотреть вопрос о возможном предоставлении российского гражданства почти 50 тыс. сирийских христиан из региона Каламун, которые на прошлой неделе направили коллективную просьбу в МИД России. Пресс-секретари президента Путина и министерства иностранных дел в своих заявлениях в последние дни подтвердили, что просьба рассматривается самым высшим российским руководством. "Впервые с Рождества Христова, – написали авторы письма, направленного в Москву, – мы, христиане Сейднаи и Маара Сейднаи, Маалюли и Мааруны, оказались под угрозой изгнания с нашей земли".
"Внимание, которое продемонстрировали высшие круги российского госаппарата, свидетельствует о том, что для Кремля эта история имеет, в том числе, и геополитическое значение. Письмо 50 тысяч христиан было сразу же названо Московским Патриархатом доказательством "большого авторитета", которым в данный момент пользуется Россия на Ближнем Востоке, особенно среди христианских меньшинств, живущих в этом регионе". Чтобы засвидетельствовать в красноречивой политической манере свою обеспокоенность судьбой христиан в Сирии и на Ближнем Востоке, накануне 12-й годовщины терактов 11 сентября Патриарх Кирилл направил Бараку Обаме письмо, в котором просил президента США прислушаться к голосам религиозных лидеров, "единодушно" выступавших в те дни против возможности западного военного удара против Асада. В этом послании Кирилл говорил об "угрозе истребления или массового исхода", нависшей над христианами Ближнего Востока, и в унисон с действиями российской дипломатии призывал воспользоваться "открывшимися возможностями дипломатического урегулирования конфликта", – пишет автор статьи.
"Интерес, проявляемый к превратностям судьбы Христианских Церквей на Ближнем Востоке, представляет собой одно из направлений деятельности РПЦ. Ее нынешнее возрождение с громкими призывами защищать христиан в арабских странах находится в полном согласии с ближневосточной политикой путинской России. Спустя двадцать с лишним лет после крушения СССР, после десятилетий советского коммунистического атеизма, Путин демонстрирует в своем геополитическом курсе, в том числе, и претензии на роль защитника христиан Востока", – заключает издание, передает InoPressa.
16 октября 50 тысяч сирийских христиан обратились в МИД РФ с просьбой предоставить им гражданство РФ.
Сирийские повстанцы из радикальной исламистской группировки «Фронт аль-Нусра» 4 сентября штурмовали древнее христианское селение Маалула, расположенное к северо-востоку от Дамаска.
В настоящее время Маалула освобождена от террористов. Маалула — городок с населением около тысячи человек — в мире известен тем, что его жители разговаривают на почти исчезнувшем новоарамейском языке. Его предок был широко распространен на Ближнем Востоке две тысячи лет назад. Считается, что по-арамейски со своими современниками общался Иисус Христос. Руководство «Фронта аль-Нусра» не скрывает своего намерения создать в Сирии исламский эмират, в котором не будет места представителям других религий.