Տնտեսական աճի տեմպը 2013 թ. ընթացքում դանդաղել է: Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ Ազգային Ժողովում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը՝ ՀՀ Ազգային Ժողովում մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ելույթ ունենալով 2014 թ. բյուջեին նվիրված նախնական քննարկումների ժամանակ: Ըստ Տ. Սարգսյանի՝ աճի դանդաղման հիմնական պատճառները բաժանվում են 2 խմբի՝ արտաքին և ներքին: Հայաստանի հիմնական գործընկեր երկրներում գործընթացները էական ազդեցություն են թողել Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի վրա, իսկ Համաշխարհային բանկն ու Արժույթի միջազգային հիմնադրամը նվազեցրել են մակրոտնտեսական ցուցանիշների կանխատեսումները գլոբալ առումով:
Ներքին գործոններից Տ. Սարգսյանն առանձնացրեց բիզնես միջավայրի դանդաղ բարելավումը, որոշ առումով՝ նաև նահանջը: Մասնավոր ներդրումներ/ՀՆԱ հարաբերակցությունը վերջին 5 տարում նվազել են: Թեև doing business-ում 48-րդն են, սակայն, ըստ Տ. Սարգայանի, կարող ենք լինել առաջին քսանյակում; Բացի այդ՝ մի շարք ցուցանիշների գծով 100-րդ տեղից ցածր ենք: Դա վերաբերում է վարչարարությանը, առևտրի պայմաններին, հարկային բեռին, պայմանագրերի կատարմանը: Բյուրոկրատիայի բարձր աստիճան կա շինթույլտվությունների ոլորտում:
Տ. Սարգսյանն ասաց նաև, որ կենտրոնական բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոոկոսադրույքի կես տոկոսային կետով բարձրացումը (ներկայում այն 8,5% է) զսպողական ազդեցություն է թողել տնտեսական միջավայրի վրա:
Կառավարությունը հետևողականորեն բարձրացնելու է աշխատավարձերը, այդ թվում՝ մասնավոր ոլորտում: Նրա խոսքով՝ նվազագույն աշխատավարձը 35 հազ. դրամից առաջիկա տարիներին հասցնելու են 70 հազ. դրամի:
Նշենք, որ ներկայում նվազագույն աշխատավարձը 45 հազ. դրամ է, 2014 թ. բյուջեի նախագծում նշված է 50 հազ. դրամը: 2014 թ. հուլիսի 1-ից քաղծառայողների աշխատավարձը կբարձրանա մոտ 40%-ով:
Ըստ ԱՄՀ «Գլոբալ տնտեսական կանխատեսում» (World Economic Outlook – WEO)զեկույցի, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2013 թվականին կարող է կազմել 4,6 տոկոս, 2014 թ.՝ 4,8 տոկոս, իսկ 2018-ին՝ 5,5 տոկոս: ԱՄՀ զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանի տնտեսության աճի դանդաղումը 2013 թ. հիմնականում պայմանավորված է գյուղատնտեսության ոլորտում տեմպերի դանդաղեցման հետ 2012 թ. նախորդ ցուցանիշների համեմատ: Զեկույցի հեղինակները դա կապում են կլիմայական պայմանների ու գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման հետ:
Ըստ զեկույցի ապրիլյան տարբերակի, ՀՆԱ աճը Հայաստանում 2013 թ. համար կազմել է 4,5 տոկոս, իսկ 2014-ին կանխատեսվում է 4,1 տոկոս:
Ըստ վիճակագրության, Հայաստանում միջին ամսական աշխատավարձը 2013 թ. սեպտեմբերին կազմել է 150 130 դրամ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 5,8 տոկոսով: Ընդ որում սեպտեմբերին՝ օգոստոսի համեմատ աշխատավարձի մակարդակը նվազել է 0,3 տոկոսով: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-սեպտեմբերին աշխատավարձը կազմել է 146 367 դրամ, ինչն ավելի է 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 4 տոկոսով:
Կառավարության 2013-2017 թթ. ծրագրով նախատեսվում է նվազագույն աշխատավարձի ամենամյա բարձրացում: Ըստ ծրագրի 2014 թ. նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 50 հազար դրամ, 2015-ին՝ 55 հազար, 2016-ին՝ 62,5 հազար, իսկ 2017 թ.՝ 70 հազար դրամ: «Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն 2013 թ. հուլիսի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացել է 30 տոկոսով՝ կազմելով 45 հազար դրամ, ինչը պահանջեց պետբյուջեից լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ: Աշխատավարձերի հաշվարկի նոր համակարգը կներմուծվի 2014 թ. հունվարի 1-ից, ինչը բյուջեից կպահանջի լրացուցիչ 50 մլրդ դրամ:

28 Октябрь 2013 - 07:40 AMT
В парламенте Армении на совместном заседании подкомиссий приступили к предварительным обсуждениям проекта государственного бюджета страны на 2014 год. В своей вступительной речи премьер-министр Армении Тигран Саркисян обратил внимание на то, что темпы роста экономик в 2013 году замедлились по 2 основным причинам – внешним и внутренним. В глобальном смысле Всемирный банк и Международный валютный фонд понизили прогнозы экономического роста по Армении в связи с тем, что процессы, протекающие в основных странах – партнерах, оказали значительное влияние на экономику страны.
Что же касается внутренней бизнес-среды, то, по словам премьера, она медленно улучшается. Саркисян уверен, что Армения в докладе ВБ Doing Business может войти в двадцатку вместо нынешнего 48 места. Тем не менее, по некоторым показателям в этом рейтинге Армения находится ниже 100 места, в частности, это касается администрирования, условий торговли, налогового бремени, выполнения договоров.
В связи с этим глава правительства добавил, что сдерживающее влияние на экономическую среду оказало повышение ставки рефинансирования со стороны Центрального банка Армении на 0,5 п.п. до 8,5%. Саркисян также обратился к повышению зарплат, отметив, что в ближайшие годы размер минимальной зарплаты будет повышен до 70 тыс драмов.
Согласно октябрьскому докладу МВФ «Глобальный экономический прогноз» (World Economic Outlook – WEO), рост ВВП Армении в 2013 году может составить 4,6%, в 2014 году – 4,8%, а в 2018 году – 5,5%. В докладе МВФ подчеркивается, что замедление роста экономики Армении в 2013 году, в основном, будет обусловлено замедлением роста в сельскохозяйственной сфере по сравнению с высокими показателями 2012 года, что авторы доклада связывают, в частности, с благоприятными климатическими условиями, а также повышением цен на газ и тарифов на электроэнергию.
Согласно апрельской редакции WEO, прогноз по росту ВВП Армении на 2013 год составлял 4,5%, а на 2014 год – 4,1%.
Согласно статданным, среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 5,8%, составив 150 130 драмов. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в госорганизациях среднемесячная зарплата в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 3,9%, составив 119 403 драмов, а вот в сентябре по сравнению с августом 2013 года рост составил 1,5%. Одновременно в январе-сентябре 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост зарплаты составил 2,5% – 116 536 драмов.