Լիբանանի շիաների «Հեզբոլլահ» շարժման առաջնորդ Հասան Նասրալլան մեղադրել է Սաուդյան Արաբիային Սիրիայի գծով Ժնևի խաղաղ խորհրդաժողովը ձախողելու մեջ, գրում է «Ինտերֆաքսը» լիբանանյան The Daily Star թերթի վրա հղումով: «Աշխարհը սկսել է հասկանալ, որ սիրիական ճգնաժամը չունի ռազմական լուծում, և ելքը միայն քաղաքական կարող է լինել, առանց նախապայմանների երկխոսության միջոցով: Սակայն Սաուդյան Արաբիան դեռևս չի ողջունում Սիրիայի հակամարտության քաղաքական լուծման հեռանկարը»,-ասել է Նասրալլան:
Ըստ նրա, Էռ Ռիյադը սպառել է Սիրիայի նախագահ Ասադին տապալելու բոլոր հնարավոր միջոցները, ինչպիսիք են տասնյակ հազարավոր գրոհայինների գործուղումը Սիրիա:
«Համառությունն ու ռազմական լուծման պահանջները կհանգեցնեն մարտերի շարունակությանը, զոհերի ու ավերածությունների, ինչպես նաև բացասաբար կանդրադառնան հարևան երկրների վրա»,-ասել է «Հեզբոլլահի» ղեկավարը: Նա նշել է, որ Սաուդյան Արաբիան չպետք է բաց թողնի Ժնևում խաղաղ խորհրդաժողովի հնարավորությունը՝ նշելով, որ ժամանակը ընդդիմադիրների դեմ է աշխատում:
«Ժնև-2»-ի գումարման նախաձեռնողներն են Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ն: Արաբական պետությունների լիգայի գլխավոր քարտուղար Նաբիլ ալ Արաբին կիրակի օրը հայտարարել էր, որ Սիրիայի գծով խորհրդաժողովը տեղի կունենա նոյեմբերի 23-ին: Սիրիայի փոխվարչապետ Քադրի Ջամիլը նշել է նոյեմբերի 23-24-ը:
Հոկտեմբերի 13-ին Սիրիայի ընդդիմադիր գլխավոր ուժը՝ Սիրիայի ազգային խորհուրդը հայտարարեց, որ մտադիր չէ մասնակցել առաջիկա բանակցություններին: Նրան միացան ևս 20 իսլամիստական խմբավորումներ:

Лидер ливанского шиитского движения "Хезболлах" Хасан Насралла обвинил Саудовскую Аравию в попытке сорвать женевскую мирную конференцию по Сирии, пишет Интерфакс со ссылкой на ливанскую газету The Daily Star.
"Мир стал понимать, что военного решения сирийского кризиса быть не может, и что выход может быть только политическим, при помощи диалога без предварительных условий. Однако Саудовская Аравия все еще не рада перспективе политического решения конфликта в Сирии", – сказал Насралла.
По его словам, Эр-Рияд израсходовал все доступные средства свержения сирийского президента Башара Асада, такие как направление десятков тысяч своих бойцов в Сирию.
"Упрямство и настойчивое требования военного решения приведут только к продолжению боев, к жертвам и разрушениям, а также негативно скажутся на соседних странах", – отметил лидер "Хезболлах". Он подчеркнул, что Садовская Аравия не должна упускать возможности мирной конференции в Женеве, отметив, что время работает против оппозиционеров.
Инициаторами созыва "Женевы-2" выступили РФ и США. Генсек Лиги арабских государств Набиль аль-Араби заявил ранее в воскресенье, что конференция по Сирии состоится 23 ноября. Вице-премьер Сирии Кадри Джамиль называл сроки 23-24 ноября.
13 октября основная политическая сила сирийской оппозиции Сирийский национальный совет (СНС) заявила, что не собирается участвовать в предстоящих переговорах "Женева-2" с рядом западных стран по урегулированию сирийского кризиса. К ней присоединились еще 20 исламистских группировок.