Եվ իրոք, այսօրվա դրությամբ տեխնոպարկում աշխատում է արդեն 20 ընկերություն, նախկին 2-ի փոխարեն: Ամենախոշոր ընկերությունը Synopsys Armenia-ն է, գործում են նաևCubic GTS International, SCDM, Aprocot Mobile, LIGHT Craft, OZ soft, Rubin laser technologies, Alias, Tandem payments, Design Electronics, Smarttech, MTD, Damaris ընկերությունները: Տեխնոպարկը տեղակայվել է 14 000 քմ տարածքի վրա, որից 12 306 քմ զբաղեցնում են գրասենյակային տարածքները, 3 055 քմ՝ շինություններ են, կա նաև 200 մեքենայի համար նախատեսված կայանատեղի:
Իսկ ամեն ինչ սկսվեց, երբ Թոնի Մորոյանը, լինելով ԱՄՆ-ի Hitachi ընկերության գործադիր տնօրենը, 1991 թվականին այցելեց Հայաստան կառավարության հրավերով՝ օգնելու համար գնահատել երկրի ներուժը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում և վեր հանելու առկա ռեսուրսները: Ջանքեր գործադրվեցին Հայաստանի կառավարությունը ՏՏ ոլորտի համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելու ուղղությամբ, գործընկերային հարաբերություններ սկսեցին հաստատվել առաջատար համաշխարհային ընկերությունների հետ: Հայաստանի համար բարդ տարիներին, երբ երկիրն անկախություն հռչակեց, ոչ ոք չգիտեր նրա պոտենցիալի ու մարդկային ռեսուրսների մասին, առավել ևս ԱՄՆ Սիլիկոնյան հովտում:
Աստիճանաբար Հայաստանում սկսվեցին բացվել փոքր ՏՏ ընկերություններ (1998-2000), այդ թվում Mosaic Armenia և Arset, որը հետո ձեռք բերեց Synopsys-ը: Որից հետո արդեն ՀՀ կառավարության հետ բանակցությունների արդյունքում էլ բացվեց առաջին տեխնոպարկը: Viasphere International ընկերության հիմնադիր Թոնի Մորոյանը մանրակրկիտ էր մոտեցել տեխնոպարկի տեղակայման վայրի ընտրությանը: Այն պետք է քաղաքի կենտրոնում չլիներ, միևնույն ժամանակ պետք է մատչելի լինեին Երևանի ենթակառուցվածքները: Բազում առաջարկներից Մորոյանն ընտրեց Արշակունյաց փողոցը Շենգավիթում: Մասնագետը ենթադրում էր, որ քաղաքի այդ մասը հետագայում կդառնա փոքր ՏՏ-ավան և առանցքային դերակատարություն կունենա Հայաստանի տնտեսության մեջ:
Թոնի Մորոյանը նաև համոզեց Synopsys ընկերությանը, որ վերջինս իր աշխատանքի համար ընտրի ոչ թե Մոսկվան, այլ Երևանը, որտեղ կան լավ հնարավորություններ, խոստումնալից կադրեր, առավել ևս միկրոսխեմաների մոդելավորման ոլորտում: Հայ լինելով՝ Մորոյանը նշում է հայ մասնագետների մրցունակությունը, իչպես նաև հետաքրքրասիրությունն ու ստեղծագործ միտքը: Synopsys Armenia նոր ընկերության արտադրանքը սկսեց առաքվել ԱՄՆ: Միաժամանակ ՏՏ ոլորտի զարգացման համար պահանջվեցին զգալի ներդրումներ, նորագույն սարքավորումներ, որպեսզի հայկական բուհերը կարողանան որակյալ կադրեր պատրաստել:
Viasphere տեխնոպարկի այսօրվա տեսլականը՝ զարգացնել վաղվա օրվա առաջատար ընկերությունները, նպաստել և զարգացնել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը: Տեխնոպարկի տարածքում նոր տարածքներ են կառուցապատվում սթարթափ նոր ընկերությունների համար: Թոնի Մորոյանը գտնում է, որ Հայաստանում հարկավոր է առավելապես աջակցել նման ընկերություններին, չնայած որ, 50 նոր ընկերություններից կկարողանան հետագայում գործել միայն 2-3-ը, սակայն հետագայում հենց դրանք կներկայացնեն Հայաստանը համաշխարհային ասպարեզում:
