28 Հոկտեմբեր 2013 - 07:42 AMT
Շուրջ 100 հազար հունգարացիներ կիրակի օրը 54-կիլոմետրանոց «կենդանի շղթա» են կազմել: Ակցիայի մասնակիցները պահանջել են տարածքային հունգարական ինքնավարություն ստեղծել Տրանսիլվանիայում: Համերաշխության ցույց է անցել նաև Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում, որտեղ Ռումինիայի դեսպանատան մոտ տասնյակ մարդիկ են հավաքվել, հայտնում է euronews-ը:
Հունգարացիներն Ռումինիայում ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունն են, որոնց պաշտոնական իրավունքները ճանաչում է ԵՄ-ն ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների վերաբերյալ շրջանակային խորհրդաժողովի շրջանակներում:
Հունգարերենը պաշտոնական է համարվում ռումիներենի հետ մեկտեղ այն գավառներում, որտեղ հունգարացիները կազմում են բնակչության 20 տոկոսից ավելին: Հիմնականում այդ շրջանները գտնվում են Հյուսիսային Տրանսիլվանիայում: Հունգարացիների ընդհանուր քանակը Ռումինիայում կազմում է 1,4 մլն մարդ՝ բննակչության 6,6 տոկոսը կամ Տրանսիլվանիայի բնակչության 19,6 տոկոսը: Հունգարական բնակչությունը, որը գագաթնակետին հասավ 1910 թվականին, այժմ մշտապես կրճատվում է ուծացման ու դեպի Հունգարիա արտահոսքի պատճառով:
Հունգարացիները Ռումինիայում ավանդաբար քվեարկում են Ռումինիայի հունգարացիների ժողովրդավարական միության օգտին, որը բավականին զգալի դերակատարություն ունի երկրի քաղաքական կյանքում: Միությունը հանդես է գալիս հունգարական ազգային ինքնավարության ստեղծման օգտին, հունգարերեն լեզվի կիրառման շրջանակի ընդլայնման օգտին վարչական ու մշակութային ոլորտներում, առաջին հերթին կրթության ոլորտում: Սակայն Միությունը չունի հստակ քաղաքական կողմնորոշում, աննշան ուշադրություն հատկացնելով, օրինակ, տնտեսական հարցերին: Այդ հանգամանքը բացատրվում է նրանով, որ անհրաժեշտ է համախմբել բոլոր հունգարացի ընտրողներին՝ հաղթահարելու համար 5-տոկոսանոց արգելքը Ռումինիայի խորհրդարանի ընտրություններում:
Ռումինիայի հունգարացիներն երեք պատգամավորներ ունեն Եվրախորհրդարանում (Ռումինիային հատկացված 33 տեղերից), որոնցից երկուսը Ռումինիայի հունգարացիների ժողովրդավարական միությունից են, իսկ Լասլո Տեկեշն անկախ պատգամավոր է: 2009 թ. հունգարացիներն ինքնավարություն ունեն Ռումինիայի Սեկույսկի երկրամասում:

28 Октябрь 2013 - 07:19 AMT
Более 100 тысяч этнических венгров проживающих на северо-западе Румынии, образовали в воскресенье 54 километровую “живую цепь”. Участники акции требовали создать территориальную венгерскую автономию в Трансильвании. Демонстрация солидарности прошла и в столице Венгрии Будапеште, где у здания румынского посольства собрались десятки человек, передает euronews.
Венгры в Румынии – крупнейшее этническое меньшинство на территории современной Румынии, официальные права которого признаются ЕС в рамках рамочной конвенции по правам национальных меньшинств. Венгерский язык признается официальным наряду с румынским в уездах, где венгры составляют свыше 20% населения. В основном это регионы Северной Трансильвании. Общая численность венгров в Румынии — 1,4 млн. человек (6,6 % населения страны или 19,6% населения Трансильвании). Венгерское население, достигшее пика в 1910 году, постоянно сокращается в результате постепенной ассимиляции и миграционного оттока в Венгрию.
Венгры Румынии традиционно голосуют за Демократический союз венгров Румынии, который играет немалую роль в политической жизни страны. ДСВР выступает за создание венгерской национальной автономии, за расширение сферы применения венгерского языка в административной и культурной сферах (прежде всего, в сфере образования) и за увеличение автономии местных органов власти. Однако ДСВР не имеет четкой политической ориентации, уделяя незначительное внимание, в частности, вопросам экономики. Это обстоятельство объясняется, прежде всего, необходимостью консолидации венгерских избирателей для преодоления пятипроцентного барьера на выборах в румынский парламент.
Венгры Румынии представлены тремя депутатами в Европарламенте (из 33 мест, отведенных для Румынии) — двумя депутатами от ДСВР, а также независимым депутатом Ласло Текешем.