28 Հոկտեմբեր 2013 - 08:07 AMT
Կիրակի օրը Վրաստանում կայացած նախագահական ընտրություններում հաղթել է «Վրացական երազանք» կուսակցության թեկնածու Գեորգի Մարգվելաշվիլին: Այդ մասին են վկայում մի քանի էքզիտ-փոլերի տվյալները:
Ըստ «Իեմդի» հեռուստատեսության պատվերով անցկացված հարցման, նա ստացել է ձայների 68 տոկոսը, Դավիթ Բաքրաձեի օգտին, որը հեռացող նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիի կուսակցության՝ «Միասնական ազգային շարժման» թեկնածուն է, քվեարկել է ընտրողների 17,1 տոկոսը, երրորդ տեղում է 9,9 տոկոսով «Ժողովրդավարական շարժում» կուսակցությունից Վրաստանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Նինո Բուրջանաձեն 9,9 տոկոսով:
Մյուս 19 թեկնածուները հավաքել են յուրաքանչյուրը 3 տոկոսից ոչ ավելի, վերջնական տվյալները կարող են փոխվել 1-2 տոկոսով: Ընտրացուցակներում ընդգրկված է եղել 23 թեկնածու, սակայն նրանցից մեկը՝ «Ավանդապահների միության» նախագահ ու խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ակակի Ասատիանին իր թեկնածությունը հանեց հօգուտ Նինո Բուրջանաձեի: Ըստ Վրաստանի ընտրական օրենսգրքի, ընտրություններում հաղթելու համար թեկնածուն պետք է ստանա 50 տոկոս գումարած մեկ ձայն: Ներկայութան շեմ սահմանված չէ:
Մասնակցությունն այնքան մեծ չէր՝ ԿԸՀ վերջին տվյալներով ընտրատեղամասեր է եկել ընտրողների 46,6 տոկոսը: Քվեարկածների թվում էր նաև նախկին նախագահ Էդուարդ Շևարդնաձեն՝ քվեատուփը տուն են տարել նրա համար:
Գործող նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին ընտրությունների օրն անց է կացրել Անակլիա հանգստավայրում: Մեկնաբանելով քվեարկության հնարավոր արդյունքները՝ հեռացող նախագահն ասել է, որ նա չի մեկնի երկրից: «Ես պատրաստվում եմ այն շրջանին, երբ գոնե մի փոքր կկարողանամ հանգստանալ, ուժ հավաքել: Ընդհանուր առմամբ, ես չեմ հոգնել, սակայն զգացմունքային առումով ես գերծանրաբեռնված եմ»,-ասել է նա լրագրողներին, երեկոյան վերադառնալով Թբիլիսի:
Գեորգի Մարգվելաշվիլիի նախընտրական շտաբում այսօր հայտարարել են, որ քվեարկությունն անցել է առանց լուրջ խախտումների: Սահակաշվիլիի կուսակցությունը մեղադրել է Վրաստանի իշխանություններին համատարած խախտումների մեջ: Դա, սակայն, չի խանգարել թեկնածու Դավիթ Բաքրաձեին շնորհավորել Գեորգի Մարգվելաշվիլուն: «Ընդհանուր առմամբ պատկերը պարզ է և ԿԸՀ տվյալները քիչ բան կարող են փոխել, ուստի ես շնորհավորում եմ Գեորգի Մարգվելաշվիլիին հաղթանակի կապակցությամբ և ցանկանում եմ, որ նա արդարացնի մարդկանց վստահությունը: Որպես ընդդիմության առաջնորդ ես պատրատ կլինեմ շարունակել համագործակցությունը նախագահի ու կառավարության հետ, որպեսզի մեր երկիրն առաջ շարժվի ու ժողովուրդն ավելի լավ ապրի»,-հայտարարել է քաղաքական գործիչը:
Նինո Բուրջանաձե իր հերթին մեղադրել է երկու կուսակցություններին գործարքի մեջ քվեարկությունը կեղծելու նպատակով: Բուրջանաձեն հայտարարել է, որ չի հավատում էքզի-փոլերի արդյունքներին և հուսով է, որ երկրորդ փուլ կլինի:
Մարգվելաշվիլիի կուսակից Բիձինա Իվանիշվիլին նույնպես շնորհավորել է հաղթողին ընտրություններից հետո կայացած հանրահավաքում: Նա սպասելի է համարել ընտրությունների արդյունքները:
«Դա էր իմ վերլուծության արդյունքը, եթե մենք 60 տոկոսից քիչ ստանայինք, ես կկասկածեի, որ վրաց ժողովուրդը երախտագիտության զգացմունք ունի»,-ասել է նա, հայտնում է INTERFAX.RU-ն:

27 Октябрь 2013 - 19:13 AMT
Победу на состоявшихся в воскресенье выборах президента Грузии одерживает кандидат от партии "Грузинская мечта" Георгий Маргвелашвили. Об этом свидетельствуют данные нескольких экзит-поллов — опросов избирателей на выходах с участков.
