Ֆրանսիական Le Fiqaro թերթը սենսացիոն հոդված է հրապարակել, որտեղ ասվում է, թե Վլադիմիր Պուտինը նպատակաուղղված կերպով զարգացնում է հետախուզական գործունեությունը նախկին խորհրդային հանրապետություններում, որոնք ձգտում են եվրաինտեգրման, գրում է haqqin.az-ը:
«ՌԴ հատուկ ծառայություններն ամբողջապես վերահսկում են Ուկրաինան ու Բելառուսը, իսկ Վրաստանի պետանվտանգության մարմիններում աշխատում են ԽՍՀՄ ՊԱԿ նախկին աշխատակիցներից շատերը, որոնք մինչ օրս կապ ունեն Մոսկվայի հետ»,-պնդում է թերթի դիվանագիտական աղբյուրը:
Եվրամիության ու ՆԱՏՕ-ի արագ ընդլայնումը մինչև Ռուսաստանի սահմանները եզակի հնարավորություն է տալիս նրան իր գործակալներին տեղավորել այդ երկրներում: «Ռուսաստանն ակտիվացրել է իր մեծ գործակալային ցանցը Արևելյան Եվրոպայի երկրներում: ՌԴ արտաքին հետախուզության ծառայության գրասենյակը Լեհաստանում գտնվում է այդ երկրի ԱԳՆ վարչական շենքի դիմաց: Միևնույն ժամանակ ՌԴ հատուկ ծառայություններն ակտիվանում են Բուլղարիայում ու Չեխիայում: Սակայն Պուտինը չի մոռանում նաև Արևմտյան Եվրոպայի ու ԱՄՆ մասին: ՆԱՏՕ-ի և ԵՄ կենտրոնակայաններում բացահայտվել է եվրոպացի պաշտոնյաների մի ամբողջ ցանց, որոնք աշխատում էին ռուսական հետախուզական ծառայությունների համար: Նրանք բոլորն ազատվել են աշխատանքից առանց հանրության ուշադրությունը գրավելու, սկանդալները բացառվել են»,-պատմում է ազդեցիկ եվրոպացի դիվանագետը:
Թերթը նաև գրում է Ֆրանսիայում ՌԴ հետախուզության ակտիվացման մասին: Ինչպես հայտնել է պարբերականին Ֆրանսիայի հատուկ ծառայությունների ներկայացուցիչը, անցյալ տարի կանխվել է Ելիսեյան պալատի դիմաց ուղղափառ եկեղեցու կառուցումը, քանի որ ֆրանսիացիները ժամանակին են իմացել, որը այդտեղ պետք է տեղակայվեր ՌԴ արտաքին հետախուզության բյուրոն: Ինչպես գրում է պարբերականը, գործակալներն ակտիվ են գործում նաև Անդրկովկասի երկրներում, դրան նպաստում են տեղաբնակ ռուսները: «Ռուսաստանի գործակալներն ուղղակի համատարած են Ադրբեջանում ու Ղազախստանում: Նրանք ամենուր են այդ երկրներում»,-պնդում են Le Fiqaro-ի աղբյուրները:

Французская газета Le Fiqaro выступила с сенсационной статьей, в которой утверждается, что Владимир Путин целенаправленно усиливает разведдеятельность в бывших советских республиках, стремящихся к евроинтеграции, пишет haqqin.az.
«Российские спецслужбы полностью контролируют Украину и Беларусь, а в органах госбезопасности Грузии работают многие бывшие сотрудники КГБ СССР, связанные по сей день с Москвой», – утверждает дипломатический источник Le Fiqaro.
Стремительное расширение Евросоюза и НАТО вплотную к границам России создает уникальную возможность для нее размещать своих агентов и в этих странах: «Россия активизировала свою бывшую агентурную сеть в странах Восточной Европы. Офис Службы внешней разведки России в Польше расположен прямо напротив административного здания МИД этой страны. Вместе с этим наблюдается активизация российский спецслужб в Болгарии и Чехии. Но Путин не забывает и о странах Западной Европы и США. В штаб-квартирах НАТО и Евросоюза выявлена целая сеть европейских чиновников, завербованных российскими разведслужбами. Все эти чиновники были уволены с работы без привлечения внимания общественности, скандалы не допускались», – рассказывает влиятельный европейский дипломат.
Le Fiqaro также пишет об активизации российской разведки на территории Франции. Как сообщил изданию представитель французских спецслужб, в прошлом году была пресечена попытка строительства православной церкви напротив Елисейского дворца, поскольку французским властям удалось установить, что в этой церкви должно было расположиться бюро российской внешней разведки. Как утверждает издание, СВР также довольно активно действует на территории закавказских государств, и в этой деятельности ей способствуют местные жители – этнические русские. «Российские агенты наводнили Азербайджан и Казахстан. Они повсюду в этих странах», утверждают источники Le Fiqaro.