Սիրիայի կառավարական զորքերը ուրբաթ օրը որոգայթ էին լարել ապստամբների դեմ Դամասկոսի մերձակայքում, որի արդյունքում զոհվեց առնվազն 40 ընդդիմադիր գրոհային, հայտնում է ВВС-ին:
Որոգայթը զինվորականների հարձակողական գործողության մի մասն էր ապստամբների դեմ:
Նույն օրը քուրդ գրոհայինները կռվում էին ջիհադիստների հետ Իրաքի սահմանից ոչ հեռու, որի արդյունքում զոհեր կան երկու կողմերից, սակայն հստակ թիվը պարզ չէ:
Նման մարտերը գնալով ավելի են տարածվում Սիրիայում՝ ավելի մեծ շրջաններ ներգրավելով քաղաքացիական պատերազմի մեջ: Սիրիայում արդեն 2 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 115 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:

26 Октябрь 2013 - 10:21 AMT
Сирийские правительственные войска в пятницу устроили засаду против мятежников недалеко от Дамаска, в результате чего погибли, по меньшей мере, 40 бойцов оппозиции, сообщает ВВС.
Засада была частью наступательной операции военных против повстанческих позиций на территории президента Башара Асада.
В тот же день, курдские боевики сражались с джихадистами вдоль границы с Ираком, в результате чего есть жертвы с обеих сторон, однако точное число неизвестно.
Такие битвы становятся все более распространенными в сирийском кровопролитии, вовлекая все большее число регионов в гражданскую войну.
Гражданская война в Сирии продолжается 2 года. За это время погибло 115 тысяч человек, 2 миллиона стали беженцами, число внутренне перемещенных лиц достигает 5 миллионов. Основная цель боевиков – создание на территории Сирии исламской страны по законам шариата.