Հոկտեմբերի 29-ին Թուրքիայում նշում են Հանրապետության օրը: 90 տարի առաջ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը, կոտորելով Իզմիրի հունական բնակչությունն ու տապալելով վերջին 36-րդ Վահիդեդդին սուլթանին, հայտարարեց Թուրքական հանրապետության ստեղծման մասին: «Քեմալն իր հաղթանակը նշեց հրի մատնելով Իզմիրն ու ոչնչացնելով ամբողջ քրիստոնեական բնակավայրեր»,-ասել է այդ առիթով Ուինսթոն Չերչիլը: Օսմանյան կայսրության քրիստոնյաների արյան վրա ստեղծված Թուրքիան հեռու չի գնացել իր հիմնադիր հորից:
Հենց Աթաթուրքը սկսեց ազգայնամոլական քաղաքականություն վարել, որի կարգախոսը դարձավ «երջանիկ է նա, ով թուրք է» արտահայտությունը: Ճիշտ է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերից դպրոցականներն արդեն պարտադրված չեն ամեն առավոտ սկսել այդ կարգախոսով: Աթաթուրքը քիչ բան չարեց Թուրքիայի համար՝ չեղյալ հայտարարեց խալիֆայությունը, ազգանուններ տվեց թուրքերին, հավասարեցրեց կանանց իրավունքները, վերացրեց չադրայի պարտադիր կրումը: Սակայն այդ ամենի հետ մեկտեղ Թուրքիան շարունակեց և շարունակում է մնալ խիստ ավտորիտար երկիր, ուղղակի Աթաթուրքի փոխարեն Էրդողանն է, իսկ բոլոր խոսակցությունները ժողովրդավարության ու ԵՄ-ին անդամակցելու մասին զուտ խոսակցություններ են: Տոնակատորությունն անցնում է ինչպես ընդունված է՝ ղեկավարությունը ծաղկեպսակ է դրել Աթաթուրքի դամբարանին, Աբդուլլահ Գյուլը պատվավոր այցելուների գրքում գրել է. «Շուրջ մեկ դարում գրանցած հաջողությունների շնորհիվ այսօր Թուրքան վերածվել է մի երկրի, որտեղ առաջընթաց է արձանագրվում բոլոր ոլորտներում և որը տարածաշրջանային ձգողականության գլոբալ կենտրոն է: Մենք հպարտանում ենք մեր Հանրապետության ականավոր հաջողություններով, պահպանում ենք պատգամներն ու հավատով և վճռականությամբ աշխատում ենք մեր նոր նախաձեռնությունների շնորհիվ ավելի մեծ նվաճումների հասնել»:
Սակայն Թուրքիայում չեն հիշում, որ 90 տարի առաջ ստորագրվեց Լոզանի պայմանագիրը, որով միայն Թուրքիայի անկախությունը չէ, որ ճանաչվում էր: Պայմանագրի հոդվածներում ասվում էր, որ թուրքերը պետք է վերացնեն ռազմական ներկայությունը սևծովյան նեղուցներում: Թուրքական Մոսուլ գավառը, որտեղ կան նավթի հարուստ հանքեր, ըստ պայմանագրի անցավ Իրաքին: Եթե ճշգրիտ լինենք, Մոսուլր թուրքական չէր, այն ուղղակի մտնում էր Օսմանյան կայսրության մեջ:
Հունաստանը պարտավորվում էր հատուցել «Անատոլիային հասցված հելլենական բանակի կամ հելլենական վարչակազմի գործողությունների արդյունքում հասցված վնասը»: Մյուս կողմից, Թուրքիան, նկատի ունենալով Հունաստանի վիճակը, հրաժարվում էր բոլոր նկրտումներից: Ազգությամբ հույները բնակչության փոխանակման պատրվակով արտաքսվում էին Թուրքիայի տարածքից, բացառությամբ Կոստանդնուպոլսի: Այժմ Ստամբուլում մոտ 4000 հույն է բնակվում: Թուրքիան հասավ նրան, որ Անտանի երկրները հրաժարվեցին հայերի «ազգային օջախի» գաղափարից: Օսմանյան կայսրությունում բնակվող շուրջ 2 մլն հայերից մնացին Ստամբուլում բնակվող 60-70 հազար հայերը:
Այժմ Թուրքիան ընտրության առջև է՝ հետևել Քեմալի պատգամներին թե երկիրը վերածել իսլամական հանրապետության: Գլխավոր շտաբը, որը որոշումներ էր կայացնում, այժմ գրեթե չի գործում, բոլոր հարցերը լուծում է Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը, իսկ ավելի շուտ անձամբ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Ճիշտ է, եթե Թուրքիան լուծի քրդական հարցը, երկրում կարող է խաղաղություն հաստատվել: Բայց առայժմ քրդերը վճռական են պաշտպանելու իրենց անկախությունն ու ինքնավարություն են պահանջում:
Նման արյունալի անցյալով ու մշուշոտ ապագայով է Թուրքիան սկսում վերջին տասնամյակը 100-ամյակից առաջ: 10 տարին մեծ ժամկետ չէ, բայց փոքր էլ չէ, եթե իրադարձությունները զարգանան ոչ այնպես, ինչպես կցանկանար Էրդողանը՝ այլ ուղղությամբ: Թե հատկապես որ, ցույց կտան ընտրությունները:

