26 Հոկտեմբեր 2013 - 11:19 AMT
Վրաստանում լռության օր է նախագահական ընտրություններից առաջ: Վաղը Վրաստանի ընտրողները ընտրաթերթիկներում կտեսնեն թեկնածուների 23 ազգանուններ, որից մեկը խորհրդարանի նախկին նախագահ Ակակի Ասատիանին հանեց իր թեկնածությունը հոգուտ Ժողովրդավարական շարժման առաջնորդ Նինո Բուրջանաձեի: Փորձագետները խոսում են իշխող կոալիցիայի ներկայացուցիչ Գեորգի Մարգվելաշվիլիի հավանական հաղթնակի մասին արդեն առաջին փուլում:
Սոցիոլոգները կանխատեսումներում միակարծիք են տեղերի բաշխման հարցում, սակայն տարաձայնություններ ունեն թվաբանական նրբություններում: Բոլորի մոտ հաղթում է Գեորգի Մարգվելաշվիլին հիմնականում 45-47 տոկոսով, նրան հաջորդում է Դավիթ Բաքրաձեն 12-18 տոկոսով և եռյակը եզրափակում է Նինո Բուրջանաձեն 7-10 տոկոսով:
Վրաստանի հայ համայնքը, որը միշտ քվեարկում է իշխանությունների օգտին, այս անգամ թեկնածուներից ոչ մեկին նախապատվություն չի տա: Ինչպես նշել են Թբիլիսիի հայ համայնքում, թեկնածուներից ոչ մեկը պատշաճ տեղ չի հատկացրել հայկական հարցին իր ծրագրում, ոչ ոք չի խոսում հայկական եկեղեցիները վերադարձնելու մասին: Բիձինա Իվանիշվիլիից բացի, որը Ջավախքում հայտարարեց թե «շատ է սիրում հայերին», ոչ ոք այլևս ոչինչ չասեց: Ավելին, թեկնածու Շալվա Նաթելաշվիլին հայտարարել է, որ «կդառնա վրացիների նախագահը»՝ ակնհայտորեն նկատի ունենալով, որ ազգային փոքրամասնություններն իրավազուրկ կլինեն իր ընտրվելու դեպքում:

В Грузии настал день тишины перед президентскими выборами. Завтра грузинские избиратели увидят в бюллетенях 23 фамилии кандидатов, однако один из них – экс-председатель парламента Акакий Асатиани снял свою кандидатуру в пользу лидера Демократического движения – единая Грузия Нино Бурджанадзе.
Эксперты говорят о вероятной победе уже в первом туре представителя правящей коалиции Георгия Маргвелашвили, который до начала избирательной компании занимал посты в правительстве страны.
Социологи в своих прогнозах единодушны по части распределения мест, но расходятся в арифметических нюансах. У всех побеждает Георгий Маргвелашвили, набирая в основном 45-47%. Следующим идет Давид Бакрадзе -12-18% и замыкает большую тройку Нино Бурджанадзе – 7-10%.
Армянская община Грузии, всегда голосующая «за власть» на этот раз не отдает предпочтения ни одному из кандидатов. Как отметили в тбилисской общине, никто из претендентов не уделяет армянскому вопросу должного места в программе, никто не говорит о возвращении армянских храмов. Кроме Бидзины Иванишвили, который заявил в Джавахке, что он «очень любит армян», больше никто ничего не сказал. Более того, один из кандидатов Шалва Нателашвили заявил, что он «станет президентом грузин», явно подразумевая, что нацменьшинства не будут иметь прав в случае его избрания.