Սիրիական զորքերը այսօր ազատագրել են Սադադ քրիստոնեական քաղաքը: Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը տեղական հեռուստակայանի վրա հղումով, ոչնչացվել է ահաբեկիչների վերջին հենակետն այդ բնակավայրի արևելյան մասում Դամասկոս-Հոմս ռազմավարական մայրուղու հարևանությամբ:
Սիրիացի սպան, որը գլխավորում էր գործողությունը, նշել է, որ գրոհայինները որպես կրակակետ են օգտագործել Սբ Թեոդորսի եկեղեցին: Սադադի մատույցներում ջախջախվել են ավազակային խմբավորումները, որոնք օգնության էին գնում պաշարված ահաբեկիչներին
Ըստ տեղական Al Maadin հեռուստաալիքի, բոլոր ճանապարհները, որ տանում են լեռնային Քալյամուն քաղաքից, որտեղ պահպանվում է զինյալների խոշոր հենակետը, դեպի քարքարոտ ճանապարհը Հոմսի ուղղությամբ, վերահսկվում են կանոնավոր զորքերի կողմից: Սիրիական ՌՕՈւ հարվածներ են հասցնում հակառակորդի դիրքերին: Հրետանին գնդակոծում է Դերաա քաղաքի ծայրամասերը, ուր ներթափանցել են գրոհայինների կազմավորումները:
Մինչ պատերազմը քրիստոնյաները Սիրիայում կազմում էին բնակչության 10 տոկոսը: 2011 թ. ի վեր սպանվել է մոտ 1000 քրիստոնյա, ավերվել է 40 եկեղեցի, շուրջ 300 հազար քրիստոնյաներ փախել են երկրից:

Сирийские войска освободили сегодня христианский город Садад к северу от Дамаска. Как сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на местную телестанцию, был уничтожен последний оплот террористов в восточной части этого населенного пункта рядом со стратегическим шоссе Дамаск – Хомс.
Сирийский офицер, командовавший операцией, отметил, что боевики использовали в качестве огневой позиции церковь Святого Теодороса. На подступах к Сададу были разгромлены бандформирования, которые перебрасывались на помощь окруженным террористам.
По информации местной телестанции Al Maadin, все дороги, ведущие от горного района Калямун, где сохраняется крупный оплот вооруженных группировок, в сторону каменистой пустыни к югу и юго-востоку от Хомса, контролируются регулярными войсками. Сирийские ВВС наносят удары по позициям противника. Артиллерия ведет обстрел окраин города Дераа, в который просочились формирования боевиков.
Боевики в сирийской провинции Алеппо 24 апреля похитили двух священнослужителей – митрополита Алеппского Павла Язиджи из Антиохийского патриархата Греческой православной церкви и митрополита Марка Григория Юханну Ибрагима из Сиро-Яковитской церкви.