29 Октябрь 2013 - 11:17 AMT
29 октября в Турции отмечают День Республики. 90 лет тому назад Мустафа Кемаль Ататюрк, вырезав греческое население Смирны (Измира) и свергнув последнего, 36-го султана Вахидеддина, объявил о создании Турецкой республики. «Кемаль отпраздновал свой триумф превращением Смирны в пепел и истреблением целых христианских населений», – сказал в этой связи Уинстон Черчилль. Созданная на крови и костях христианского населения Османской империи, нынешняя Турция недалеко ушла от отца-основателя. Именно Ататюрк начал проводить политику национализма, лозунгом которого стала его фраза: «Как счастлив говорящий: «я турок!» (Ne mutlu Türküm diyene!)». Правда, с октября нынешнего года школьникам уже не надо повторять каждое утро клятву верности. Вообще-то Ататюрк многое сделал для Турции – отменил халифат, ордена дервишей, чадру, уравнял женщин в правах, дал туркам фамилии. Но вместе с тем Турция продолжала и продолжает оставаться жесткой авторитарной страной, просто вместо Ататюрка – Эрдоган, а все разговоры о демократии и вступлении в ЕС – всего лишь разговоры.
Праздник проходит как заведено: руководство возложило венок к мавзолею Ататюрка, а Абдулла Гюль написал в Книге почетных посетителей: «Благодаря успехам, достигнутым за почти что вековой срок, сегодня Турция превратилась в страну, которая достигает прогресса во всех сферах и является глобальным центром притяжения. Мы гордимся выдающимися успехами нашей Республики, храним завещанные нам ценности, и с верой и решимостью трудимся над тем, чтобы благодаря новым инициативам добиться ещё более высоких достижений».
Однако в Турции не вспоминают, что 90 лет тому назад, 24 июля 1923 года был подписан Лозаннский договор, по которому признавалась не только независимость Турции. В статьях договора указывалось, что турки убирают военные укрепления в Черноморских проливах. Турецкая провинция Мосул, где находятся богатые месторождения нефти, по договору отошла к Ираку. Если уж быть точным, то Мосул не был турецким, он просто входил в состав Османской империи.
Греция обязывалась возместить «ущерб, причиненный в Анатолии противными законам войны действиями эллинской армии или эллинской администрации». С другой стороны, Турция, принимая во внимание положение Греции, отказывалась от всяких претензий на репарации. Этнические греки под видом обмена населения выдворялись со всей территории Турции, за исключением Константинополя. Сейчас в Стамбуле проживает всего около 4000 греков. Турция добилась отказа Антанты от создания «национального очага» армян. От двух миллионов армян, населявших Османскую империю осталось 60-70 тысяч, которые живут в Стамбуле.
Нынешняя Турция стоит перед выбором – следовать заветам Кемаля, или превращать страну в исламскую республику. Генштаба, который принимал решения, почти нет – всеми самолично правит Партия справедливости и развития (АКР), а вернее Реджеп Тайип Эрдоган. Правда, если Турция решит курдский вопрос, то может в стране воцарится мир и спокойствие. Но пока курды полны решимости отстаивать свою независимость и требуют автономии.
С таким кровавым прошлым и неясным будущим Турция начинает последнее десятилетие перед столетней годовщиной. 10 лет – срок небольшой, но и не маленький, если события начнут развиваться не так, как хочется Эрдогану, а в другом ключе. Вот в каком – покажут выборы следующего года.