Թոնի Մորոյանը հավելեց նաև, որ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիաների զարգացման համար հարկավոր է լավ մշակված ռազմավարություն, ինչպես նաև ուղղվածությունների մասնագիտացում, ինչպես օրինակ միկրոսխեմաների նախագծում: Ավելին, ոլորտի համար մարտահրավեր է բարձրորակ կադրերի պատրաստումը: «Աշխատանք շատ կա՝ մասնագետ չկա, որպեսզի մենք կարողանանք առաջատար ընկերություններին հրավիրել աշխատելու Հայաստանում»,-հայտարարեց Մորոյանը: Հարկավոր է դպրոցական տարիքից բացատրել երիտասարդներին, որ ՏՏ ոլորտը լայն հնարավորություններ է բացում՝ մարքեթինգից սկսած ինժեներական գործունեությամբ վերջացրած: Պատրաստված կադրերը պետք է արդյունավետ օգտագործվեն մասնագիտացած ուղղություններում, որոնք պետք է Հայաստանի համեմատական առավելությունը դառնան համաշխարհային ՏՏ ինդուստրիայում:
Cubic GTS-ը տարբեր ապրանքների առաքման համար օգտագործվող կոնտեյներների մոնիտորինգի, ստուգման և անվտանգության խնդիրների լուծման առաջատարընկերություններից է, որի ստեղծած Continuous Chain of Custody (C-3) Shipping System TM (Բեռների պահպանման շարունակական շղթա C-3 բեռնառաքման համակարգ)ապահովում է ապրանքների փոխադրումը ամենաարդյունավետ տարբերակով: Աշխատաում է Հայաստանում 2005 թվականից: Կոնտեյների` ոչ նորմալ վիճակում գտնվելու պարագայում պատվիրատուն և համապատասխան գործակալությունը կարող են տեղեկացվել նաև SMS-ների ու էլեկտրոնայինփոստի միջոցով:
Կոնտեյներների վրա տեղադրվող հատուկ սարքերը մշակել են ամերիկացի գործընկերները, հայկական գրասենյակը արդեն զբաղվում է ծրագրային ապահովմամբ, այդ թվում տվյալների բազայի սպասարկմամբ, սերվերային ծրագրային ապահովմամբ, այս սարքերից եկող տեղեկատվության մշակմամբ, վերջնական օգտատերերին այդ տեղեկատվության փոխանցմամբ: Սարքերի պատվիրատուն ԱՄՆ ԶՈւ է, դրանք օգտագործվում են նաև Իրաքում ու Քուվեյթում: Մասնավորապես, սարքերը կիրառվել են Աֆղանստանում, երբ ԱՄՆ-ն այնտեղ զորքեր մտցրեց և հարկավոր էր վերահսկել բեռները: Ըստ ամերիկյան բանակից ստացվող արձագանքների, սարքերի կիրառումը թույլ տվեց հսկայական միջոցներ տնտեսել: Այժմ ընկերությունն աշխատում է այդ սարքերի կատարելագործման ուղղությամբ:
Tandem payments ՍՊԸ-նհիմնադրվել է 2007թ.- ին, որի գործունեության հիմնական ուղղությունն է վճարային ցանցի ստեղծումը և զարգացումը, որի միջոցովկիրականացվեն տարբեր բնույթի (կոմունալ, պետական տուրքեր և այլն) ծառայությունների դիմաց վճարումների ընդունումներ:
Ստեղծման պահից ի վեր «Տանդեմ Փեյմինթս» ընկերությունը դինամիկ զարգացող ընկերություն է և հանրությանը ներկայանում է անընդհատ աճող ծառայություններով ևնորարարություններով: 2007թ.-ից այսօր, ընկերության տերմինալների քանակը 50-ից հասել է ավելի քան 240-ի, որի շնորհիվ ապահովվել է ընկերությանծառայությունների հասանալիությունը պետական կառույցներում և հասարակական նշանակության վայրերում` Երևանում և մարզերում:
