28 Հոկտեմբեր 2013 - 11:49 AMT
«Պատմականորեն Ադրբեջանը, Թուրքմենստանը, Աֆղանստանը, Հնդկաստանը, Պակիստանն ու Միջին Ասիան եղել են պարսկական քաղաքակրթության ու մշակույթի գոտում»,-հայտարարել է Իրանի մշակույթի նախարար Ալի Ջանաթին: Անդրադառնալով պարսիկ բանաստեղծ Նիզամիի շիրմաքարին պարսկերեն մակագրությունները թրքալեզու գրություններով փոխարինելու նախաձեռնությանը՝ նախարարն ասել է. «Անհեռատես մարդիկ, որոնք ջանք չեն խնայում ոչնչացնելու համար Իրանի մշակութային արժեքները, չեն հասնի իրենց նպատակին», հայտնում է IRIB գործակալությունը:
Վերջին տարիներին Իրանի ու Ադրբեջանի հարաբերություններում լուրջ տարաձայնություններ կան մշակութային ու պատմական հարցերի շուրջ: Ըստ իրանական կողմի, Ադրբեջանը, բավական չէ, որ ներկայացնում է պարսիկ գրող Նիզամի Գյանջևիին որպես ադրբեջանցի պոետ, յուրացնում է նաև իրանական երաժշտական գործիքները, իսկ հիմա էլ մարզական չովանգ խաղը, ինչն առաջացնում է Իրանի պաշտոնյաների ու մշակութային գործիչների դժգոհությունը:
«Մենք համատեղ նիստ կգումարենք այդ ոլորտի համար պատասխանատու ԱԳՆ ու Մշակութային ժառանգության կազմակերպության պաշտոնյաների հետ չովանգ խաղի շուրջ զարգացումների վերաբերյալ: Վստահ եղեք, մենք թույլ չենք տա, որ մեզ պատկանող չովանք խաղը գրանցվի Ադրբեջանի անվան տակ»,-հայտարարել է սպորտի ու երիտասարդության հարցերի գծով նախարարի պաշտոնակատար Սեյեդ Ռեզա Սալեհի Ամիրը:
Ադրբեջանը հավակնում է ոչ միայն Իրանի մշակութային ժառանգությանն, այլ նաև Հյուսիսային Ադրբեջան գավառին, որտեղ բնակչության մեծ մասը թրքալեզու պարսիկներ են:
Նիզամի Գյանջևին, որի լրիվ անունն է Նիզամ ադ-Դին Աբու Մուհամմադ Իլյաս իբն-Յուսուֆ իբն-Զաքի իբն-Մու'այյադ, (ծնվ. մոտ 1141 թ. Գանձակ, մահ. 1209 թ. Գանձակ , Պարսկաստան) պարսկական բանաստեղծական արվեստի դասական է, միջնադարյան Արևելքի մեծագույն բանաստեղծներից մեկը, որը պարսկական դյուցազներգության մեջ բերել է ռեալիստական ոճ։ Նրա ստեղծագործությունը մեծ ազդեցություն է ունեցել Հաֆիզի, Ռումիի ու Սաադիի վրա: Նրա պոեմների հերոսները՝ Խոսրովն ու Շիրինը, Լեյլին ու Մեջնունը, Իսկանդերը մինչ օրս հանրահայտ են ինչպես իսլամական աշխարհում, այնպես էլ այլ երկրներում: 1991 թվականը ՅՈւՆԵՍԿՕ-ն հայտարարել է Նիզամիի տարի պոետի 850-ամյակի պատվին:
Ադրբեջանական իշխանությունների կարգադրությամբ ոչնչացվում են Նիզամի Գյանջևիի շիրմաքարի պարսկերեն գրությունները:

«Исторически Азербайджан, Туркменистан, Афганистан, Индия, Пакистан и Средняя Азия находились в зоне иранской цивилизации и культуры»,– об этом заявил министр культуры и исламской ориентации Ирана Али Джаннати. Касаясь инициативы Азербайджана по замене поэтических надписей на фарси, выгравированных на могиле иранского поэта Низами Гянджеви, текстом на тюркском языке, министр отметил: «Недальновидные лица, не жалеющие усилий для уничтожения культурных ценностей Ирана, языка и литературы, не добьются своей цели», сообщает агентство IRIB. За последние годы в отношениях между Ираном и Азербайджаном наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов. По утверждению иранской стороны, Азербайджан, кроме представления иранского поэта Низами Гянджеви как азербайджанского, присваивает также иранские музыкальные инструменты, а сейчас и спортивную игру човган (polo), что вызывает недовольство иранских должностных лиц и деятелей культуры. «Мы созовем совместное заседание с ответственными за эту сферу чиновниками МИД и Организации культурного наследия в связи с развитиями событий вокруг игры човган. Будьте уверены, мы не позволим, чтобы принадлежащая нашему любимому Ирану игра човган была зарегистрирована на имя Азербайджана», – заявил и.о. министра спорта и по делам молодежи Ирана Сейед Реза Салехи Амир.
Низами Гянджеви Абу Мухаммед Ильяс ибн Юсуф (около 1141, Гянджа, современный Азербайджан — около 1209, там же) — классик персидской поэзии, один из крупнейших поэтов средневекового Востока, крупнейший поэт-романтик в персидской эпической литературе, привнесший в персидскую эпическую поэзию разговорную речь и реалистический стиль. Его творчество оказало влияние на таких великих поэтов, как Хафиз, Джалаладдин Руми и Саади. Его пять больших поэм («Хамсе») раскрывают и исследуют разнообразные темы из различных областей знаний и снискали огромную славу, на что указывает большое число сохранившихся списков его произведений. Герои его поэм — Хосров и Ширин, Лейли и Меджнун, Искандер — до сих пор остаются общеизвестными как во всем исламском мире, так и в других странах. 1991 год был объявлен ЮНЕСКО годом Низами в честь 850-летия поэта.
Распоряжением азербайджанских властей уничтожаются орнаменты на могиле иранского поэта Низами Гянджеви с надписью на фарси.