Согласно опросу, проведенному по заказу телеканала "Имеди", Маргвелашвили получил 68% голосов, за Давида Бакрадзе — кандидата от партии уходящего президента Михаила Саакашвили "Единое национальное движение" — проголосовали 17,1% избирателей, третье место с 9,9% голосов получила кандидат от партии "Демократическое движение", экс-спикер парламента Грузии Нино Бурджанадзе — 9,9%.
Остальные 19 кандидатов набрали не более 3% каждый, отметили в проводившей опрос компании ACT. По ее информации, окончательные данные могут измениться на 1-2%.
В бюллетенях на сегодняшних выборах было 23 фамилии, однако один из кандидатов, бывший спикер парламента и лидер партии "Союз традиционалистов" Акакий Асатиани снялся с предвыборной дистанции в поддержку Нино Бурджанадзе.
Согласно избирательному кодексу Грузии, для победы на выборах кандидат должен получить 50% плюс один голос избирателя. Порога явки не было.
Активность избирателей была относительно невысокой — по последним данным ЦИК Грузии, на участки пришли 46,6% избирателей.
Среди проголосовавших был и экс-президент страны Эдуард Шеварднадзе — урну для голосования ему принесли на дом. Бюллетени заполнили и находящиеся под следствием в СИЗО премьер-министр и министр обороны Грузии Вано Мерабишвили и Бачо Ахалая.
Действующий президент Михаил Саакашвили день выборов провел на курорте Анаклиа на западе Грузии. Комментируя возможные результаты голосования, уходящий глава государства заявил, что после отставки не будет уезжать из страны. "Я готовлюсь к тому периоду, когда хоть на какое-то время смогу немножко отдохнуть, собрать силы. Вообще-то, я не устал, но эмоционально я перегружен", — заявил он журналистам, вернувшись вечером в Тбилиси.
В предвыборном штабе Георгия Маргвелашвили сегодня заявили, что голосование прошло без серьезных нарушений. Партия Саакашвили "Единое национальное движение" обвинила власти Грузии в масштабных нарушениях в ходе голосования.
Это, однако, не помешало кандидату от ЕНД Давиду Бакрадзе после публикации данных экзит-поллов поздравить Георгия Маргвелашвили. "Картина в общем понятная и данные ЦИК мало что изменят, поэтому я поздравляю Георгия Маргвелашвили с победой на выборах и желаю, чтобы он оправдал доверие людей. Как лидер оппозиции я буду готов продолжать сотрудничество с президентом и правительством, чтобы наша страна продвигалась вперед и народ жил лучше", — заявил политик.
Нино Бурджанадзе, в свою очередь, обвинила обе партии в сговоре с целью фальсификации итогов голосования. Бурджанадзе заявила, что не верит экзит-поллам и рассчитывает на второй тур.
Соратник Маргвелашвили по партии премьер-министр Бидзина Иванишвили, выступая на начавшемся после закрытия участков митинге в Тбилиси, также поздравил победителя. Результаты выборов глава правительства назвал ожидаемыми.
"Это был итог моего анализа, если бы мы получили меньше 60%, я бы усомнился в том, что у грузинского народа есть чувство благодарности", — сказал он, передает INTERFAX.RU.