Այսօր արդեն «Տանդեմ Փեյմինթս» ընկերության տերմինալների միջոցով հնարավոր է կատարել ՀՀ Ոստիկանության Անձնագրային և Վիզաների վարչության, ՊետականԵկամուտների Կոմիտեի, ՀՀ Արդարադատության Նախարարության, ՀՀ Կառավարությանը Առընթեր Անշարժ Գույքի Կադաստրի Պետական Կոմիտեի պետական տուրքերի ևվարչական տուգանքների վճարումներ , ինչպես նաև 50 տարատեսակ ծառայությունների վճարումներ:
«Տանդեմ Փեյմինթս» վճարային համակարգը մշակվել է «Սմարտ-Տեխ» ընկերության կողմից, որը մշակել է նաև ArCa Portal և E-Card-Banking վճարայինհամակարգերը: Սմարտ-Տեխ և Տանդեմ Փեյմինթս ընկերությունների մասնագետների համատեղ աշխատանքի շնորհիվ Տանդեմ վճարային համակարգում,նորամուծությունները, փոփոխություններն ու խնդիրների լուծումը կատարվում են տեղում` արագ և որակյալ: Ընկերությունը ստացել է գործարքները էլեկտրոնային դրամով սպասարկելու արտոնագիր: Ընկերության հաճախորդները կարողն են ունենալ էլեկտրոնային դրամապանակ և վճարել հաշիվներով: Չնայած որ նախագիծը գտնվում է թեստավորման փուլում, այնուամենայնիվ, ընկերությունում վստահ են, որ դա լավագույն այլընտրանք է տարբեր տեսակի ծառայությունների վճարման ու անկանխիկ մուծումները խթանելու համար:

30 Октябрь 2013 - 06:46 AMT
В армянском технопарке Viasphere обеспечивают безопасность грузов США и разрабатывают электронный кошелек
И действительно, на сегодняшний день в технопарке работает уже 20 компаний вместо прежних 2.
Самой крупной компанией является Synopsys Armenia, есть Cubic GTS International, SCDM, Aprocot Mobile, LIGHT Craft, OZ soft, Rubin laser technologies, Alias, Tandem payments, Design Electronics, Smarttech, MTD, Damaris. Технопар размещен на площади в 14 000 кв. м, из которых 12 306 кв. м – офисные здания, 3 055 кв. м – строения, есть также территория для стоянки порядка 200 машин.
Все же началось с того, когда Тони Мороян, будучи исполнительным директором в компании Hitachi (США), посетил Армению в 1991 году по приглашению правительства, чтобы помочь выявить потенциал страны в сфере высоких технологий и выявить имеющиеся ресурсы. Были предприняты усилия для представления Армении мировому сообществу ИТ-сферы, стали налаживаться партнерские отношения с ведущими мировыми компаниями. В сложные годы для Армении, когда страна объявила себя независимой, никто не знал о ее потенциале и человеческих ресурсах, тем более, в Силиконовой долине США.
Постепенно в Армении начали открываться маленькие ИТ-компании (1998-2000), среди них – Mosaic Armenia и Arset, которую в дальнейшем приобрела Synopsys. После чего уже в результате переговоров с правительством Армении и был открыт первый технопарк. Основатель компании Viasphere International Тони Мороян с особой тщательностью выбирал место для его создания. Технопарк должен был находиться не в центре столицы, но в то же время, иметь быстрый доступ к инфраструктуре Еревана. Из многочисленных предложений Мороян остановился на ул. Аршакуняца Шенгавитского района. Специалист предполагает, что эта часть города в дальнейшем станет как бы маленьким ИТ-городком и будет играть ключевое значение в экономике Армении.
