Եգիպտոսի ոստիկանության երեք աշխատակիցներ այսօր սպանվել են Կահիրեից ոչ հեռու գրոհայինների լարած որոգայթի արդյունքում, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը տեղական ԶԼՄ-ների վրա հղումով:
Ծայրահեղականները հարձակվել են ոստիկանության պարեկախմբի վրա, կրակ են բացել, հետո հեռացել անհայտ ուղղությամբ: Հանցագործության վայր ժամանած զինծառայողները հայտնաբերել են 55 կրակած պարկուճ:
«Մահմեդական եղբայրների» առաջնորդներցի մեկը՝ Մուհամմեդ Մուրսին ընտրվեց Եգիպտոսի նախագահ 2012թ., երբ պաշտոնից հեռացավ Հոսնի Մուբարաքը: Մեկ տարում նա հասցրեց փլուզել երկրի տնտեսությունը և փորձեց շարիաթի օրենքներ սահմանել: 2013թ. հունիս-հուլիսին երկրի բնակչությունը մոտ 15 մլն ստորագրություն հավաքեց՝ պահանջելով Մուրսիի հրաժարականը: Հուլիսի 3-ին զինվորականներն իրազեկեցին Մուրսիին, որ նա այլևս նախագահ չէ:
Այն բանից հետո երբ օգոստոսի 14-ին զինվորականները ցրեցին Մուրսիի կողմնակիցների ճամբարն ու Կահիրեում հարյուրավոր մարդիկ սպանվեցին, երկրում արտակարգ իրավիճակ հայտարարվեց, որը գործում է մինչ օրս:
Այսօրվա դրությամբ Հյուսիսային Սինայն Եգիպտոսի ամենաանհանգիստ շրջաններից է, որտեղ գրեթե ամեն օր հարձակումներ են լինում ոստիկանների ու զինվորականների դեմ: Չնայած շարունակվող ռազմական գործողությանը, բանակին չի հաջողվում սանձել գրոհայիններին, որոնց մեծ մասը ապօրինաբար է ներթափանցում երկիր Գազայի հատվածից: Դակահլիա գավառն առաջին անգամ է հայտնվել ապօրինի կազմավորումների նշանառության տակ:

Трое сотрудников египетской полиции стали сегодня жертвами засады, организованной боевиками в районе города Эль-Мансура (провинция Дакахлия) к северу от Каира, пишет ИТАР-ТАСС со ссылкой на местные СМИ.
Экстремисты совершили нападение на полицейский патруль, открыв по нему огонь из автоматического оружия, затем скрылись в неизвестном направлении. Прибывшие на место преступления военнослужащие обнаружили 55 отстрелянных гильз.
Мохаммед Мурси был избран президентом Египта в 2012 году, после ухода в отставку Хосни Мубарака. За год он успел полностью развалить экономику, а также пытался установить в Египте законы шариата. В июне-июле 2013 года население страны, недовольное правлением исламистов, собрало около 15 миллионов подписей за отставку Мурси. 3 июля египетская армия уведомила Мохаммеда Мурси, что он больше не является президентом Египта.
После того как 14 августа в ходе разгона военными лагерей сторонников Мурси в Каире были убиты несколько сотен человек, в стране был введен режим чрезвычайного положения, действующий до настоящего времени.
На сегодняшний день одним из наиболее неспокойных районов страны остается Северный Синай, где практически ежедневно совершаются нападения на военнослужащих и полицейских. Несмотря на продолжающуюся там военную операцию, армии не удается справиться с боевиками, большинство из которых незаконно проникает на территорию страны из сектора Газа. Провинция Дакахлия впервые оказалась под прицелом незаконных формирований.