30 Հոկտեմբեր 2013 - 06:41 AMT
Եգիպտոսում ձերբակալվել է «Մահմեդական եղբայրների» բարձրաստիճան ներկայացուցիչներից մեկը՝ Ասսամ ալ Արիանը, հայտնում է «Ռոյթերսը», երկրի ներքին գործերի նախարարությունում աղբյուրի վրա հղումով: Գերատեսչությունում նշել են, որ շուտով կհրապարակվեն մանրամասները:
Ասսամ ալ Արիանը ձերբակալվել է Նոր Կահիրեի իր նստավայրում: Ձերբակալության մանրամասները կներկայացվեն առաջիկայում, հայտնում է Լենտա.ռու-ն:
Ասսամ ալ Արիանը Ազատության և արդարության կուսակցության ղեկավարի տեղակալն է, որը հանդիսանում «Մահմեդական եղբայրների» քաղաքական թևը: Վերջին ամիսներին նա եղել է իսլամիստների բողոքի ցույցերի անցկացման գլխավոր գաղափարախոսը՝ համապատասխան տեսաելույթներով հանդես գալով «Ալ Ջազիրայով»: Ասսամ ալ Արիանը մինչև վերջերս մնում էր «Մահմեդական եղբայրների» այն փոքրաթիվ ղեկավարներից մեկը, որը ձերբակալված չէր: Կազմակերպության ղեկավարների մեծ մասը ձերբակալված է անկարգություններ հրահրելու մեղադրանքով: 2013 թ. սեպտեմբերի 23-ին կազմակերպության գործունեությունը կասեցվեց դատարանի որոշմամբ, իսկ հոկտեմբերին հայտարարվեց լուծարման մասին:
Հակասությունները իշխանությունների ու «Մահմեդական եղբայրների» միջև սկսվեցին, երբ իսլամիստները դեմ դուրս եկան իրենց շահերը ներկայացնող նախագահ Մուրսիի պաշտոնանկությանը, որին զինվորականները հեռացրեցին իշխանությունից օգոստոսին: Կահիրեի փողոցենորւմ հայտնվեցին բողոքի ճամբարներ, բախումներ սկսվեցին ոստիկանների հետ: Օգոստոսին Եգիպտոսում բախումների հետևանքով հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին: Կառավարությունը պատասխանատվությունը բարդեց «Մահմեդական եղբայրների» վրա, հայտնում է ՌԲԿ-ն:

30 Октябрь 2013 - 05:57 AMT
В Египте арестован один из высокопоставленных членов организации "Братья-мусульмане" Ассам аль-Ариан, сообщает Reuters со ссылкой на источник в Министерстве внутренних дел страны. В ведомстве отметили, что подробности в скором времени будут обнародованы.
Ассам аль-Ариан был арестован в своей резиденции в Новом Каире. Подробности ареста аль-Ариана будут представлены общественности «в ближайшее время».
Ассам аль-Ариан является заместителем главы Партии свободы и справедливости, политического крыла движения «Братья-мусульмане». В последние месяцы он был одним из главных идеологов проведения протестных акций исламистов в Египте, выпуская соответствующие видеообращения, распространяемые «Аль-Джазирой». Ассам аль-Ариан до последнего времени оставался одним из немногих лидеров «Братьев-мусульман», остававшихся на свободе. Большинство руководителей и идеологов движения были арестованы по обвинению в подстрекательстве к беспорядкам и применении силы в отношении представителей власти. 23 сентября 2013 года любая деятельность «Братьев-мусульман» была запрещена по решению суда, а в начале октября она объявила о своем роспуске.
На данный момент арестованы практически все руководители "Братьев-мусульман" – их обвиняют в подстрекательстве к убийствам, передает Lenta.ru.
Конфликт между "Братьями-мусульманами" и египетскими властями начался, когда представители исламистов не согласились признать отстранение от власти своего ставленника, президента Мухаммеда Мурси, который был свергнут военными в августе.
На улицах Каира стали появляться бессрочные лагеря протеста, что приводило к столкновениям с полицией. В августе в Египте при столкновениях протестующих с силами правопорядка погибли несколько сотен человек. Ответственность за произошедшее правительство целиком возложило на "Братьев-мусульман", отмечает РБК.