Тони Мороян также уговорил компанию Synopsys, чтобы та выбрала для работы не Москву, а Ереван, где есть хорошие возможности и неплохие кадры, тем более для моделирования микросхем. Будучи армянином, Мороян отмечает конкурентоспособность армянских специалистов и такие черты характера, как любознательность и творчество. Продукция новой компании Synopsys Armenia стала поставляться в США. Одновременно для развития ИТ-сферы потребовались значительные инвестиции, новейшее оборудование для того, чтобы армянские ВУЗы смогли готовить квалифицированных специалистов.
Сегодняшнее видение технопарка Viasphere: развивать передовые компании завтрашнего дня, содействовать и развивать производство высоких технологий Армении. На территории технопарка идет строительство новых помещений, которые предназначаются для новых компаний start-up. Тони Мороян считает, что в Армении необходимо максимально содействовать таким компаниям, несмотря на то, что из 50-ти новых компаний сможет выжить 2-3 компании, но именно они в дальнейшем станут представлять Армению на мировой арене.
В связи с этим Тони Мороян также добавил, что для развития сферы высоких технологий Армении необходима хорошо разработанная стратегия, а также специализированные направления, такие как проектирование микросхем. Более того, вызовом для сферы является подготовка высококвалифицированных кадров. «Работы много – нет специалистов, чтобы мы могли приглашать для работы в Армении ведущие компании», – заявил Мороян. Необходимо со школьного возраста объяснить молодым, что ИТ-сфера открывает широкие возможности – от маркетинга до инжиниринга. Подготовленные кадры должны эффективно использоваться в специализированных направлениях, которые должны стать сравнительным преимуществом Армении в мировой ИТ-индустрии.
Cubic GTS International работает в Армении с 2005 года. Cubic GTS – является передовой компанией по решению задач мониторинга, проверок и безопасности контейнеров. Cubic GTS создала систему доставки грузов С-3 посредством последовательной цепочки сохранности грузов (Continuous Chain of Custody (C-3) Shipping System TM), которая обеспечивает перевозку товаров самым эффективным способом.
Особые устройства, устанавливаемые на контейнерах, были разработаны американскими коллегами, армянский же офис занимался всем программным обеспечением, в том числе обслуживанием базы данных, делает серверное программное обеспечение, обработку информации, поступающей от этих устройств, и передачу этой информации конечным пользователям.
Заказчиком устройств являются ВС США, также они используются в Ираке и Кувейте. В частности, устройства использовались в Афганистане, когда США ввели туда свои войска, и необходимо было контролировать грузы. По отзывам, поступающим от американской армии, применение устройств позволило сэкономить огромные средства. Сейчас компания работает над усовершенствованием этих устройств.
В случае, если контейнер находится не в должном состоянии, заказчик и соответствующее агентство могут получать информацию с помощью СМС и электронной почты, в том числе, параметры его месторасположения, безопасности, температуры и т.д.
Tandem payments была основана в 2007 году, основным направлением деятельности которой было создание и развитие сети платежных терминалов для различных видов услуг (муниципальные, государственные налоги и т.д.). Со дня основания количество терминалов компании выросло с 50 до более чем 240, как в Ереване, так и во всех регионах Армении. что обеспечило доступность предоставляемых услуг компании в государственных учреждениях и общественных местах в Ереване и областях. С помощью терминалов можно осуществлять платежи за административные штрафы и государственные сборы: Паспортно-визовый отдел, Налоговая служба РА, Министерство юстиции, Государственный комитет кадастра недвижимости, Дорожная Полиция РА и др., а также платежи за различные виды услуг от 50 провайдеров.
Программное обеспечение терминалов Tandem разработано в компании "Смарт-Тех", которая также разработала программы платежныx систем ArCa Portal и E-Card-банкинг.
Компания имеет лицензию Центрального банка Армении на обслуживание денежных переводов, более того, получила лицензию на обслуживание сделок с использованием электронных денег. Клиенты компании смогу иметь электронный кошелек денег и расплачиваться по счетам. Несмотря на то, что проект находится в процессе тестирования, тем не менее, в компании уверены, что это лучшая альтернатива для оплаты всевозможных услуг и стимулирования безналичных платежей.