ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման կարգադրել է Ազգային անվտանգության գործակալությանը դադարեցնել ՄԱԿ կենտրոնակայանի գաղտնալսումը Նյու Յորքում, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը Սպիտակ տանն ունեցած աղբյուրի վրա հղումով:
Ըստ աղբյուրի, որոշումը կայացվել է ԱՄՆ հետախուզական ծրագրերի ընդհանուր վերանայման շրջանակում: Բարաք Օբաման համապատասխան հրահանգ էր տվել «մի քանի շաբաթ առաջ»: «Միացյալ Նահանգները չեն վերահսկում էլեկտրոնային միջոցներով ՄԱԿ կենտրոնակայանը Նյու Յորքում»,-ասել է աղբյուրը;
Պաշտոնական մեկնաբանություններ չի հաջողվել ստանալ ոչ գործակալությունից, ոչ ՄԱԿ-ից, հայտնում է Լենտա.ռու-ն: Պատմականորեն ՄԱԿ կենտրոնակայանը գտնվում էր ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների մշտական հսկողության տակ, փորձելով պարզել, թե ՄԱԿ-ում աշխատող դիվանագետներից ովքեր են այդ գործունեությունն օգտագործում որպես քողարկում ԱՄՆ տարածքում լրտեսության համար:
Վաշինգտոնը որոշել է վերանայել իր հետախուզական ծրագրերը սկանդալների ֆոնի վրա, որոնք եղան մամուլում տվյալների հրապարակման պատճառով: Հոկտեմբերին եվրոպական ու ԱՄՆ ԶԼՄ-ները սկսեցին տեղեկություններ տարածել այն մասին, որ հետախուզության գործակալությունը հետևել է եվրոպական ինտերնետ օգտատերերին, ինչպես նաև մի շարք երկրների ղեկավարներին, այդ թվում ԱՄՆ դաշնակից երկրների:
Գործակալության ծրագրերի մասին գաղտնի տվյալները մամուլին էր հանձնել ԿՀՎ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը: Հունիսից նա գտնվում է Ռուսաստանում, որտեղ նրան ապաստան է տրամադրվել մեկ տարի ժամկետով:
Ֆրանսիան ու Գերմանիան առաջարկել են բանակցություններ սկսել ԱՄՆ հետ՝ 2013 թ. լրտեսական սկանդալի հետ կապված տարաձայնություններին վերջ դնելու համար՝ առաջարկելով անդամ մյուս երկրներին միանալ իրենց: ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների լրտեսությունն եվրոպական երկրներում գագաթաժողովի առաջին օրվա հիմնական թեման էր, թեև ի սկզբանե նախատեսվում էր նվիրել այն թվայնացման շուկայի քննարկմանը:
Մասնավորապես, ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելը հասկացրել է Օբամային, որ «ընկերներին լրտեսելը գեղեցիկ չէ» և անընդունելի է: Մերկելի հայտարարությունը, որն արվել է Բրյուսելում, արձագանք էր այն հաղորդագրությանը, թե, իբր, ԱՄՆ իշխանությունները գաղտնալսում են կանցլերի բջջային հեռախոսը, հայտնում է ՌԲԿ-ն:

Президент США Барак Обама приказал Агентству национальной безопасности (АНБ) прекратить прослушку дипломатов ООН в штаб-квартире организации в Нью-Йорке, сообщает Reuters со ссылкой на источник в Белом доме.
По словам источника, решение было принято в рамках общего пересмотра разведывательных программ Соединенных Штатов. Соответствующее указание администрации Барака Обамы поступило «несколько недель назад». «Соединенные Штаты не осуществляют контроль с помощью электронных средств за штаб-квартирой Объединенных Наций в Нью-Йорке», — подчеркнул источник.
Официальных комментариев в АНБ или ООН агентству получить не удалось, отмечает Lenta.ru.
Исторически штаб-квартира ООН в Нью-Йорке находилась под постоянным наблюдением разведывательных служб Соединенных Штатов и их союзников, которые, в частности, пытались установить, кто из работающих в ООН дипломатов использует эту деятельность как прикрытие для шпионажа на территории США.
Вашингтон решил пересмотреть свои разведывательные программы на фоне череды скандалов, произошедших из-за публикации данных о них в прессе. В октябре европейские и американские СМИ начали распространять информацию о том, что АНБ вело слежку за европейскими интернет-пользователями, а также за лидерами ряда стран, в том числе, союзников США.
Секретные материалы о программах АНБ передал в прессу бывший сотрудник агентства Эдвард Сноуден. С июня он находится в России, где ему предоставлено убежище сроком на один год.
Ранее Франция и Германия предложили провести переговоры с США с тем, чтобы уладить шпионский скандал до конца 2013г., предложив прочим странам – членам ЕС присоединиться к своей инициативе. Предполагаемое наблюдение разведслужб США за их европейскими союзниками стало основной темой первого дня саммита, хотя изначально планировалось посвятить его обсуждению цифрового рынка и прочих социальных и экономических проблем.
В частности, канцлер ФРГ Ангела Меркель ясно дала понять президенту США Бараку Обаме, что "шпионить за друзьями некрасиво" и неприемлемо. Заявление Меркель, сделанное в Брюсселе, стало реакцией на появившуюся ранее информацию о том, что власти США якобы прослушивают сотовый телефон немецкого канцлера, передает РБК.
Свое отношение к сложившейся ситуации, по мере прибытия на саммит в Брюссель, высказали и другие видные европейские политики.