Հոկտեմբերի 29-ին Թուրքիայում նշում են Հանրապետության օրը: 90 տարի առաջ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքը, կոտորելով Իզմիրի հունական բնակչությունն ու տապալելով վերջին 36-րդ Վահիդեդդին սուլթանին, հայտարարեց Թուրքական հանրապետության ստեղծման մասին: «Քեմալն իր հաղթանակը նշեց հրի մատնելով Իզմիրն ու ոչնչացնելով ամբողջ քրիստոնեական բնակավայրեր»,-ասել է այդ առիթով Ուինսթոն Չերչիլը: Օսմանյան կայսրության քրիստոնյաների արյան վրա ստեղծված Թուրքիան հեռու չի գնացել իր հիմնադիր հորից:
Հենց Աթաթուրքը սկսեց ազգայնամոլական քաղաքականություն վարել, որի կարգախոսը դարձավ «երջանիկ է նա, ով թուրք է» արտահայտությունը: Ճիշտ է ընթացիկ տարվա հոկտեմբերից դպրոցականներն արդեն պարտադրված չեն ամեն առավոտ սկսել այդ կարգախոսով: Աթաթուրքը քիչ բան չարեց Թուրքիայի համար՝ չեղյալ հայտարարեց խալիֆայությունը, ազգանուններ տվեց թուրքերին, հավասարեցրեց կանանց իրավունքները, վերացրեց չադրայի պարտադիր կրումը: Սակայն այդ ամենի հետ մեկտեղ Թուրքիան շարունակեց և շարունակում է մնալ խիստ ավտորիտար երկիր, ուղղակի Աթաթուրքի փոխարեն Էրդողանն է, իսկ բոլոր խոսակցությունները ժողովրդավարության ու ԵՄ-ին անդամակցելու մասին զուտ խոսակցություններ են: Տոնակատորությունն անցնում է ինչպես ընդունված է՝ ղեկավարությունը ծաղկեպսակ է դրել Աթաթուրքի դամբարանին, Աբդուլլահ Գյուլը պատվավոր այցելուների գրքում գրել է. «Շուրջ մեկ դարում գրանցած հաջողությունների շնորհիվ այսօր Թուրքան վերածվել է մի երկրի, որտեղ առաջընթաց է արձանագրվում բոլոր ոլորտներում և որը տարածաշրջանային ձգողականության գլոբալ կենտրոն է: Մենք հպարտանում ենք մեր Հանրապետության ականավոր հաջողություններով, պահպանում ենք պատգամներն ու հավատով և վճռականությամբ աշխատում ենք մեր նոր նախաձեռնությունների շնորհիվ ավելի մեծ նվաճումների հասնել»:
Սակայն Թուրքիայում չեն հիշում, որ 90 տարի առաջ ստորագրվեց Լոզանի պայմանագիրը, որով միայն Թուրքիայի անկախությունը չէ, որ ճանաչվում էր: Պայմանագրի հոդվածներում ասվում էր, որ թուրքերը պետք է վերացնեն ռազմական ներկայությունը սևծովյան նեղուցներում: Թուրքական Մոսուլ գավառը, որտեղ կան նավթի հարուստ հանքեր, ըստ պայմանագրի անցավ Իրաքին: Եթե ճշգրիտ լինենք, Մոսուլր թուրքական չէր, այն ուղղակի մտնում էր Օսմանյան կայսրության մեջ:
Հունաստանը պարտավորվում էր հատուցել «Անատոլիային հասցված հելլենական բանակի կամ հելլենական վարչակազմի գործողությունների արդյունքում հասցված վնասը»: Մյուս կողմից, Թուրքիան, նկատի ունենալով Հունաստանի վիճակը, հրաժարվում էր բոլոր նկրտումներից: Ազգությամբ հույները բնակչության փոխանակման պատրվակով արտաքսվում էին Թուրքիայի տարածքից, բացառությամբ Կոստանդնուպոլսի: Այժմ Ստամբուլում մոտ 4000 հույն է բնակվում: Թուրքիան հասավ նրան, որ Անտանի երկրները հրաժարվեցին հայերի «ազգային օջախի» գաղափարից: Օսմանյան կայսրությունում բնակվող շուրջ 2 մլն հայերից մնացին Ստամբուլում բնակվող 60-70 հազար հայերը:
Այժմ Թուրքիան ընտրության առջև է՝ հետևել Քեմալի պատգամներին թե երկիրը վերածել իսլամական հանրապետության: Գլխավոր շտաբը, որը որոշումներ էր կայացնում, այժմ գրեթե չի գործում, բոլոր հարցերը լուծում է Արդարության ու զարգացման կուսակցությունը, իսկ ավելի շուտ անձամբ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը: Ճիշտ է, եթե Թուրքիան լուծի քրդական հարցը, երկրում կարող է խաղաղություն հաստատվել: Բայց առայժմ քրդերը վճռական են պաշտպանելու իրենց անկախությունն ու ինքնավարություն են պահանջում:
Նման արյունալի անցյալով ու մշուշոտ ապագայով է Թուրքիան սկսում վերջին տասնամյակը 100-ամյակից առաջ: 10 տարին մեծ ժամկետ չէ, բայց փոքր էլ չէ, եթե իրադարձությունները զարգանան ոչ այնպես, ինչպես կցանկանար Էրդողանը՝ այլ ուղղությամբ: Թե հատկապես որ, ցույց կտան ընտրությունները:

29 October 2013 - 13:55 AMT
Ankara marks the 90th anniversary of the proclamation of the Turkish Republic on October 29. Mustafa Kemal Ataturk who massacred the Greek population of Smyrna (Izmir) and dethroned the last, 36th Sultan Mehmed Vahideddin, proclaimed the Turkish Republic in 1923.
“Kemal celebrated his triumph by reducing Smyrna to ashes and slaughtering the Christian population there,” Winston Churchill said upon proclamation of the Republic.
Built on the blood and bones of the Christian population of the Ottoman Empire, present-day Turkey is not much better than its founding father. It was Ataturk who initiated the policy of nationalism, with the phrase How happy is the one who says "I am Turkish" (Ne mutlu Türküm diyene!) as its motto, which, however, became non-obligatory in the country’s schools according to a new package of reforms.
Ataturk has done a lot for his country by cancelling the caliphate, orders of Dervishes, veils, giving equal rights to women and family names to Turks. Still, Turkey remains a cruel and authoritarian country, where democracy and European values remain mere talk, with Erdogan coming to replace Ataturk.
The celebrations went as usual: after President Abdullah Gül laid a wreath on Ataturk’s tomb, he stood with other attendees for National Anthem.
“As we approach our country’s centennial anniversary, our gains [and successes instill a sense of] pride in us, [as we bear witness to Turkey’s] rise in all fields and its development as a global center,” Gul’s entry in the special guestbook at Anıtkabir mausoleum said.
Turkey, however, forgot all about the Treaty of Lausanne signed in Switzerland on July 24, 1923. The treaty not only recognized Turkey's independence, but also stipulated for the country to lift military defenses in Black Sea straits. The oil-rich province of Mosul, which was part of the Ottoman Empire, was annexed to Iraq.
Greece was obligated to compensate the damages inflicted on Anatolia through actions of Hellenic army. On the other hand, Turkey, considering the situation Greece was in, refused any reparation claims. Ethnic Greeks were evicted from every Turkish territory except Constantinople. Currently, around 4000 Greeks reside in Istanbul. Turkey caused Tripe Entente to abandon the idea of forming a 'national center' for Armenians. Out of 2 million of Armenians once residing in the Ottoman Empire, 60-70 thousand currently living in Istanbul remained.
Today, Turkey faces a choice to either follow Kemal's covenants or turn the country into an Islamic republic. The General Staff responsible for decision-making no longer exists; instead, the Justice and Development Party (АКР) or rather, its chair Recep Tayyip Erdoğan are in charge. True, if Turkey were to resolve the Kurdish issue, peace may come into the country. Yet Kurds, determined to defend their independence, are demanding autonomy.
With bloody past and uncertain future, Turkish Republic starts its last decade ahead of its 100th anniversary. 10 years is a lot, especially if events veer off the Erdogan-planned course. And the next year's elections will show if they will.